I loni se tvořila obrovská fronta před krajským úřadem v Jihlavě, když se...

I loni se tvořila obrovská fronta před krajským úřadem v Jihlavě, když se přijímaly žádosti o kotlíkové dotace.. Někteří žadatelé tam v desetistupňovém mrazu přečkali noc. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žadatelů o kotlíkovou dotaci má Vysočina už 2000, šance dalších klesají

  • 8
Na krajský úřad v Jihlavě přišla ve středu odpoledne dvoutisící žádost o takzvanou kotlíkovou dotaci. Stalo se tak devátý pracovní den od spuštění evidence. Kraj předem avizoval, že se příspěvky dostanou přibližně na dva tisíce žadatelů. Proces přijímání žádostí ale Vysočina nezastaví.

Dvoutisící žádost, která byla vložena do evidence krajského úřadu, přišla ve středu odpoledne poštou z Chotěboře. Poslal ji pan Jaroslav, který plánuje vyměnit dosavadní zdroj tepla za tepelné čerpadlo.

„Už při otevření této žádosti jsme ale zjistili, že není kompletní a chybí v ní přílohy identifikující nemovitost i žadatele. Proto bude muset být tento žadatel, jako mnoho dalších kvůli stejné chybě, obeslán s výzvou o doplnění konkrétních dokladů,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád (ČSSD).

V rámci výzvy bude mezi žadatele na Vysočině rozděleno celkem 239 milionů korun. Ty poskytla Evropská unie. Kraj už předem avizoval, že se dostane přibližně na dva tisíce prvních žadatelů. Tato hranice tak již padla.

Kotlíkové dotace na Vysočině

Lidé na Vysočině mohou žádat o příspěvek na akce s uznatelnými náklady do 150 tisíc korun. Získat mohou dotaci 70 až 80 procent, tedy až 127 500 korun.

Nejnižší podpora se bude týkat nákupu kotle na uhlí, naopak nejvíc dostanou žadatelé, kteří koupí kotel pouze na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Ještě o pět procent vyšší dotaci mohou na Vysočině získat obyvatelé čtyř měst vykazujících zhoršenou kvalitu ovzduší. Jde o Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí.

O dotace na koupi nového kotle lze na Vysočině žádat vůbec poprvé.

Zdroj: ČTK

„S přijímáním žádostí však nekončíme. Zatím probíhá pouze evidence, nikoliv hloubková kontrola žádostí. Dáváme pouze na vědomí, že je zásobník peněz plus minus vyčerpán a šance žadatelů uspět se tomu úměrně zmenšuje,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Pro získání dotačních peněz je totiž jedním z rozhodujících kritérií čas podání žádosti. Šanci na úspěch má především přibližně dva tisíce prvních žadatelů.

A tak není divu, že zažíval jihlavský úřad nápor především první den, minulý týden v pondělí. Někteří lidé před úřadem nocovali, jen aby byli mezi prvními (více čtěte zde). Postupně se počet zaevidovaných žádostí ustálil zhruba na stovce za den.

Všechny žádosti tým deseti lidí zadává do evidence, následovat bude jejich podrobná kontrola a v polovině dubna 2016 bude první dotace schvalovat krajská rada. Uzávěrka podávání žádostí do tohoto kola je na konci března. Žádat o kotlíkovou dotaci bude ale možné i později. Pokud bude vyhlášeno, budou tyto žádosti zařazeny do dalšího kola.

18. ledna 2016