V prvním pánském holičství na jihu Čech vám nakroutí kníry jako měl Zrzavý

  • 1
Ženy mají kosmetický salon, muži barber shop. První jihočeské pánské holičství otevřeli před Vánocemi v Českých Budějovicích. Pojmenovali ho stylově. Wous. Úpravu tam na vlastní kůži zkusil i redaktor MF DNES.

Připomíná to koncert. Zaklonit hlavu, přiložit břitvu v ideálním úhlu, napnout pokožku. A vousy mizí pod rukama lazebníka. „Kníry necháme dolů?“ „Raději nakroutit, jako to míval malíř Jan Zrzavý.“

Ještě donedávna museli jihočeští vousáči kvůli stylové úpravě jezdit do Prahy. A že jich je. I když ve světových módních kruzích se mluví o tom, že za dva roky vystřídají Rumcajse holobrádci, v Česku tento fenomén teprve začíná vrcholit.

„Je to trend. Otevřeli jsme 4. prosince a od té doby máme každý den plno,“ líčí Lenka Kotlárová, majitelka holičství, takzvaného barber shopu Wous v budějovické České ulici.

Je čtvrt na devět ráno, dva lazebníci už se starají o své klienty. Ve stylovém prostředí hraje electroswingová muzika, často zní smích. Probírají se vtipy, práce. „Ženy sem mají vstup omezený. Já jsem tu jen kvůli reportáži,“ směje se Kotlárová.

Kafe, nebo whiskey? To je ve Wousu tradiční otázka, než začne samotné stříhání a holení. Vzhledem k času volím kávu a usedám do křesla.

„Vezmeme to i s hlavou. Na tvářích vousy zkrátíme, bradu do špičky. OK?“ ptá se lazebník, třiadvacetiletý Enver Lepša alias Endy v bílé košili a zástěře. Jako kdyby se člověk ocitl v roce 1921.

Po zastřižení a oholení hlavy přichází hlavní část. Endy bere do ruky nůžky a začíná zarovnávat vousy. Střídá je se strojkem. Mezitím klábosíme. Přivírám víčka, v ideálním případě bych usnul. Je to zvláštní pocit, nic podobného doma se strojkem nevykouzlíte.

„Nejčastěji chlapi chodí tak jednou za měsíc na refresh - oživení a úpravu vousů. Ale pravidelní klienti využívají i klasické oholení břitvou, nebo jen zvýraznění linek. Vědí, že mají schůzku, ples nebo nějakou významnou událost, tak ráno přijdou,“ popisuje Endy.

Do Wousu chodí mladí i starší muži. Denně jich bývá kolem třiceti. Občas zajde nějaký školák, který si nechá oholit prvního „práskače“ pod nosem. Pro ně mají lazebníci dvacetiminutový program s názvem Mladý gentleman. Nejlevnější služba stojí 160 korun, takzvaný Full servis zahrnující stříhání vlasů i vousů a holení břitvou vychází na 780 korun.

Endy odkládá nůžky. Horní část tváří mi promasíruje olejíčkem a bere do ruky břitvu.

„Tohle už se dneska nikde nevyučuje. Museli jsme si to všechno sami osvojit. Důležitý je úhel a napínání pokožky. Oholení břitvou je účinnější než strojkem. Doma vám vyraší strniště druhý den, po břitvě až za tři dny.“

A přichází specialita Wousu. Hot Towel. Napaření vousů horkým froté ručníkem. Následuje masáž pokožky, umytí hlavy, olej po holení, navoskování knírů. Endy mi upravuje košili, zapíná knoflíček, podáváme si ruku. „Tak za měsíc na refresh,“ loučím se.