Pešmergové v Kobani (19. listopadu 2014).

Pešmergové v Kobani (19. listopadu 2014). | foto: AP

Kurdové nedostali pozvánku na mírová jednání o Sýrii, tvrdí Francouzi

  • 58
Na mírová jednání o Sýrii, která by měla po odkladech začít v Ženevě v pátek, nejsou pozváni zástupci syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura jim neposlal pozvánku, uvedl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

„Pan de Mistura rozeslal pozvánky... Skupina PYD způsobovala nejvíce problémů a pan de Mistura mi řekl, že jim neposlal zvací dopis,“ řekl Fabius francouzskému rozhlasu. Šéf francouzské diplomacie rovněž potvrdil, že hlavní opoziční vyjednávací skupinou bude koalice zformovaná loni v Rijádu. Na jednáních by nicméně měli být přítomní i její oponenti.

Hajsám Manna z opozičního uskupení Syrská demokratická rada dnes uvedl, že do Ženevy nepojede, jestliže tam nebudou i vůdci kurdských uskupení. „Pojedu se svými přáteli, nebo vůbec. Neexistuje žádný jiný kompromis,“ řekl Manna agentuře Reuters.

Fabius prý o rozhovorech již hovořil se zástupcem syrské opozice Rijádem Hidžábem. „Jestliže dobře chápu jejich postoj, říkají, že budou jednat... na druhou stranu ale chtějí znát některé detaily, kdo všechno se má rozhovorů účastnit, co se děje v humanitární oblasti a o čem se bude mluvit,“ uvedl francouzský ministr.

Rozhovorů se mají zúčastnit zástupci syrské vlády a jejích oponentů. Agentura Reuters ještě v úterý informovala, že mezi pozvanými je i Sálih Muslim z PYD, jejíž ozbrojená složka bojuje proti radikálům na severu Sýrie.

Účast Kurdů prosazovalo Rusko, zásadně proti bylo Turecko. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v úterý prohlásil, že „pokud bude PYD pozvána do Ženevy, pak Ankara bude rozhovory bojkotovat“. „Copak může teroristická organizace zastupovat národ? Ty rozhovory mají dát dohromady režim a opozici, ne teroristické organizace,“ řekl Çavuşoglu.

Proti účasti Kurdů se staví hlavně Turecko

U syrsko-turecké hranice žijí více než dva miliony Kurdů, kteří aspirují na autonomii. Kurdské milice YPG jsou jedním z nejdůležitějších spojenců západní koalice v Sýrii. Turecko si však nepřeje u hranice oblast ovládanou Kurdy. Podle Turecka PYD spolupracuje s tureckými Kurdy ze Strany kurdských pracujících (PKK), řazené k teroristickým organizacím.

Jednání měla s pomocí prostředníků původně začít v pondělí, ale kvůli neshodám o účastnících byl začátek posunut na pátek. Šéf syrského opozičního vyjednávacího týmu Asad Zubí se k výsledkům rozhovorů vyjádřil předem skepticky. De Mistura podle něj opozici „nemůže klást podmínky“.

Letitý konflikt v Sýrii si vyžádal již přes 250 000 obětí. Syrskou opozici a vládu se zatím nedaří přivést k jednacímu stolu. Syrská opozice rovněž několikrát zopakovala, že rozhovory nemohou začít, dokud trvají letecké nálety a dokud syrská vláda obléhá povstalecká území a drží vězně z řad rebelů. Tyto požadavky jsou zahrnuty v prosincové rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Chronologie syrského konfliktu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue