VIDEO: První tramvaj na Valašsku. Nadšenec si k ní pořídil i kus kolejí

  • 48
Ještě loni jezdila v Ostravě, dnes stojí na pozemku Viléma Bystroně ve Valašském Meziříčí. Sběratel plánuje, že tramvaj T3 z roku 1983, která jej vyšla na sto tisíc korun, od jara zpřístupní i lidem.

Veterány sbírá už léta, před několika dny však Vilém Bystroň svou kolekci obohatil o opravdu nevšední kousek. Pořídil si totiž vyřazenou tramvaj, která už dominuje jeho pozemku při vjezdu do Valašského Meziříčí ze směru od Vsetína. Brzy se do více než 30 let starého vozu bude moci podívat také veřejnost.

„Jel jsem přes Ostravu a všiml jsem si, že dopravní podnik inzeruje prodej tramvají. Tak jsem jednu koupil,“ přiblížil lakonicky Bystroň.

Tramvaj v něm prý vyvolává vzpomínky na druhou celostátní spartakiádu, kterou v roce 1960 hostil strahovský stadion.

„Po Praze tehdy jezdily tramvaje doslova ověšené hrozny lidí. Sám jsem dokonce seděl na spojovacích tyčích mezi vagony, to si dnes už nikdo nedokáže představit,“ zavzpomínal třiasedmdesátiletý důchodce.

Sběratel: Někdo si myslí, že jsem případ pro Chocholouška

Na převoz bílo-modrého vozu ze severu Moravy na Valašsko si musel objednat speciální firmu vlastnící obří valník. Na naložení a následné vyložení netradičního nákladu byly zapotřebí dva jeřáby.

„Koupil jsem i patnáct metrů kolejí, aby vůbec bylo tramvaj na co postavit,“ poznamenal Bystroň.

Před tramvají navíc stojí cedule s názvem tramvajové zastávky Podlesí – Drážky.

„Vše mě dohromady přišlo asi na sto tisíc korun. Někteří si teď možná budou myslet, že jsem případ pro Chocholouška,“ usmál se Bystroň.

Přijel se podívat i šofér, který s tramvají po Ostravě jezdil

Ten počítá s tím, že bude tramvaj od jara volně přístupná zájemcům.

„Sedadla v zadní části vozu zůstanou tak, jak jsou. Vepředu vznikne několik stolků, u kterých si lidé budou moci posedět u kafe a sledovat provoz na blízké silnici. Podobný výhled jinde na Valašsku nenajdou,“ poznamenal senior.

O staré tramvaje je zájem, dopravní podnik začíná jednat s kupci

Původem československou tramvaj Tatra T3 vyráběl od 60. do 90. let minulého století podnik ČKD Praha. Celkem jich za tu dobu z jeho bran vyjelo na 14 tisíc kusů.

„Jezdily nejen u nás, ale také třeba v Moskvě nebo Petrohradě. Tato konkrétní tramvaj je z roku 1983, loni v létě ještě jezdila po Ostravě. Dokonce se u nás byl podívat šofér, který ji roky řídil,“ podotkl Bystroň.

Sbírá veterány, specializuje se na tříkolky

Kromě tramvaje si přitom mohou návštěvníci v sousední ohradě pohladit a také nakrmit lamy, které důchodce už dobrých dvacet let chová.

Uvnitř blízké budovy s bufetem má pak vystavenou část ze své bohaté sbírky veteránů.

Pozornost při její prohlídce poutají jak historické motocykly, skútry a sajdkáry, tak i auta - například legendární Aero 1000. To bylo vůbec prvním vozem, s nímž sběratel v šedesátých letech jezdil.

Nechybí ani tříkolky, na které se Bystroň specializuje. „Mám tu například tříkolku známou ze seriálu o mistru Beanovi nebo tak zvanou ortopedku, kterou kdysi dostala v Rakousku darem Olga Havlová,“ pozval k návštěvě soukromého muzea Vilém Bystroň.