Svatý Mořic: skvělé lyžování v místě, kde vymysleli zimní dovolenou

  • 20
Každý lyžař by měl někdy vyrazit do Švýcarska, a to i přes fakt, že tato země nepatří mezi levné destinace. Je to právě Svatý Mořic a Engadinské údolí, kde před více než 150 lety „vynalezli“ zimní dovolenou.

Místní hoteliér prý v roce 1864 pozval své anglické hosty na zimu a vsadil se s nimi o pobyt zdarma, pokud se jim to nebude líbit. Angličané byli zasněženou přírodou nadšeni a jejich vyprávění spustilo lavinu dalších zimních návštěvníků.

Svatý Mořic můžeme nejen díky této události považovat za kolébku zimních sportů. Městečko pod majestátními vrcholy Berninských Alp dvakrát hostilo zimní olympijské hry a v roce 2017 tu již popáté proběhne mistrovství světa v lyžování. Důvody jsou nasnadě – vysoko položené středisko se pyšní nádhernou scenérií, má dostatek sněhu a často zde panuje stabilní slunečné počasí.

Pro vyznavače sjezdového lyžování nabízí oblast Horního Engadinu tři střediska: Corviglia je největší z nich a leží na jižních svazích přímo nad Svatým Mořicem, na protilehlých svazích najdeme Corvatsch s vrcholovým ledovcem a horní stanicí ve výšce 3303 m. O něco vzdálenější Diavolezza nabízí klidnější lyžování a výhledy na čtyřtisícovku Piz Bernina.

Kromě sjezdovek se můžete v Engadinském údolí vyřádit na skvělých běžkařských tratí, vyzkoušet sáňkařské dráhy nebo obdivovat dostihy na zamrzlém jezeře.

Corviglia, Corvatsch a Diavolezza

Celkem tři střediska v okolí Mořice nabízejí různorodou lyžovačku ve vysoké nadmořské výšce. Samotný Mořic je položen 1 850 m vysoko a lyžuje se ve výškách přes 3 000 m.

Vyrážíme nejprve na Corviglii, která se rozkládá pod vrcholem třítisícovky Piz Nair. Osluněné bezlesé svahy nabízejí nejenom skvělé poježdění v hlubokém prašanu, ale také nádherné výhledy na protilehlé kopce. Nejprve se vyvážíme obří visutou lanovkou, jakmile jsme nahoře, máme na výběr z množství moderních sedačkových lanovek. Není divu, že Corviglia je mezi hosty nejpopulárnější, lyžuje tu hodně začátečníků, ale ve vyšších partiích jsme objevili parádní svahy téměř bez lidí.

Lanovka na Corvatsch vede do výšky 3300 m. Pohled směrem ke Svatému Mořici a středisku Corviglia

Restaurace ve středisku Corvatsch

Bezlesé svahy střediska Corviglia nabízejí skvělé lyžařské terény pro začátečníky i pokročilé lyžaře.

Další den se přesouváme pár kilometrů za Mořic, do střediska Corvatsch. Opět musíme nahoru visutou kabinou, která nás vyváží do výšky 3 300 metrů s nádherným výhledem na údolí a zamrzlá jezera pod námi. Lyžování na severních svazích s kvalitním sněhem a minimem lidí je skvělé. Je tu několik sedačkových lanovek a také přibližovací kotvy, kterými se můžeme přesunout do sousedního areálu Furtschellas.

Nejvzdálenější středisko, kde nám platí skipas, se jmenuje Diavolezza/Lagalb a leží 17 km od centra Mořice. Z horského sedla ve výšce 2 100 metrů vedou na vrcholy kopců dvě lanovky. Ta majestátnější se jmenuje Diavolezza a vyváží nás na stejnojmenný vrchol dosahující téměř třítisícové výšky. Není tu sice tolik tratí na výběr, zato se můžeme kochat pohledem na jedinou čtyřtisícovku východních Alp, Piz Bernina.

Kdo se nebojí, může se z vrcholu spustit na opačnou stranu po ledovci Morteratsch – po skiroute dojedete až k nádraží a vlakem se vrátíte zpět.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Co dělat mimo sjezdovky

Kdo chce vyrazit na běžky, najde v okolí Mořice svůj ráj na zemi. Ne náhodou se tady pořádá slavný Engadinský maraton v běhu na lyžích. Krásné tratě se vinou po zamrzlých jezerech, můžete stoupat do modřínových lesů mezi Mořicem a Pontresinou nebo se prohánět údolím kolem Samedanu. Trasy jsou upravované na klasiku i bruslení a přehledně značené.

Kdo nelyžuje, může vyzkoušet sáňkařskou dráhu z vyhlídkového vrcholu Muottas Muragl u obce Pontresina. Dole si půjčíte sáňky, vyvezete se pozemní lanovkou na krásnou vyhlídku a dolů svištíte po upravené trati.

Ježdění v hlubokém sněhu pod vrcholem Piz Nair

Pohled na Svatý Mořic od jezera Moritzsee

Některé hotely vypadají jako zámky - na fotografii je Hotel Schloss Pontresina

Každý rok v únoru se v Mořici koná proslulý „White turf“, což jsou dostihové závody na zamrzlém a sněhem pokrytém jezeře. Mezi adrenalinovou podívanou dominují závody ve skijoringu, kdy kůň za sebou táhne lyžaře. Pokud budete mít tu příležitost, určitě tuhle podívanou nevynechejte – vstupné není vysoké a kromě koní můžete obdivovat zdejší společenskou smetánku a dámy v těch nejdražších kožiších...

Může se hodit

Doprava

Trasa z Prahy do Svatého Mořice měří 660 km a ujedete ji asi za 7,5 hod. Doporučujeme jet přes Mnichov, Fernpass a Landeck. Z Brna cesta měří 800 km (cca 9 hod.).

Ubytování

Ve Svatém Mořici počítejte s vyššími cenami, najdete tu luxusní pětihvězdičkové hotely, soukromé vily k pronájmu, ale i cenově dostupnější apartmány. Levnější ubytování nabízí například nedaleká Pontresina nebo Silvaplana.

Skipasy

Ceny skipasů jsou vyšší než například v Rakousku, jednodenní skipas stojí 75 CHF (asi 1850 Kč), třídenní skipas 213 CHF (asi 5300 Kč), pokud se ale ubytujete v některém z vybraných hotelů, platíte za jednodenní lyžování jen 35 CHF (asi 880 Kč). Seznam těchto hotelů najdete zde: http://www.engadin.stmoritz.ch/files/wintercontent/hotelliste-hotelundskipass.pdf

Další informace najdete zde: http://www.engadin.stmoritz.ch/winter/en/

White turf

V roce 2016 se závody konají v termínech 7., 14. a 21. února. Vstupné na stání 20 CHF, děti do 16 let zdarma. Více info zde: http://www.whiteturf.ch/

, pro iDNES.cz