Komunistický europoslanec Ransdorf zemřel

Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf v pátek ve věku nedožitých 63 let zemřel. Strana informaci o úmrtí Ransdorfa zveřejnila na svém webu. Dopoledne ho pražská záchranka v bezvědomí převezla do IKEM. Podle neoficiálních informací měli lékaři podezření na mozkovou příhodu.

„Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy s hlubokým zármutkem oznamuje, že v pátek 22. 1. 2016 náhle zemřel dlouholetý funkcionář KSČM, bývalý poslanec PS PČR a současný poslanec Evropského parlamentu PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc. KSČM ztrácí v Miloslavu Ransdorfovi dlouholetého politického intelektuála,“ uvedla KSČM na svých webových stránkách.

Exekuce, nehody i kauza Švýcarsko. Ransdorfovu kariéru provázela řada kauz

Ransdorf si podle strany vždy stál za svými názory, i když mnohokrát proti většině. „Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení,“ uvádí v prohlášení strana. „Výkonný výbor ÚV KSČM vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým. Čest jeho památce,“ doplnili komunisté.

O skonu jako první informoval server Novinky.cz, zprávu se snažila ověřit i sama strana. „Zjevně je to smutná pravda, ale sami to zatím ověřujeme z IKEM,“ řekl iDNES.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš s odkazem na Institut klinické a experimentální medicíny, kde byl Ransdorf kolem poledne hospitalizován.

Dvaašedesátiletý europoslanec za KSČM se dlouhodobě léčil s diabetem. IKEM se specializuje právě na diabetologii či srdeční a cévní problémy. „Další podrobnosti nebudeme v tuto chvíli zveřejňovat,“ řekla iDNES.cz kolem poledne mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Ransdorf byl v době převozu do nemocnice v bezvědomí. „Na pražský IKEM jsme během dnešního dopoledne převáželi osobu v bezvědomí,“ uvedla pro iDNES.cz bez výslovného uvedení europoslancova jména mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

V europarlamentu by měl Ransdorfa nahradit Jaromír Kohlíček. V posledních volbách ho Ransdorf předběhl díky preferenčním hlasům. Kandidoval přitom až ze čtvrtého místa.

Na Ransdorfovu smrt již reagoval premiér Bohuslav Sobotka a ústy svého mluvčího také prezident Miloš Zeman. „Je mi to lito, vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům. I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem,“ prohlásil Sobotka.

22.ledna 2016 v 16:42, příspěvek archivován: 22.ledna 2016 v 16:46

"Je mi to líto. Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal," uvedl pan prezident k úmrtí M. Ransdorfa.

Komunista, prognostik a dlouholetý europoslanec

Ransdorf se narodil 15. února 1953 v Rakovníku. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1977. Poté přednášel dějiny filozofie. V letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd (ČSAV).

Do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR, v němž působil od června 1990 do konce roku 1992. V letech 1996 až 2004 zasedal v dolní komoře českého Parlamentu. V roce 2004 získal mandát v Evropském parlamentu (EP). Křeslo v EP Ransdorf obhájil v předloňských volbách, byl místopředsedou výboru pro průmyslu, výzkum a energii EP.

Do komunistické strany vstoupil Ransdorf už v roce 1972. Od roku 1990 byl členem KSČM. Od roku 1993 až do svého nástupu do EP zastával ve straně funkci místopředsedy. V květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu strany. V europarlamentu byl členem skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL), členství nedávno pozastavil kvůli kauze ve Švýcarsku (více o kauzách Ransdorfa čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video