Ať se Zeman omluví, navrhla Němcová. Jandák posílal poslance do Bohnic

  • 1928
Sněmovna by podle Miroslavy Němcové z ODS měla vyzvat prezidenta Miloše Zemana k omluvě předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Navrhla, aby se poslanci mimořádně zabývali výroky Zemana. Prezident na debatě v Tišnově na dotaz, jak se mají lidé zbavit Sobotky, řekl, že je jakéhokoli politika se lze zbavit demokraticky volbami, nebo nedemokraticky kalašnikovem.

„Můžeme se opřít o dva články Ústavy ČR,“ řekla Němcová. Citovala slova slibu prezidenta, že svůj mandát bude bude vykonávat mandát ve prospěch všeho lidu. „Prezident svůj slib porušil. Nejedná v zájmu všeho lidu,“ řekla.

KOMENTÁŘ: A jak se zbavíme prezidenta, pane Zemane? Volbami

Vzhledem k tomu, že ústava počítá se sdílenými pravomocemi prezidenta a předsedy vlády, připomněla Němcová, že je bezpodmínečně nutná spolupráce obou ústavních činitelů a Zemanova slova mohou podle ní ohrozit princip parlamentní republiky. Navrhla usnesení, že Sněmovna ostře odmítá slova prezidenta, která směřují proti demokratickému řádu a žádá prezidenta, aby se omluvil.

Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák v reakci na její vystoupení řekl, že žádá, aby „byli někteří poslanci urychleně odvezeni do Bohnic“.

Kalousek: Prezident vyvolává úvahy o vlastní svéprávnosti

„Přestřelil všechny možné hranice. Nikdo neví, kdo vezme jeho výroky doslova,“ řekl šéf poslanců TOP 09 František Laudát. „Sněmovna by teď měla nastavit hranice, aby někdy nebylo pozdě,“ dodal. „Prezident se zjevně nekontroluje a vyvolává úvahy o vlastní svéprávnosti,“ prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Poslanci ale návrh Němcové, aby jednali o tom, že se prezident musí omluvit, odmítli. Pro projednávání jejího návrhu bylo 75 ze 168 přítomných, což nestačilo. Pro byli občanští demokraté, TOP 09, lidovci a část ČSSD. Návrh nepodpořili komunisté, Úsvit, větší část klubu ANO a část poslanců zvolených za sociální demokracii (detail hlasování zde).

Emoce vzbudil tento Zemanův výrok: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov,“ prohlásil Zeman v pondělí na mítinku v Tišnově u Brna.

Premiér Sobotka se proti slovům hlavy státu při diskusi s občany ohradil. „Jsme s vysokou pravděpodobností jediná země v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády. Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele. Tyto výroky prezidenta pokládám za hloupé, zbytečné a nebudu na ně v této zcela nepatřičné rovině reagovat. Trvám na tom, že vztahy premiéra a prezidenta mají být profesionální a v zájmu dobrého fungování státu k nim takto budu i nadále přistupovat,“ uvedl v písemném prohlášení předseda vlády (více o reakci premiéra na slova Zemana o kalašnikovu čtěte zde).

Zeman: Mnoho významných politiků bylo ve funkci zastřeleno

Při návštěvě jižní Moravy se prezident Zeman podivil, že se po jeho výroku strhla hysterická kampaň. Řekl, že Česká republika je demokratický stát. „Tak jednoznačně musíme preferovat právě demokratické formy, které jsou sice pomalejší, ale na druhé straně účinnější,“ uvedl.

Připomněl ale také, že mnoho významných politiků bylo ve funkci zastřeleno. V této souvislosti zmínil amerického prezidenta Johna Kennedyho, indickou premiérku Indiru Gándhíovou nebo prvorepublikového československého politika Aloise Rašína. Hovořil i o ubodání švédského politika Olofa Palmeho.

„Zjistěte si, kdo porušuje ústavu, kdo porušuje zákony, kdo jedná proti zájmům své vlastní země, a nevolte ho,“ řekl Zeman. Zdůraznil, že v České republice je zhruba 80 politických stran a hnutí. Na politickém jídelním lístku v zemi je tedy podle něj široký výběr. „I když přiznávám, že některá jídla jsou zkažená,“ doplnil Zeman.

Měl by se prezident Miloš Zeman za svůj výrok omluvit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 30. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 11497
Ano
Ano 7059
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue