Jeden z úspěšných zákroků detroitského gólmana Petra Mrázka v duelu s Buffalem....

Jeden z úspěšných zákroků detroitského gólmana Petra Mrázka v duelu s Buffalem. Dotírajícího Marcuse Foligna (vlevo) brání Mike Green. | foto: AP

Mrázek vychytal čisté konto, Florida uťala černou sérii proti Chicagu

• 32
Hokejový brankář Petr Mrázek uhájil v pátek své třetí čisté konto probíhající sezony NHL, když 19 zákroky přispěl k výhře Detroitu 3:0 na ledě Buffala. Po čtyřech porážkách se z výhry opět radovali i hráči Floridy s Jaromírem Jágrem. Na domácím ledě si vyšlápli po výsledku 4:0 na silné Chicago. Z Čechů v daný hrací den bodoval jen Andrej Nestrašil (0+1) z Caroliny.

Po dvou domácích nezdarech 1:2 na nájezdy s Philadelphií a 1:2 se St. Louis hokejisté Detroitu zabrali a zvítězili 3:0 na ledě Buffala. V bráně Red Wings i přes poslední nevydařené výsledky zůstal český mladík Petr Mrázek, jenž se za důvěru odvděčil bezchybným výkonem.

1. Tomáš Plekanec (MTL), 47z.- 34b.(9+25)
2. David Krejčí (BOS), 36z.- 33b.(11+22)
3. Jakub Voráček (PHI), 45z. - 33b.(6+27)
4. Jaromír Jágr (FLA), 44z.- 32b.(15+17)
5. Radim Vrbata (VAN), 46z. - 22b.(11+11)
6. Tomáš Hertl (SJS), 44z. - 22b.(8+14)
7. Martin Hanzal (ARI), 33z.- 22b.(6+16)
8. Jiří Hudler (CGY), 38z.- 22b.(5+17)
9. Michael Frolík (CGY), 33z. - 18b.(8+10)
10. T. Fleischmann (MTL), 45z. - 17b.(8+9)

Na své třetí čisté konto sezony a osmé kariéry v NHL potřeboval 19 zásahů. Za posledních patnáct zápasů Detroitu Mrázek dvanáctkrát nastoupil jako jednička a v dalších dvou duelech naskočil v průběhu po odvolání Jimmy Howarda, jenž během dané série od 20. prosince dochytal do konce jen jediné utkání (11. ledna prohra 2:4 s Los Angeles).

Hosté o zisku dvou bodů rozhodli až ve třetí třetině. V 53. minutě ukončil čekání na první gól svou 15. trefou produktivní nováček Dylan Larkin. Stejný hráč pak v 58. minutě navíc i asistoval u pojistky z hole kapitána Henrika Zetterberga. Třetí branku přidal do prázdné klece Luke Glendening.

Larkin byl s bilancí (1+1) zvolen první hvězdou zápasu před svým kolegou z brány Mrázkem a domácím gólmanem Robinem Lehnerem, jenž zlikvidoval 42 z 44 střel vítězů.

Zajímavou konfrontaci nabídl páteční duel mezi Floridou a Chicagem. Potkaly se dva celky, které v nedávné době dobyly skvělou sérii 12 navazujících výher.

Domácí Panthers o ni přišli 11. ledna (prohra 2:3PP s Vancouverem) a následně v součtu padli čtyřikrát v řadě. Rozjetí hokejisté Blackhawks pro změnu narazili ve čtvrtek 21. ledna v Tampě Bay (prohra 1:2) a z výhry se neradovali ani o den později. Ve druhém představení na Floridě podlehli domácím Panthers jasně 0:4.

Do sestavy vítězů se po čtyřech absencích kvůli otřesu mozku vrátil klíčový obránce Aaron Ekblad. Týmu okamžitě pomohl, když vstřelil jeden ze čtyř gólů a přispěl i k čistému kontu Roberta Luonga. Zkušený Kanaďan pochytal všech 27 ran Blackhawks a zapsal si čtvrtou nulu sezony. Celkově už 72. kariéry v NHL, což jej řadí na 10. příčku historické tabulky brankářů.

Kromě zmiňovaného Ekblada, jenž v 23. minutě v pořadí čtvrtou trefou domácích uzavíral skóre, se už v zahajovací třetině prosadili Reilly Smith, Brian Campbell a Quinton Howden.

Člen elitního útoku Floridy Jaromír Jágr (16:28, +1, 2 střely) vyšel bodově naprázdno už ve čtvrtém navazujícím startu. Debut v novém dresu si po nedávné výměně z Anaheimu odbyl chicágský útočník Jiří Sekáč (11:19, -1, 2 střely), obránce Michal Rozsíval zůstal mezi nehrajícími náhradníky.

Útočník Andrej Nestrašil (15:02, +1, 1 střela, 0+1) byl jediným Čechem pátečního programu NHL, jenž se zapsal do statistik. V 24. minutě domácího zápasu Caroliny s Rangers asistoval u průběžného snížení na 1:2 z hole Joakima Nördströma. New York dostaly do vedení trefy ze zahajovací třetiny v podání obránců Ryana McDonagha a Keitha Yandla. Zisk dvou bodů hostům v dalším průběhu ještě potvrdil dvěma zásahy útočník J.T. Miller. Po dvou odehraných lednových zápasech ze sestavy Hurricanes opět vypadl bek Michal Jordán.

Venkovní výhru v pátek brali i hokejisté Islanders, když po výsledku 5:2 dobyli led Ottawy. Dvěma body (všichni 1+1) se o to zasloužili útočníci John Tavares s Kylem Okposem a obránce Travis Hamonic. Zkušený Marek Židlický (16:49, +1) nebodoval, stejně jako domácí forvard Milan Michálek (10:10, +1, 2 střely). Toho navíc v průběhu vyřadila zlomenina prstu na pravé ruce. Kvůli stejnému zranění v této sezoně již dříve vynechal 16 zápasů.

St. Louis s Dmitrijem Jaškinem (8:58, +/-: 0) v sestavě uhrálo v řádné hrací době na ledě Colorada smírný výsledek 1:1. V rozhodujících samostatných nájezdech pak přiřkl druhý bod domácím Avalanche kapitán Gabriel Landeskog.

Výsledky NHL

Buffalo - Detroit 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
53. Larkin, 58. Zetterberg, 60. Glendening. Střely na branku: 19:45. Petr Mrázek odchytal celé utkání a z 19 střel neinkasoval. Diváci: 18 601. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Mrázek (oba Detroit), 3. Lehner (Buffalo).

Carolina - NY Rangers 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
24. Nordström (Nestrašil) - 30. a 32. Miller, 15. McDonagh, 18. Yandle. Střely na branku: 31:32. Diváci: 14 102. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. McDonagh (oba NY Rangers), 3. J. Staal (Carolina).

Ottawa - NY Islanders 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)
23. Ryan, 31. Karlsson - 4. Leddy, 32. Clutterbuck, 43. Hamonic, 48. Tavares, 54. Okposo. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18 305. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Hamonic (oba NY Islanders), 3. Ryan (Ottawa).

Florida - Chicago 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
11. Smith, 18. Campbell, 20. Howden, 23. Ekblad. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19 343. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Campbell, 3. Ekblad (všichni Florida).

Colorado - St. Louis 2:1 po nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
60. MacKinnon, rozhodující sam. nájezd Landeskog - 38. Steen. Střely na branku: 41:34. Diváci: 16 366. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (Colorado), 2. Elliott (St. Louis), 3. MacKinnon (Colorado).

Utkání Washington - Anaheim bylo kvůli sněhové bouři odloženo.