Úsekové detektory jsou k nerozeznání od běžných radarů. Tento je na Radlické ulici v pražských Jinonicích. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úsekové měření rychlosti na zúžené D1 stále nemá termín, úředníky zahltí

  • 27
Dodržování osmdesátky v opravovaných úsecích dálnice D1 si chce ministerstvo dopravy vynutit úsekovými radary. Chtělo by je mít v provozu už na jaře. Ředitelství silnic a dálnic však hovoří o úplně jiném termínu. Vyřizování nových přestupků se hrozí také úředníci.

Pro mnoho řidičů to není vůbec pěkná představa. Pojedou po dálnici D1, budou projíždět zúžením s omezením rychlosti na 80 kilometrů v hodině. Dálnice bude téměř prázdná. A tak nebudou striktně dodržovat předepsanou osmdesátku. Klidně pojedou 100, 110...

A za pár dní přijde příkaz k zaplacení pokuty.

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a správními úřady letos zahájí úsekové měření rychlosti v místech, kde je zúžení a omezení rychlosti na 80 kilometrů v hodině.

Podle ministerstva dopravy totiž více než čtvrtina řidičů předepsanou rychlost v omezení nedodržuje. Zjistilo to díky informativním radarům na opravovaných úsecích.

„Mnozí řidiči ohrožují nejen plynulost provozu, ale také sebe, ostatní řidiče a pracovníky stavebních firem,“ konstatoval mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

„Podle statistik za loňský rok nedodržení rychlosti v zúžení bylo příčinou i smrtelných dopravních nehod,“ dodal.

Už na jaře, nebo až na podzim? Ministerstvo chce co nejdřív

Kdy k zavedení měření dojde, je ve hvězdách. Zatímco ministerstvo dopravy tvrdí, že by to mělo být co nejdřív, ideálně už během jarních měsíců, ŘSD to očekává až na podzim. Důvodem je podle jejího generálního ředitele Jana Kroupy rozdělení zakázky na nákup 32 kusů detekčních kamer do dvou fází.

„V první řadě by měly být umístěné na mýtných branách v místech uzavírek, kde silničáři rozšiřují dálniční těleso. Další část budeme do budoucna instalovat i v uzavírkách běžných dálničních oprav,“ uvedl Kroupa pro ČTK.

„Věříme, že to tak dlouho trvat nebude a první radary se na dálnici objeví mnohem dříve než na podzim,“ tvrdí Zdeněk Neusar.

Ministerstvo dopravy se nechystá sledovat celou dálnici, ale jen vybrané zúžené úseky. V první řadě by to měly být ty, na nichž se rozběhnou práce na rozšíření dálnice. Na Vysočině to bude v úseku mezi Měřínem a Velkým Meziříčím, dále pak mezi Hvězdonicemi a Ostředkem ve Středních Čechách a v úseku Ostrovačice - Kývalka u Brna.

Denně přibude až pět tisíc přestupků. Na pouhé čtyři úředníky

Rychlá auta by měl systém detekovat automaticky, bez přítomnosti policejních hlídek. Přestupky by pak vyřizovaly příslušné odbory dopravy. A i v tom může být háček. Kdo by překročil rychlost u Velkého Meziříčí, řešil by ho velkomeziříčský úřad, který na očekávaná kvanta přestupků není připraven.

Pokud za den projede úsekem dvacet tisíc aut a čtvrtina z nich překročí rychlost, během jediného dne to dělá pět tisíc nových případů. „To nás za dva dny zahltí na celý rok dopředu,“ kroutí hlavou vedoucí odboru dopravy ve Velkém Meziříčí Jiří Pospíchal.

„Na přestupky máme čtyři úředníky a ti jsou už teď naprosto vytížení. Denně každý udělá deset až patnáct obeslání s příkazem k zaplacení určené částky. A to nemluvím o tom, když se to pak překlopí do správního řízení, to je na dlouho,“ vysvětluje.

V polovině února proto ministerstvo dopravy pro dotčené úřady uspořádá seminář, na němž by se měl postup dohodnout. Podle ministerstva bude mít zvýšení agendy pro obce přínos v podobě zvýšených příjmů právě z pokut.

„Ministerstvo je zvědavo i na náš názor, tak doufám, že v tom padne nějaký rozumný kompromis,“ věří Pospíchal.

Test iDNES.cz ukázal, že řidiči rychlost ve zúžení nedodržují:

19. dubna 2014