Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zapadlí džihádisté. Za branami Izraele číhají fandové Islámského státu

  • 116
Pod Golanskými výšinami a na Sinajském poloostrově sídlí pro Izrael zatím poměrně neškodné, ale potenciálně nebezpečné buňky radikálních islamistů. Mučedníky z Jarmúku i bojovníky z Egypta může Islámský stát brzy využít k útokům na Svatou zemi. Do své náruče láká také frustrované Palestince.

Izraelští generálové je napůl v žertu nazývají „Daeš light“. Skupina zhruba tisícovky Syřanů si říká Mučedníci z Jarmúku podle palestinského uprchlického tábora v Damašku.

Moše Jaalon: V Sýrii bez Asada chci radši IS než Írán

Milice, která dříve patřila k rebelům bojujícím proti Bašáru Asadovi, v průběhu války posilovala své pozice na úbočí Golanských výšin. O Izrael se dříve příliš nezajímala, ale koncem roku 2014 se začala přiklánět k myšlenkám Islámského státu (IS).

Na vlajce rebelů se tak začal objevovat černý emblém IS a život v oblasti se začal měnit. „Na začátku o IS jen slyšeli a líbila se jim jejich ideologie. Mládež říkala: ‚Chceme jít jejich směrem, pokud jsou mu věrní‘,“ popsal redaktorům serveru Syria Deeply Rola Barídí z města Jamla, které leží v oblasti kontrolované islamisty.

Důvodem příklonu k Islámskému státu, a tedy k „opravdovému islámu“, může podle Syria Deeply být snaha zlepšit si pověst u místních. Mučedníci brzy přísahali věrnost lídrovi džihádistů Abú Bakr Bagdádímu a podle vzoru IS založili islámskou policii i islámský soud. Ženy nafasovaly nikáby, jeho nošení se však povinným nestalo. Islamisté začali zabavovat cigarety a zavírat obchody, ve kterých se prodávaly.

mapka Sýrie

Mučedníci z Jarmúku působí pod Golanskými výšinami. K IS se hlásí také radikálové na Sinaji.

Prosazování práva šaría však mučedníkům nejde tak snadno, jak si představovali. „Náš vůdce amír al-Chal se snaží zavést Boží právo, ale jsou tu překážky. Vedle zvyků a tradic je to i režim bezvěrců, který nezakázal to, co zakazuje Bůh - zloděj jde do vězení a když zaplatí poplatek, dostane se zase ven. Proti muži a ženě, kteří smilní, není žádný zákon. Kouření, opilství, nevěstince a skandální oblékání se tu považují za osobní svobodu,“ postěžoval si například Abú Layth Jarmúkí.

Na malé území u jordánských a syrských hranic se izraelští generálové dívají s čím dál větším znepokojením, protože Islámský stát může své fanoušky pod Golany využít k útoku na Izrael.

„Úspěch v postupu proti Islámskému státu zvyšuje pravděpodobnost, že své hlavně namíří na nás, ale i na Jordánce,“ varoval 18. ledna náčelník generálního štábu izraelské armády Gadi Eizenkot. Izrael v obavě z útoků na Golanských výšinách staví nové ploty. Území, které obsadil za války v roce 1967 a později se z něj pouze částečně stáhl, by namísto záložníků měli opět hlídat vojáci v aktivní službě.

Zatím jsou radikálové z IS podle amerického listu The Economist asi 80 kilometrů od hranic Izraele. „Den za dnem jsme vám blíž. Nemyslete si, že jsme na vás zapomněli. Palestina bude vaším hrobem,“ pohrozil v prosinci vůdce Bagdádí Izraeli. Islamisté už Izraelcům několikrát vzkázali, že to, co zažívají s radikální organizací Hamas v Gaze, je teprve začátek (více zde).

Ochutnáte další masakr, pohrozili islamisté Židům

Islámský stát se může Izraeli přiblížit ještě z jedné strany, a to právě ze západu. Na severovýchodě Egypta totiž operuje skupina radikálů Sinajská provincie Islámského státu (Vilájet Sinaj), která se dříve jmenovala Ansar Bajt al-Makdis. V roce 2014 se připojila k IS a Izraeli vyhrožovala například ve videu z března 2015, ve kterém Sinaj nazývá „jižními branami do Jeruzaléma“.

Židé a „křižáci“ podle prohlášení islamistů ochutnají to, co okusili už roku 629 v bitvě u Chajbáru na území dnešní Saúdské Arábie, během které prorok Mohamed porazil židovský kmen.

Islámský stát

Bezpečnostní analytik Michael Horowitz, kterého oslovil izraelský list Jerusalem Post, však míní, že nahrávka je určena především egyptskému publiku. Egypt totiž bojovníci IS pokládají za odpadlíka od víry, protože v roce 1978 uzavřel v Camp Davidu mírovou dohodu s Izraelem a v jejich očích tak kolaboruje s Židy.

I proto zatím útočí spíše na egyptské cíle než na izraelské. To se však vzhledem ke společným pašeráckým trasám, které islamisté sdílejí s nedalekým Hamasem, může rychle změnit.

Vilájet Sinaj se v listopadu loňského roku také vítězoslavně přihlásil k sestřelení ruského Airbusu A321 s 224 lidmi na palubě. Egyptská policie posléze zabila vůdce skupiny Ašrava Alího Hasanajna Gharáblího (vše o pádu letounu na Sinaji najdete zde).

Nebezpečí podle izraelských expertů nečíhá jen za branami Svaté země. Stejně jako v mnoha evropských zemích, i v Izraeli stoupá počet těch, kteří odcházejí bojovat do Sýrie, ale brzy se mohou zase vrátit. Zatím jde údajně o padesát lidí.

„Po boku Daeš bojuje více Švédů než Izraelců,“ míní jeden z izraelských zpravodajců. Ti věří, že mají lepší tajné služby než státy v Evropě a aktivity islamistů dokáží výrazně lépe sledovat.

Frustrace z života v palestinské samosprávě bez naděje na vyřešení letitého konfliktu však do náruče Islámského státu může přivést i ty Palestince, kteří zůstávají doma, ale s teroristy se přesto rozhodnou spolupracovat.

„Islámský stát je tady a není to žádné tajemství. Nemluvím o hranicích Izraele, ale o IS uvnitř země. Vyšetřování, zatýkání, svědci, veřejné i tajné analýzy - to vše jasně ukazuje, že popularita Islámského státu je na vzestupu a že dokonce i izraelští Arabové se k němu připojují,“ uvedl izraelský prezident Reuven Rivlin.

25. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video