Lítačka | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Ani s koncem Opencard se Praha EMS nezbaví. Lítačka využívá její software

  • 99
Praha se Lítačkou chtěla odstřihnout od vlastníka Opencard eMoneyServices (EMS), ale povedlo se to jen z části. Hlavní město teď sice bude mít vlastní systém na vydávání karet, ten ale bude z části fungovat na softwaru, který EMS vyvinula pro Opencard.

Když primátorka Adriana Krnáčová (ANO) prohlásila, že odstřihla Prahu od sporů s vlastníkem Opencard, společností eMoneyServices (EMS), zapomněla zmínit klíčový článek celého řetězce. Dopravní podnik - městskou firmu, která dál zůstane spojená se systémem vyvinutým EMS.

Zjednodušeně řečeno. Magistrát udělal dvě změny. Pořídil si nový systém na vydávání čipových karet a změnil design původní červené karty - prozatím navrhuje zelenou.

Nová zelená kartička je ve své podstatě jenom kus zbarveného plastu, který v sobě ukrývá čip. Jestli je na ní napsáno Opencard, nebo Lítačka, není pro její funkčnost nijak zvlášť určující. Navíc její podoba rozhodně není definitivní.

V případě systému na její vydávání už je pokrok zřetelnější. Magistrátu se jeho zavedením povedlo odebrat firmě EMS jednu z možností, jak na město vytvářet nátlak. Ta Praze trochu škodolibě už půl roku prodlužuje bezpečnostní certifikáty k vydávání nových karet vždy pouze o týden.

Dostat EMS ze hry

S novým systémem si město může karty vydávat samo, bez závislosti na EMS. O něco podobného, o vyšachování EMS, se pokoušeli i předchůdci primátorky - neúspěšně.

Změna se však týká jen jedné části systému, byť značně problematické a důležité. Ta druhá část elektronické tramvajenky leží v Dopravním podniku hlavního města. Říká se jí DOS - Dopravní odbavovací systém. Jsou to v podstatě základní střeva nejdůležitější aplikace Opencard. Je to ta část softwaru, která funguje jako tramvajenka.

Pozoruhodné přitom na celé kauze je, že tento systém, který vyvinula společnost EMS, zůstane v provozu.

Software slouží ke kupování kuponů, jsou na něj napojené například validátory a nakonec i čtečky, s jejichž pomocí revizoři kontrolují cestující. EMS se ke svému systému samozřejmě hlásí.

„Lítačka bude lítat na DOS, Dopravním odbavovacím systému, tedy elektronické tramvajence pod dopravním podnikem. Dopravní podnik má jen licence na to, aby mohl DOS používat,“ uvedl mluvčí eMoneyServices Martin Opatrný. A jen poznamenal, že Praha se závislosti na EMS nezbaví.

To fakticky připouští i dopravní podnik, kterého se to nyní především týká. Ten si však koupil na více než třicet let dopředu práva užívat DOS. „EMS neplatíme nic, licence k DOS jsme si koupili. Za žádnou podporu a ani podobné služby neplatíme,“ uvedl ke smluvním vztahům mezi EMS a dopravním podnikem mluvčí této městské firmy Jiří Štábl.

„Podle dostupných informací by technické řešení, takzvané Lítačky, mělo umožňovat kompatibilitu se systémem DOS,“ dodal k otázce, zda může nová pražská karta fungovat na „starém“ programu společnosti EMS.

Sto tisíc licencí v rezervě

DOS si dopravní podnik spravuje sám, nemůže však program rozšiřovat o nové funkce.

„Zelená karta nahradila pouze vydávání karet, tím to končí. My zůstáváme tam, kde jsme. Dopravní podnik má na používání systému DOS licenci. Nemůžeme ho upravovat a měnit. Platíme padesát korun za každou novou kartu v systému. Zatím jsme v klidu, protože máme v rezervě ještě sto tisíc nakoupených licencí,“ vysvětlil Vladimír Pospíšil, vedoucí odboru odbavovacího systému dopravního podniku.

Pokud by ale licence na jednotlivé karty došly, musel by dopravní podnik kupovat nové od EMS.

,