Do Prahy dorazila první skupina iráckých uprchlíků.

Do Prahy dorazila první skupina iráckých uprchlíků. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Do Česka dorazily první dvě rodiny iráckých křesťanů. Zamíří na Vysočinu

  • 1992
V neděli odpoledne na pražském letišti Václava Havla přistálo letadlo s prvními uprchlíky, jejichž přijetí schválila v prosinci vláda. Jedná se o 10 iráckých křesťanů, ostatní zatím nezískali povolení k odletu. O jejich přesídlení do Česka se zasloužil Nadační fond Generace 21. Běženci budou v následujících měsících pobývat v Jihlavě.

Původně měla do Česka dorazit skupinka 27 Iráčanů, potřebné dokumenty však nakonec získaly zatím jen dvě rodiny. Podle ředitele nadace Jana Talafanty se však jedná jen o úřední problém. „Libanon se nečekaně rozhodl, že chce o jedno razítko navíc, což jsme nestihli zařídit,“ uvedl.

Podle zpravodaje iDNES.cz letoun přistál ve 14:38, Iráčané přiletěli z Libanonu, přestupovali v Istanbulu. „Mockrát děkujeme českému národu za přijetí. Budeme se snažit být vaší zemi k službám,“ řekl viditelně dojatý Marwan Matti se svou čtyřiadvacetiletou ženou Nibrés Al-adžmajou novinářům.

Po vyřízení úředních formalit poskytli médiím několik rozhovorů a poté zamířili do zařízení Okrouhlík na Vysočině, kde se budou několik měsíců aklimatizovat.

Rodina uprchla před bojovníky Islámského státu

V neděli do Prahy přiletěl také osmadvacetiletý telekomunikační technik Marwan Matti se svou čtyřiadvacetiletou ženou Nibrés Al-adžmajou, tříletým synem Samirem a dvouletou dcerou Masarrou.

„Naše vesnice u města Karakoš byla v srpnu 2014 přepadena Islámským státem a my jsme byli společně s ostatními obyvateli nuceni uprchnout do tábora v iráckém Irbílu,“ popsali novinářům.

Po roce a půl na útěku tak rodina může opět začít nový život v Česku. O naší zemi nejprve věděli jen to, že leží v Evropě, ctí lidská práva a toleruje křesťany.

Marwan se s rodinou plánuje v Česku usadit trvale, naučit se český jazyk a najít si práci. Nejlépe takovou, kterou se živil v Iráku.

Ihned po příletu zároveň všichni požádali o azyl. Ten by jim na základě dohody s ministerstvem vnitra měl být vydán relativně rychle, neboť již před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami tajných služeb a pohovory s českými státními orgány.

Česká vláda v prosinci loňského roku na popud Nadačního fondu Generace 21 schválila přijetí celkem 153 iráckých běženců. Nedělní příjezd 10 Iráčanů je tedy jen první částí celého projektu.

Zbylých 143 uprchlíků by mělo do Česka z Iráku dorazit v průběhu února a března. Na jejich příletu již nyní pracovníci Nadačního fondu spolupracují společně s ministerstvem vnitra a tajnými službami.

Současně probíhají také jednání o jejich umístění do dalších českých měst. V jednání je prozatím Praha a další čtyři až pět krajských měst.

Nově přijatá skupina uprchlíků je zatím složena ze dvou rodin. Všichni přiletěli z Libanonu, kam uprchli z táborů v iráckém Irbílu. Většina z nich má statut mezinárodních uprchlíků.

První dva až tři měsíce všichni společně stráví v rekreačním středisku Okrouhlík na Vysočině v neustálé péči integračních pracovníků. Následné tři až čtyři měsíce budou bydlet v jednotlivých bytech v Jihlavě, které nabídlo město.

„Až si noví obyvatelé najdou práci a budou soběstační, budou si hradit nájem sami, následně si budou muset najít i vlastní bydlení. Není to neobvyklý postup, město má možnost na přechodnou dobu lidem v podobné situaci takto pomoci. Jihlava už v minulosti podobným způsobem pomáhala rodinám z Kazachstánu a Ukrajiny,“ vysvětlil postup města náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

Veškeré náklady na celý projekt včetně ubytování uprchlíků však hradí zmíněný Nadační fond Generace 21. Ten prostředky získal výhradně od soukromých dárců a různých církví.

Kromě nákladů na ubytování a životní potřeby Nadační fond uhradí také integrační služby mezi něž patří výuka jazyka i seznámení se s českou kulturou a společností. Po ukončení procesu udělování azylu získají všechny osoby možnost najít si práci a přestěhovat se kamkoliv v České republice. V Jihlavě tedy zůstat nemusí.

Přiletět má programátor i zdravotní sestra

„Vybraní lidé se do České republiky nesmírně těší. Takřka všichni zažili přímou zkušenost s krutostí Islámského státu, jehož bojovníci zavraždili jejich příbuzné či přátele. Proto mají jedinou touhu – opět žít normální život a v bezpečí vychovávat své děti,“ přiblížil okolnosti příletu Talafant.

Mezi běženci, které Nadační fond v Libanonu pro přesídlení do Česka vybral a kteří již nestudují, je polovina vysokoškolsky či středoškolsky vzdělaných lidí. Je mezi nimi například bývalý ředitel školy, programátor, lékař, stavební inženýr nebo zdravotní sestra.

Zástupci a spolupracovníci Fondu uprchlické tábory v Irbílu v Iráku několikrát osobně navštívili. Na vlastní oči se přesvědčili, že situace mnoha rodin je opravdu zoufalá a seznam žadatelů o přijetí do České republiky vytvořili přímo na místě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue