Jakub Voráček (vlevo) a  Shayne Gostisbehere oslavují gól Philadelphie.

Jakub Voráček (vlevo) a Shayne Gostisbehere oslavují gól Philadelphie. | foto: AP

Voráček vystřílel výhru na ledě lídra NHL, v bráně se činil Neuvirth

• 31
Poslední hrací den hokejové NHL před pětidenní pauzou vyhrazenou Utkání hvězd zazářil český útočník Jakub Voráček, jenž dvěma góly včetně vítězné trefy z prodloužení zařídil Philadelphii cennou výhru 4:3PP z ledu jasného lídra soutěže Washingtonu. V brance vítězů předvedl 27 zákroků proti 30 střelám domácích Michal Neuvirth.

Po třech těsných porážkách v řadě (2:3 s Torontem, 3:4 s Pittsburghem a 2:3 s Bostonem) a navíc odloženém souboji s Islanders kvůli sněhové kalamitě již potřebovali hokejisté Philadelphie body jako sůl. Tým až z třinácté pozice tabulky Východní konference však ve středu zavítal na led suverénního lídra celé soutěže - Washingtonu.

1. David Krejčí (BOS), 39z.- 36b.(11+25)
2. Jakub Voráček (PHI), 47z. - 36b.(8+28)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 50z.- 34b.(9+25)
4. Jaromír Jágr (FLA), 46z.- 33b.(15+18)
5. Tomáš Hertl (SJS), 47z. - 26b.(10+16)
6. Jiří Hudler (CGY), 41z.- 24b.(6+18)
7. Martin Hanzal (ARI), 36z.- 23b.(6+17)
8. Radim Vrbata (VAN), 48z. - 22b.(11+11)
9. T. Fleischmann (MTL), 48z. - 18b.(9+9)
10. Michael Frolík (CGY), 36z. - 18b.(8+10)

Těžkého protivníka se však Flyers nezalekli a nakonec si odvezli vytoužené dva body po výhře 4:3 po prodloužení. Hlavní zásluhu na tom nesl Jakub Voráček (20:42, +1, 5 střel, 2+0). Poprvé se v utkání prosadil v závěru druhé dvacetiminutovky, když bezprostředně po vyhraném buly v útočném pásmu prudkou střelou zaskočil brankáře Bradena Holtbyho.

Capitals ale vrátil do hry ve třetí třetině srovnáním na 3:3 svou druhou trefou večera Andre Burakovsky. Následné prodloužení pak umožnilo Voráčkovi zazářit podruhé. Český reprezentant si povodil na zádech špatně bránícího Jevgenije Kuzněcova a už po 38 vteřinách hry po výpadu zpoza brány zamířil nekompromisně nad rameno Holtbyho.

Za svůj výkon byl Voráček po zásluze vyhlášen první hvězdou před domácími forvardy Burakovskym (2+0) a Nicklasem Bäckströmem (1+0). Vydařený výkon podal i brankář vítězů Michal Neuvirth, jenž nastoupil podruhé v řadě při zranění jedničky Steva Masona a kryl 27 z 30 střel včetně všech šesti pokusů nebezpečného Alexe Ovečkina. Ruský kapitán Washingtonu kvůli zdravotním potížím po zápase prohlásil, že vynechá nadcházející Utkání hvězd.

Pouze jediný gól byl k vidění v souboji Tampy Bay s Torontem. Postaral se o něj už v 5. minutě domácí kapitán Steven Stamkos, jenž v přesilovce potrestal vyloučení beka Romana Poláka (24:33, +/-: 0).

První hvězdou byl zvolen brankář vítězů Andrej Vasilevskij, jenž na svou druhou nulu začínající kariéry v NHL potřeboval 30 zákroků. Radost z výkonu a výsledku mu navíc umocnil fakt, že jej poprvé v zámořské kariéře sledovali z hlediště rodiče.

Výhru v dresu Lightning oslavili i čeští zástupci, obránce Andrej Šustr (14:43, +/-: 0) a útočník Ondřej Palát (16:53, +/-: 0, 1 střela).

Více gólových akcí postrádali i diváci v Calgary, když jejich oblíbenci padli po fotbalovém výsledku 1:2 s Nashvillem. Hosty poslal do vedení v 7. minutě Mike Ribeiro a těsně před druhým odchodem do kabin zvýšil v přesilovce kapitán Predators Shea Weber.

Nulu na kontě brankáře Cartera Huttona umazal až v 45. minutě pro změnu domácí kapitán Mark Giordano. Na vyrovnání již ale kanadský celek v útoku s českými zástupci Jiřím Hudlerem (18:55, +1, 4 střely) a Michaelem Frolíkem (14:20, -1) nedosáhl. Obránce Ladislav Šmíd zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky Flames.

Výsledky NHL

Tampa Bay - Toronto 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
5. Stamkos. Střely na branku: 29:30. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Bernier (Toronto), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Washington - Philadelphia 3:4 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 0:1)
28. a 44. Burakovsky, 29. Bäckström - 38. a 61. Voráček, 5. B. Schenn, 12. White. Střely na branku: 30:32. Brankář Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval tři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Voráček (Philadelphia), 2. Burakovsky, 3. Bäckström (oba Washington).

Calgary - Nashville 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
46. Giordano - 7. Ribeiro, 38. Weber. Střely na branku: 27:24. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Weber (Nashville), 2. Giordano (Calgary), 3. Hutton (Nashville).

Los Angeles - Colorado 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)
10. Doughty, 19. Lewis, 36. King - 28. a 48. Landeskog, 21. Duchene, 51. MacKinnon. Střely na branku: 38:19. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog (Colorado), 2. Martinez (Los Angeles), 3. Söderberg (Colorado).