TAK POJĎTE KE MNĚ... Tomáš Hertl ze San Jose (zcela vlevo) slaví svůj gól proti...

TAK POJĎTE KE MNĚ... Tomáš Hertl ze San Jose (zcela vlevo) slaví svůj gól proti Minnesotě. | foto: AP

V NHL přesně pálili Hertl a Pastrňák, po odmlce skóroval i Fleischmann

• 65
Hned tři čeští hokejisté se gólově prosadili v sobotním programu NHL. Útočník David Pastrňák se brankou podílel na výhře Bostonu 3:2 po nájezdech nad Columbusem. Stejným výsledkem uspěl Montreal s přispěním jedné trefy Tomáše Fleischmanna v Torontu. Z českých hráčů ještě skóroval Tomáš Hertl, který pomohl San Jose k vítězství 4:3 nad Minnesotou.

Pastrňák uplatnil důraz, když si z levého křídla sjel před branku a dorazil do ní střelu Davida Krejčího. Po akci českých hráčů vedl Boston na začátku prostřední části 2:0, ale Columbus ještě ve druhé třetině zásahy Daltona Prouta a Kerbyho Rychela vyrovnal. Zápas se rozhodoval až v rozstřelu, v němž se prosadili jen domácí Ryan Spooner a Torey Krug.

„V této fázi sezony je ze všeho nejdůležitější výhra. Ale nejsem spokojený, jaké góly jsme dostali a jak jsme hráli. Musíme se zlepšit,“ uvedl trenér Bostonu Claude Julien. Columbus postrádal zraněnou brankářskou jedničku Sergeje Bobrovského i trenéra Johna Tortorellu, který si zlomil dvě žebra během pátečního tréninku při kolizi s Renem Bourquem.

Fleischmann měl skvělou první čtvrtinu základní části, kdy nasbíral 15 bodů (sedm branek a osm asistencí) v 22 utkáních. Od té doby si ale do zápasu s Torontem připsal jen gól a přihrávku a začátkem ledna dokonce dvakrát zůstal mezi náhradníky. V sobotu bodoval poprvé v novém roce, když střelou z mezikruží zvýšil v závěru první třetiny na 2:0. Montreal sice slibný náskok neudržel, ale v páté sérii nájezdů rozhodl o prolomení série pěti proher Lars Eller.

Tabulky NHL

„Na tohle jsme čekali hodně dlouho. Konečně jsme ve vyrovnaném zápase uspěli, protože v předchozích utkáních o našich porážkách rozhodovaly maličkosti. Ale je před námi ještě hodně práce,“ řekl Eller. Jeho slova potvrzuje i tabulka, v níž je Montreal ve Východní konferenci až desátý. Toronto je na tom ještě hůře, týmu nepomohl ani volný den, který mu povolil před zápasem trenér Mike Babcock. „Už to neudělám. Naše čtvrtá lajna byla nejlepší ze všech a to by se nemělo stávat,“ zlobil se.

Bodování NHL

Hertl otevřel skóre zápasu, když sérii šancí zakončil pohotovým manévrem: za brankou sebral puk a rychle ho zasunul k pravé tyči, kam se gólman po předchozím zákroku nestačil přemístit. Odchovanec pražské Slavie opět potvrdil, že v první útočné formaci pookřál a po přesunu do elitní řady zaznamenal pět branek a tři asistence v osmi zápasech. San Jose po této změně získalo 15 z 16 možných bodů.

„Je fajn, že jsme začali vyhrávat. Koukám se teď každý den na tabulku a je krásné vidět nás zase na postupových místech do play off. Ale nesmíme se uspokojit. Je to vyrovnané a stačí párkrát prohrát a jsme zase mimo osmičku,“ řekl Logan Couture, útočník San Jose, které je v Západní konferenci sedmé. O výhře nad s Minnesotou rozhodl v předposlední minutě Joe Pavelski, Hertlův spoluhráč z útoku dal už osmý vítězný gól v sezoně a v této statistice je nejlepší v lize.

Hokejisté Floridy den po vítězství nad Chicagem 4:0 zdolali i poraženého finalistu minulého ročníku Tampu Bay 5:2, když v prostřední třetině čtyřmi zásahy zlomili bezbrankový stav. U zbývající trefy, kterou přidali při závěrečné power play, asistoval Jaromír Jágr. „Víme, co umíme a že můžeme porazit jakýkoli tým v lize. A tenhle víkend jsme to potvrdili,“ těšilo útočníka Floridy Jonathana Huberdeaua.

V brance Detroitu dostal podruhé v novém roce šanci Jimmy Howard, ale zápas s Anaheimem opět ukázal, že v boji o gólmanskou jedničku týmu má momentálně navrch Petr Mrázek. Kalifornský klub na ledě Red Wings zvítězil 4:3 zásluhou dvou branek Ryana Keslera a Coreyho Perryho. Howard, který kryl 31 střel, si poslední výhru připsal 3. prosince. Od té doby ve všech jeho sedmi startech Detroit neuspěl, z toho třikrát v nájezdech nebo prodloužení.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Vancouver 5:4 (0:2, 1:0, 4:2)
24., 48. a 51. Malkin, 53. Rust, 59. Crosby - 1., 17. a 60. Hansen, 46. Horvat. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18.539. Hvězdy zápasu: 1. Malkin (Pittsburgh), 2. Hansen (Vancouver), 3. Rust (Pittsburgh).

San Jose - Minnesota 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)
2. Hertl, 33. Donskoi, 34. Ward, 59. Pavelski - 13. Porter, 20. Coyle, 53. Stoll. Střely na branku: 33:28. Diváci: 16.956. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Ward, 3. Thornton (všichni San Jose).

Boston - Columbus 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0)
21. Marchand, 24. Pastrňák (Krejčí), rozhodující sam. nájezd Spooner - 27. Prout, 31. Rychel. Střely na branku: 34:33. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Spooner, 3. Gustavsson (všichni Boston).

Toronto - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
29. Kadri, 45. Lupul - 2. Desharnais, 19. Fleischmann, rozhodující sam. nájezd Eller. Střely na branku: 19:29. Diváci: 19.807. Hvězdy zápasu: 1. Eller (Montreal), 2. Rielly, 3. Kadri (oba Toronto).

Detroit - Anaheim 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)
2. Helm, 30. Jurčo, 59. DeKeyser - 8. a 47. Kesler, 19. a 43. Perry. Střely na branku: 27:35. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Perry, 3. Rakell (všichni Anaheim).

Florida - Tampa Bay 5:2 (0:0, 4:0, 1:2)
29. Huberdeau, 33. Bjugstad, 36. Smith, 38. Trocheck, 56. Campbell (Jágr) - 46. Hedman, 59. Brown. Střely na branku: 35:40. Diváci: 19.626. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau, 2. Luongo, 3. Bjugstad (všichni Florida).

Winnipeg - New Jersey 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
55. Byfuglien - 12. a 49. Stempniak, 36. Josefson. Střely na branku: 23:16. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Stempniak, 2. Cammalleri (oba New Jersey), 3. Byfuglien (Winnipeg).

Dallas - Colorado 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
28. Demers - 20. Söderberg, 31. Landeskog, 55. Grigorenko. Střely na branku: 43:19. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Demers (Dallas).

Edmonton - Nashville 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
12. Draisaitl - 14. a 22. Ekholm, 41. Fisher, 60. Forsberg. Střely na branku: 24:25. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Ekholm (Nashville), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Rinne (Nashville).

Arizona - Los Angeles 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
14. Doan, 30. Ekman-Larsson, 41. Martinook - 27. Shore, 37. Brown. Střely na branku: 24:28. Diváci: 14.195. Hvězdy zápasu: 1. Martinook, 2. Doan, 3. Ekman-Larsson (všichni Arizona).

Utkání NY Islanders - Philadelphia bylo kvůli sněhové bouři odloženo.