Mobilní Metro.cz

Záchrana tonoucího ze zamrzlé řeky je pro hasiče po víkendu hračka

Vydáno 26.01.2016 Metro.cz
Propadli jste se na ledu? Pokud k vám dorazí hasiči a vy ve studené vodě vydržíte, tak si buďte jistí, že bude záchrana úspěšná. O víkendu se totiž na dvou místech v Praze vystřídaly všechny směny, které se pod dohledem instruktora učily, jak situaci zvládnout. Celkem se na Vltavě protočilo 120 hasičů.

„Snažíme se záchranu člověka, pod nímž se prolomil led cvičit tak, abychom zásah zvládli s běžným vybavením, které je v každém hasičském autě. Zároveň tak, abychom to uměli v minimálním počtu družstva 1 + 3. Žádné speciální vybavení na to tedy nemáme,“ říká Jiří Turček z modřanské hasičské stanice, který je na této akci hlavním instruktorem a zároveň má specializaci potápěče.

Sám je kompletně oblečen do červeného neoprénu se záchrannou vestou, na hlavě má pod červenou hasičskou přilbou ještě pletenou čepici a na nohou holiny. Počasí je totiž pro výcvik úplně ideální.

„Od auta to uděláte jako normální zásah. Jednička a dvojka oblečení v sucháčích,“ určuje taktiku zásahu na Berounce pod Lahovickým mostem Turček. „Tonoucí je v díře, jednička rovnou nastupuje a s házečkou jde po ledu k němu. Házečku k němu hodí. Je to pro zachraňovaného hlavně dobrý psychický pocit, že mu někdo jde na pomoc, že se něco děje,“ radí instruktor.

Hasič v neoprénu označený jako jednička, hází k člověku v ledové vodě pytlík, který používají při záchraně vodáci. V něm je namotané lano různé délky, které má na obou koncích oka. Ta slouží pro uchycení karabiny na plovací vestu. Zachraňovaný se lana zároveň může chytit, tedy jestli má v té době ještě dost sil. Pokud by to nezvládl, hasič, který pytlík z dostatečné vzdálenosti hodil, se k němu stejně blíží.

„Jednička jde k němu, do díry za ním vleze a zajistí ho nad vodou, aby se nepotápěl. Tam s ním počká. Dvojka se strojníkem mezitím navážou jeden díl nastavovacího žebříku na lano a dvojka se s žebříkem vydá za ním,“ popisuje Turček.

Pomalý postup s žebříkem na ledu

Další muž v neoprénu po ledu opatrně v kleče postupuje s hliníkovým žebříkem po ledu. Do díry ho pak spustí. „Nakulte ho zády na žebřík a jednička ho tam za nohy přichytí a zvedá. My tam v těch oblecích plaveme, ale on bude mít nohy kolmo dolů,“ ukazuje Turček pohyb podobný skládání protihráče v ragby. V tomto případě ale hasič, kterého ve vodě neoprén mírně nadnáší, člověka z vody zvedá tak, že ho oběma rukama objímá u kolen nebo pod nimi. Společnými silami člověka z vody pak položí na žebřík.

Pak dají signál na břeh, kde dvojice hasičů napne lano a jím přichycený žebřík i s člověkem táhne. Na sněhové vrstvě to nejde zrovna moc rychle, proto zbylí dva hasiči – jednička a dvojka – v neoprénech pomáhají žebřík posouvat. Po vytažení člověka na břeh by okamžitě následovalo zabalení do termofólie a jeho předání zdravotníkům.

To už na břehu přihlíží další parta, tedy hasičské družstvo. „Figuranta máme my, takže vy si celou záchranu udělejte jako tým. Fíša vám bude normálně velet, já se budu jen koukat a říkat, jestli je to v pořádku,“ vysvětluje Turček trpělivě postup dalšímu družstvu. „Budeme brát dva díly žebříku, nebo jeden?“ ptá se další z jeho členů. „Stačí jeden. Druhý díl žebříku byste použili, pokud by byl led u břehu lámavý nebo slabý. To byste si tam udělali nějakou platformu,“ končí další instruktáž.

Sdílet článek

Komentáře