VIDEO: Obří rozžhavené pánve mění skláři bez moderní techniky

  • 0
Jakákoliv chyba by byla mimořádně nebezpečná. Co půl roku mění skláři ve Strání-Květné na Uherskohradišťsku půltunové šamotové pánve. Když je vytahují z pecí, jsou rozpálené na 1 250 stupňů Celsia.

Používají stejné háky, válečky i postup. U sklářské pece v Květné, rozpálené na neuvěřitelných 1 250 stupňů Celsia, čeká na necelou dvacítku mužů náročný fyzický úkol. Musí z pece vytáhnout žhavé, zhruba 500 kilogramů vážící šamotové pánve.

A udělají to stejně jako jejich prapředci před dvěma sty let. Žádná technika, žádné stroje, jen ruční práce a soustředění. Pod pecí jsou totiž sklepy a statika budovy by to nedovolila.

„Oproti původní tradici se nic nezměnilo. Jen místo dřevěné desky používáme kovovou, ale práce je stejná,“ vysvětluje ředitel sklárny Marek Mikláš.

I on je součástí skupiny sklářů, kteří za sebou mají už desítky až stovky výměn. Pánve je potřeba vytáhnout a vyměnit za nové zhruba každého půl roku, což odpovídá asi stovce tavicích procesů.

Tato výměna je navíc poslední, kterou zažije současná pec. Za půl roku tady začne fungovat nová za zhruba tři miliony korun.

Než pánve vytáhnou, musí vybourat uzavírací stěnu

Skláři nejprve vybourají stěnu ze šamotu a žárobetonu, která pec uzavírá a udržuje v ní vysokou teplotu. Teprve vzniklým otvorem mohou velké pánve vytáhnout.

Chce to sílu a zkušenosti, díky kterým každý ze sklářů bezpečně ví, jaký nástroj použít a co s ním udělat. A jak zvládnout obrovský žár.

„Ten proces je sice pořád stejný, ale současně pokaždé jiný. Každý ví, kdy má zabrat, kde pomoct,“ upozorňuje na sehranost huťmistr Petr Hloušek.

V Květné pracuje třicet let a podobně jako většina ostatních nepochází přímo z této obce, ale z okolí. Někteří přišli z nedalekého Slovenska, jiní z vesnic kolem příhraničí.

Pomáhají jim jen základní nástroje

Vytáhnout jednu dooranžova rozpálenou pánev trvá sklářům jen pár minut. Je to ale hlavně díky zkušenostem a výdrži.

Pánev musejí pomocí háků přitáhnout z pece k otvoru, nadebrat na vozík, držet tak, aby se nepřevrátila, a odvézt ven.

Používají jen ochranné plexisklo na obličej, rukavice, dlouhé železné háky, kolečka a velký vozík.

Za dvě hodiny je venku všech osm šamotových pánví. Nové už se nahřívají, pak je skláři přesunou do pece, aby už další pracovní den mohli znovu spustit výrobu ručního skla.