Sobotka chce udržet Británii v EU, s Cameronem řešil i letouny do Iráku

  • 389
Jsme spojenci v otázce zajištění bezpečnost, v boji proti Islámskému státu a máme zájem na tom, aby Velká Británie zůstala členem Evropské unie, ujišťoval při setkání v Praze český předseda vlády Bohuslav Sobotka britského premiéra Davida Camerona. Řešil s ním i otázku prodeje českých letounů L-159 do Iráku.

Irák chce koupit 15 letounů, které hodlá použít v bojích s takzvaným Islámským státem. Jak ale upozornil Český rozhlas, Britům vadí, že je v letadlech namontovaný britský výstražný radarový systém RWR.

Ten varuje pilota v případě, že ho zaměří radar nepřítele. Británie se obává, že tuto technologii získají teroristé, a chce ji proto z letadel odstranit. Irák ale letouny bez RWR nechce.

„Přislíbil pomoc britské vlády při řešení tohoto problému,“ řekl po jednání český premiér. „Dodávka letounů L-159 je jedním z českých příspěvků v boji proti Islámskému státu,“ řekl Sobotka.

„Jak Británie, tak Česká republika mají zájem bojovat proti Islámskému státu,“ potvrdil jeho slova Cameron. „Cokoliv, co můžeme udělat, abychom Česku pomohli, v tom, co dělají, bychom měli udělat,“ podotkl britský premiér.

První letouny L-159 už sice podle českého ministra obrany Martina Stropnického do Iráku na konci loňského roku dorazily, dodávky zbylých ale dosud blokoval Londýn kvůli údajně sporné součástce britské výroby. Za celkem 72 bitevníků L-159 armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun, nyní využívá 24 strojů.

Sobotka nabídl Cameronovi kompromis ohledně dávek

Cameron přijel do Prahy po pěti letech v době, kdy je 53 procent Britů pro odchod země z Evropské unie a zároveň v době, kdy se na evropské půdě vedou intenzivní jednání o požadavcích britské vlády na reformu EU.

Nejspornějším bodem britských požadavků je pro řadu členských států unie snaha Londýna omezit sociální dávky pro přistěhovalce z ostatních zemí osmadvacítky. Jeden z britských návrhů počítá s tím, že by na určité sociální dávky měli nárok jen lidé, kteří v Británii pobývají alespoň čtyři roky.

„Je třeba najít řešení, které by nebylo diskriminační vůči kterémukoli státu Evropské unie,“ řekl Sobotka. Jednou takovou možností je podle něj změnit smlouvu o Evropské unii tak, aby vláda příslušné země mohla ohledně sociálních dávek v případě nutnosti zatáhnout za „záchrannou brzdu“. Ta by dané zemi v případě příliš velkého tlaku na sociální systém umožnila omezit počet přistěhovalců z dalších zemí EU.

Cameron řekl, že je rád, že se diskutuje o „nových řešeních“, nejen o tomto. „Je třeba rozptýlit obavy našich občanů,“ uvedl britský premiér, který po setkání se Sobotkou zamířil na Pražský hrad, kde se setkal s prezidentem Milošem Zemanem a s ministrem financí Andrejem Babišem.

Zeman varoval před těžkým bojem s evropskou byrokracií

Zeman řekl plně podporuje britské reformní snahy britského premiéra Davida Camerona. Varoval ho varoval, že prosazení změn ve fungování Evropské unie bude velmi těžkým bojem s evropskou byrokracií.

Babiš k setkání s Cameronem uvedl, že vláda bude muset hlavně zvážit návrh týkající se volného pohybu osob. „Nechtěli bychom, aby to bylo stejné, jako, řekněme, pro nové přistěhovalce,“ uvedl. Ministr financí při jednání otevřel téma zavedení přenesené daňové povinnosti u DPH (reverse charge), kterou Česko prosazuje na úrovni EU. Cameron mu prý řekl, že to podporuje.

Před posledními parlamentními volbami Cameron britským voličům slíbil, že před koncem roku 2017 vyhlásí referendum o setrvání Velké Británie v unii. Před tím ale shání po Evropě podporu pro takové změny EU, aby referendum dopadlo tak, že Britové budou chtít v Evropské unii i v budoucnu zůstat.

Dohoda na britských požadavcích by podle britského premiéra mohla být hotová po únorovém summitu Evropské unie. „Pokud bude dobrá, pak budu velmi důrazně prosazovat, aby Británie zůstala v reformované Evropské unii,“ uvedl v pátek v Praze Cameron.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video