Francouzští taxikáři zuří, blokují silnice na Paříž a pálí pneumatiky

  • 117
Francouzským taxikářům došla trpělivost s nechtěnou konkurencí a vyhlásili stávku. Do ulic vyšly nejméně dva tisíce řidičů po celé zemi. Taxikáři zablokovali silnice a na hlavních trasách do Paříže zapalují pneumatiky a stavějí zátarasy. Premiér Manuel Valls už jim slíbil přísnější kontroly konkurence.

Jen v Paříži od rána protestovalo na 1 200 lidí. Na letišti Orly byl jeden z nich raněn, dvacet demonstrantů zatkla policie a hořící pneumatiky museli likvidovat hasiči. Někteří z protestujících si s sebou přinesli transparenty se svými požadavky či větou Je suis taxi (Jsem taxikář), parafrází známého hesla po útocích na redakci Charlie Hebdo.

„Tohle je stávka za přežití. Manuel Valls nám dnes musí říct, jaká bude budoucnost našeho řemesla. Naše řemeslo je totiž ve hře,“ prohlásil před schůzkou pro server France Info šéf taxikářských odborů Sylla Ibrahima.

Demonstranti po vládě požadují zákaz služby VTC (Voiture avec Chauffeur - vůz s řidičem), jejíž řidiči na rozdíl od běžných taxikářů nesmí stavět na ulicích a nabírat náhodné zákazníky. Podle oficiálních stránek francouzského ministerstva vnitra mohou čekat na své klienty, kteří si odvoz předem rezervovali, na letištích a nádražích, ne však déle než hodinu.

Francouzské zákony pod pohrůžkou vysokých pokut přesně stanovují, jak má vůz VTC vypadat: čtyřdvéřový, pro čtyři až devět lidí včetně řidiče, nesmí být starší než šest let a musí být jasně označený zelenou známkou. Už však neurčují, za jaké ceny mají řidiči VTC jezdit, což je ve srovnání s přesně danými tarify pro taxíky nesporná výhoda.

Francouzským taxikářům se už v minulosti podařilo vymoci zákaz populární služby Uber, díky které se mohou jako taxikáři živit i řidič bez profesionální licence. Uber byl ve Francii po sérii taxikářských protestů zakázán, odvolací soud navíc jejím zakladatelům nařídil zaplatit pokutu 150 tisíc eur za „podvodné obchodní praktiky“.

Ve Štrasburku se jezdí zadarmo

V úterý své francouzské kolegy podle listu Le Figaro přijeli podpořit i jejich italští, španělští či belgičtí kolegové. Demonstrovat chtěli i řidiči VTC, ale rozhořčení taxikářů bylo tak velké, že se údajně rozhodli svůj úterní manifest zrušit.

Kvůli stávce se už s taxikáři ve městě Matignon na severozápadě země sešla vláda včetně ministra vnitra Bernarda Cazeneuva a premiéra Manuela Vallse, který řidičům slíbil přísnější kontroly řidičů nedodržujících zákony. Vláda slibuje i zřízení funkce nezávislého mediátora, který bude mít za úkol navrhovat řešení zajišťující „zdravou konkurenci“.

Protesty taxikářů proti systému VTC komplikují provoz také v jihofrancouzském Marseille, kde se tvoří obrovské dopravní zácpy.

„Ničí profesi, ve které se platí daně a dodržují zákony. Jsou to američtí kovbojové, kteří přijeli vozit lidi, ale ve Francii neplatí vůbec nic a chtějí tak zničit náš systém,“ uvedl pro deník Le Figaro prezident syndikátu marseilleských taxikářů Rachid Boudjema a pohrozil, že pokud ze schůzky s premiérem nevzejde přijatelný výsledek, stávkující se do ulic vrátí.

V obavách o své povolání vyšli do ulic taxikáři i v Toulouse, Aix-en-Provence či Lille. Jiný způsob odporu zvolili řidiči taxíků ve Štrasburku - až do úterních 18 hodin budou pasažéry vozit zdarma.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video