Daniela Pearl (vlevo) byl zavražděn roku 2002 v Pákistánu. James Foley v roce 2014 v Sýrii. | foto: Profimedia.cz / AP

Za 25 let zemřelo násilně přes dva tisíce novinářů. Vrazi trestu unikají

  • 66
Za posledních 25 let přišlo násilným způsobem o život 2297 novinářů při výkonu svého povolání. Jejich vraždění je přitom prakticky beztrestné, oznámila v sobotu Mezinárodní federace novinářů (IFJ), která sídlí v Bruselu.

Podle organizace, která začala bilancovat počty násilně usmrcených pracovníků médií v roce 1990, v témže roce registrovala 40 takovýchto případů. Od roku 2010 jejich počet ročně nikdy neklesl pod stovku.

„Posledních deset let bylo nejnebezpečnějších,“ řekl podle agentury AP generální tajemník IFJ Anthony Bellanger. Rok 2006 byl ze všech nejhorší: stál životy 155 novinářů.

Novináři jsou podle IFJ zabíjeni jen proto, že se snaží informovat svět o válkách, revolucích, zločinech či korupci. Organizace přitom poukazuje na zhoršující se ovzduší beztrestnosti, které prakticky pomáhá vrahům novináře volně zabíjet.

IFJ odhaduje, že se podaří vyšetřit jen jeden případ z deseti. A ještě méně je pak případů, kdy je pachatel odsouzen.

Žebříčku pro novináře nejnebezpečnějších zemí v posledních letech s velkým předstihem vévodí Sýrie, kterou organizace Reportéři bez hranic přezdívají „hřbitovem zpravodajů“.

Před rokem napadli teroristé novináře přímo v pařížské redakci:

7. ledna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue