Chovatel se nechal 160krát uštknout jedovatými hady. Chce vyvinout séra

  • 25
„Jsem jediný chovatel na světě, který může dělat to, co jste právě viděli,“ říká chovatel hadů Tim Friede poté, co se před kamerou vědomě nechá kousnout černou mambou a vzápětí tajpanem. Dělá to již 16 let a díky tomu si vybudoval proti hadímu jedu imunitu.

Tento amatérský chovatel a vědec z amerického státu Wisconsin je totiž přesvědčen, že imunitní látky vytvořené v jeho těle následkem 160 hadích uštknutí pomohou vyvinout séra proti hadímu jedu, která budou zachraňovat lidské životy. (Čtěte výpověď chovatele, který málem zemřel na uštknutí kobrou.)

Tajpan, kobra či mamba (zde více o nebezpečné černé mambě, jejíž kousnutí přežil chovatel v Česku), které chová, totiž patří k plazům s velmi prudkým jedem. Po jejich uštknutí tedy bývá smrt člověka většinou otázkou několika minut, proto je také chovají jen ti nejzapálenější herpetologové (více o jejich chovu zde).

„Nepřestanu s tím, dokud se nepodaří vyvinout vakcínu. Nebo dokud neumřu,“ říká odhodlaně amatérský nadšenec, který je kvůli svému plánu ochoten riskovat i obětovat doslova cokoliv. „Vše, co dělám, je na vlastní pěst,“ říká k tomu lakonicky.

Neznamená to ale, že by všech 160 hadích kousnutí přežil bez následků. Před čtyřmi lety mu jed z dvojitého kousnutí od kobry způsobil v noze nekrózu a přišel o sval. S podobnými zdravotními následky svých pokusů je podle svých slov naprosto smířen.

Mnohé však kvůli své vášni k jedovatým hadům ztratil v osobním životě, na podzim se s ním po dvaceti letech nechala rozvést jeho žena a opustila ho i s dospívajícím synem. Nevydržela už nadále snášet, že rodina byla u jejího muže na posledním místě. Psychicky pro ni byly náročné i jeho pokusy s vlastním zdravím i životem.

Podle imunologa vakcína nemusí být utopií

Továrního dělníka a nadšeného amatérského herpetologa a imunologa začal v jeho snahách podporovat mikrobilog Brian Hanley z kalifornské univerzity. Provedené testy podle něj skutečně naznačují, že Tim (37) má v těle dvojnásobné množství protilátek než běžný člověk. A chtěl by mu pomoci jak s vývojem vakcíny, tak s hledáním investorů.

„Líbí se mi lidé, kteří pracují na něčem, co ostatní považují za ztracené,“ vysvětluje mikrobiolog, proč ho pokusy amatérského herpetologa se středoškolským vzděláním začaly vůbec zajímat. Je podle něj fascinující, že se takový člověk sám věnuje sofistikované imunologii a mikrobiologii.

,