Lobbista Marek Dalík před soudním jednání v kauze údajného půlmiliardového úplatku při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. (21. srpna 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Žalobce navrhl Dalíkovi v kauze Pandur sedm let, platit má 22 milionů

  • 165
Žalobce navrhl lobbistovi Markovi Dalíkovi za jeho roli v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur sedm let vězení a peněžitý trest 22 milionů korun. Dalík podle něj spáchal pokus o trestný čin podvodu. Žalobce rovněž ve své pondělní závěrečné řeči napadl výpovědi expremiéra Mirka Topolánka či exministra obrany Martina Bartáka.

„Skutek se stal, je trestným činem a tento skutek ve smyslu obžaloby spáchal obžalovaný,“ zahájil státní zástupce Jan Kořán svou závěrečnou řeč, která trvala čtyři hodiny. V závěru pak Dalíkovi navrhl sedm let vězení a peněžitý trest 21,9 milionu korun. Pokud by Dalík nezaplatil, ohodnotil státní zástupce částku ekvivalentem dvou let vězení.

Kořán se v dlouhé závěrečné řeči postupně věnoval všem svědkům, kteří u soudu vypovídali. Za věrohodná označil především tvrzení zástupců firmy Steyer, která Pandury české armádě dodala. Naopak nelichotivě se vyjádřil především o exministrovi Bartákovi.

Podle Kořána nejen, že věděl o tom, že si Dalík řekl o úplatek, ale má i „důvodné podezření, že jednal ve shodě s obžalovaným“. Jako příklad uvedl to, že Barták inicioval jednu ze schůzek se zástupci Steyeru v Brně, které se účastnil i Dalík. Podle Kořána je mimo výpovědi obžalovaného Dalíka právě Bartákova výpověď osamocená a nevěrohodná.

Výpověď Topolánka označil státní zástupce za „vynikající rétorické cvičení“, které ale nemohlo přesvědčit nikoho, kdo se seznámil s důkazy. „Objektivní fakta jsou zastřena subjektivním vnímáním a vztahem k Markovi Dalíkovi,“ řekl o výpovědi žalobce.

Kauza Pandur

2005 - Vypsání výběrového řízení na nákup obrněných transportérů schválila vláda Stanislava Grosse.

2006 - Nákup 199 pandurů od zbrojovky Steyr schválil kabinet Jiřího Paroubka.

2007 - Vláda Mirka Topolánka smlouvu zrušila. Poté však vyjednala se Steyrem novou – tentokrát na pořízení jen 107 pandurů za cenu 14 miliard.

2010 - MF DNES upozornila na smlouvu z roku 2002 s „konzultantem“ Janem Vlčkem. Podle ní firma Steyr platila za schůzky s politiky. Bývalí manažeři Steyru Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik pak na skrytých nahrávkách pořízených MF DNES uvedli, že se na zákulisních dohodách podíleli Stanislav Gross, Karel Kühnl a Martin Barták. Případem se začala zabývat česká i rakouská policie.

2011 - Manažer Steyru Stephan Szücs dosvědčil, že si Marek Dalík řekl o úplatek půl miliardy korun.

2012 - Policie zatkla a obvinila Marka Dalíka z podvodu.

Za nevěrohodnou označil i výpověď zbrojaře Miroslava Výboha. „Je nepravdivá, je to jeho vlastní obhajoba,“ řekl státní zástupce a podotkl, že Výboh byl stíhán v Rakousku za to, že zopakoval Dalíkův požadavek na třikrát šest milionů eur (v přepočtu celkem téměř půl miliardy korun).

Státní zástupce se nevyjádřil jen ke svědkům. Mimo jiné připomněl, že ohledně korupční nabídky existují i další nepřímé důkazy. „Ohledně celé věci existuje řada diplomatických depeší.“ připomněl.

Obhájce žádal pro Dalíka zproštění

Dalíkův obhájce Tomáš Sokol úvodem uvedl, že zástupci Steyeru, kteří se účastnili schůzek, nebyli žádní „beránci boží“. Připomněl, že obchod se zbraněmi je jedním z nejtvrdších. „Tohle je byznys, kde se občas i střílí,“ řekl. „Podvést zbrojařskou firmu, to je něco, co hraničí se sebevraždou,“ dodal. Steyeru navíc podle něj „teklo do bot“ kvůli plnění smlouvy a česká vláda tehdy nijak neskrývala, že se na obchod podepsaný předchůdci z ČSSD dívá krajně podezřívavě.

Sokol dále odmítl, že by si jeho klient řekl o třikrát šest milionů eur, nijak však nepopírá účast na schůzkách. Vysvětlil, že se tam podle něj Dalík šel podívat, aby vyslechl, o čem se bude jednat. „Nic víc, žádnou pravomoc neměl,“ dodal známý právník.

Obžalobu Sokol zpochybnil také v bodě, který uvádí, že měl Dalík předstírat, že má možnost nějak ovlivnit zakázku ohledně pandurů. Jeden ze svědků dokonce obžalovaného označil za hybatele věcí v České republice. „Jak předstíral? Přehrál to pohybově? Tvářil se důležitě?“ ptal se Sokol s tím, že to obžaloba vůbec nezmiňuje. Informace o tom, co se schůzkách dělo, proto označil za protichůdné a uvedl, že na jejich základě nemůže být jeho klient odsouzen.

Pražský městský soud se kauzou zabývá zhruba rok a půl. Předpokládá se, že v případu rozhodne v úterý. Dalík se z obou dnů soudu omluvil. Vinu odmítá. Soudkyně Veronika Čeplová ukončila dokazování, jelikož už nechtěla čekat na výslech dalších zahraničních svědků.

Za podvod hrozí Dalíkovi deset let

Žalobce viní Dalíka, že 8. listopadu 2007 v restauraci U Malířů uvedl v omyl delegaci Steyeru, že je schopen ovlivnit rozhodnutí vlády ohledně pandurů. „Přestože neměl žádnou možnost rozhodnutí vlády ovlivnit,“ doplnil státní zástupce. Za to si řekl dle obžaloby o zmíněný úplatek, čímž se dopustil podvodu ve stádiu pokusu.

Na Dalíka poukázal manažer rakouské zbrojovky Steyr, který měl na starosti celý projekt obchodu s Českou republikou. Vypověděl, že po něm a jeho firmě lobbista na podzim 2007 žádal osmnáct milionů eur jako provizi za uskutečnění obchodu (více najdete zde).

Jeho slova jsou však v rozporu s tím, co u soudu uvedli Dalík a někteří z účastníků schůzek. Bývalý ministr Barták ani slovenský lobbista Výboh údajně neslyšeli, že by si Dalík o peníze řekl (více o jejich výpovědi zde). To, že by si Dalík řekl o úplatek, nepotvrdil ani bývalý velvyslanec USA Richard Graber. Přes videokonferenci vypověděl, že Dalíkovo jméno při jednání o pandurech nepadlo (více o jeho výpovědi zde).

Dalík byl důležitý poradce premiéra Mirka Topolánka. Právě jeho vláda smlouvu s firmou Steyr nakonec uzavřela: za 14,4 miliardy Česko koupilo 107 obrněnců.

První smlouvu s firmou Steyr uzavřela v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Nákup se měl týkat 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun. Kabinet Mirka Topolánka však v roce 2007 od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později však vyjednal podmínky nové a koupil 107 obrněnců.

V říjnu 2012 policie Dalíka zatkla a požádala o uvalení vazby. Soud jí však nevyhověl a lobbista se tak mohl vrátit domů na pražské Hradčany (více o propuštění Dalíka zde). Topolánek tehdy proti zadržení Dalíka protestoval. Uvedl, že považuje Dalíkovo stíhání za nesmysl a hysterii. Vyloučil, že by si Dalík řekl o peníze. Sám Topolánek tvrdí, že chtěl zakázku na pandury zrušit a zabránit korupci (více o názoru expremiéra zde).

Marek Dalík se svým obhájcem Tomášem Sokolem (30. června 2014):

30. června 2014


Video