Bývalý šéf cestovky Fischer neuspěl s žalobou na stát o 300 milionů

  • 27
Podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer chtěl od státu náhradu za to, že byl před lety zbaven podílů ve třech firmách. Vznikla mu tím škoda, kterou předběžně vyčíslil na 300 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 ale ve středu jeho nárok zamítl jako promlčený.

Fischer chtěl získat 300 milionů korun jako náhradu za to, že ho nesprávně vypsané a později zrušené konkurzní řízení připravilo o podíly ve třech firmách: Fischer s.r.o., Fischer Air a VF Hotels. Ministerstvo spravedlnosti, které žaloval, ale prohlásilo, že o peníze se měl přihlásit dříve.

„Námitka promlčení, kterou podala žalovaná strana, je důvodná,“ rozhodl soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Vojtěch Trojánek. O tom, že mu mohla vzniknout škoda, se podle něj Fischer dozvěděl nejpozději z rozhodnutí Vrchního soudu na konci ledna 2008. Žalobu mohl podat do tří let, podal ji ale až v září 2014.

Konkurz na Fischerův majetek začal v Česku v dubnu 2005, v době, kdy už běžel obdobný konkurz v Německu. Fischer se proti konkurzu v Česku bránil a tvrdil, že byl prohlášen nezákonně. Domáhal se proto, aby škody, které mu tím vznikly, zaplatil stát. To ale ve středu soud zamítl. Fischerův právní zástupce David Strupek neuvedl, zda se odvolá. „Bez konzultace s klientem se k tomu nemohu blíže vyjádřit,“ sdělil pouze.

V dalším sporu jde o letadla

Fischer vedl proti České republice v souvislosti s konkurzem ještě další spor, který se týkal zabavení letadel a ušlého zisku z jejich pronájmu. Dva boeingy 737-300 zabavil správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy Fischer Air, později pojmenované Charter Air.

Fischer tvrdil, že za letadla, která kvůli zadržení majetku stála na Ruzyni, mu uniká zisk z jejich pronájmu firmou AMF Leasing. Škodu vyčíslil na 334 milionů korun a žaloval o ni stát. „Ušlé leasingové nájemné za dobu od 1. října 2005 do 18. března 2008, tedy za 29,5 měsíce, proto činí 333 851 000 Kč,“ uváděl. Později byla letadla vydražena do USA.

V minulosti soud jeho nárok zamítl (čtěte zde). V roce 2014 ale Fischer po odvolání vyhrál klíčový spor, ve kterém justice uznala, že boeingy byly zabrány neoprávněně. Fischerovi se tím alespoň teoreticky otevřely dveře pro žalobu o ušlý zisk z pronájmu.

Fischer Air se dostala do dluhů a v roce 2003 ji majitel prodal milionáři Karlu Komárkovi. Přejmenovala se na Charter Air. Václav Fischer později pracoval jako obchodní ředitel cestovky Tomi Tours, která v roce 2009 zkrachovala (čtěte zde). Její klienty museli přivézt z dovolenkových destinací a další, kteří si zájezd také zaplatili, ani neodcestovali. Po krachu Tomi Tours se Fischer přesunul do Německa, kde obnovil cestovku Fischer Reisen (více zde).

,

Nejlepší videa na Revue