Tradiční tanečnice během oslav třetího výročí Jižního Súdánu v Džubě (9. července 2014). | foto: Reuters

Súdán poprvé od rozdělení otevře hranice s Jižním Súdánem

  • 14
Súdán vůbec poprvé od osamostatnění Jižního Súdánu otevře hranice s touto bývalou částí svého území, která patří k nejchudším na světě. Podle agentury Reuters to ve středu nařídil súdánský prezident Umar Bašír.

Hranice mezi oběma územími, které od roku 2011 tvoří dva nezávislé státy, byly uzavřeny ve chvíli, kdy se po dlouhé občanské válce jih osamostatnil, o čemž rozhodli jeho obyvatelé v referendu. Bašír nyní nařídil súdánským úřadům, aby provedly nutné kroky k otevření hranic.

Jižní Súdán je nejmladším státem a patří k nejchudším na světě. Jeho vztahy se severním sousedem jsou napjaté kvůli obviněním ze strany Chartúmu, že Jihosúdánci podporují rebely v dlouholetém konfliktu v západosúdánské oblasti Dárfúru.

OBRAZEM: Súdán není jen válka a hlad. Mládež dovádí v Nilu a honí merunu

Tamní boje začaly už v roce 2003. Proti vládě tehdy povstala hnutí nespokojená s přehlížením problémů černošského obyvatelstva ve prospěch Arabů.

Kabinet, v němž převažovali Arabové, na povstání odpověděl masakry, při nichž podle odhadů OSN zahynulo na 300 000 lidí a dalších 2,7 milionu jich muselo opustit svůj domov. Prezident Bašír byl kvůli tomu obviněn z válečných zločinů a genocidy, navzdory mezinárodnímu zatykači vydanému Mezinárodním trestním soudem (ICC) ale zůstává na svobodě.

Od prosince 2013 je dějištěm konfliktu i Jižní Súdán. Stojí v něm proti sobě síly loajální prezidentovi Salvovi Kiirovi a povstalci věrní bývalému viceprezidentovi Rieku Macharovi. Od konce srpna sice platí příměří, ale je porušováno.

Dokument Lékařů bez hranic z Jižního Súdánu:

23. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue