Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

U nás si manželku nemůžete koupit, učí se migranti v lekcích finské kultury

  • 549
Socializace v novém státě je pro žadatele o azyl často obtížná. Finové jim tak nabízí lekce, které jim mají místní zvyky přiblížit. Lekce o rovnosti žen a mužů mají předcházet množícím se případům sexuálního obtěžování. Jedné z hodin se ve finském Raseborgu účastnil i reportér BBC.

Severské státy se potýkají s problémy plynoucími z uprchlické krize. Zatímco ve Švédsku řeší několik stížností ohledně sexuálního obtěžování a Dánové zakázali kvůli stejným stížnostem přístup na diskotéky všem, kteří se nedomluví (více zde), Finové se rozhodli podobným incidentům předcházet. Novým žadatelům o azyl nabízejí lekce o finských hodnotách, které je mimo jiné učí, jak se chovat k ženám.

Uprchlická krize

Kvůli obavám z dalších sexuálních útoků v zemi se vláda snaží ujistit, že lidé pocházející z odlišné a často konzervativní kultury vědí, co by měli v novém domově očekávat.

Jednou z učitelek, které lekce finských hodnot vedou, je Johanna. Při výuce používá obě ruce, aby gestikulací zdůraznila některé důležité body a vždy upozorní na těžkou pasáž.

„Ve Finsku si nemůžete koupit manželku. Žena bude vaší manželkou jen tehdy, pokud chce - ženy jsou zde rovné mužům,“ cituje Johanninu přednášku BBC.

Jejími studenty jsou žadatelé o azyl, kteří právě dorazili do Finska. Ve skupince ve třídě je jen jedna žena s šátkem na hlavě. Někteří umí anglicky nebo i trochu finsky, ostatní poslouchají přednášku zprostředkovaně - v arabštině od překladatele.

„Můžete tu však jít s ženou na diskotéku. Pamatujte ale, že i když má krátkou sukni a tancuje blízko vás, tak to neznamená, že s vámi chce mít sex,“ pokračuje Johanna a podnítí tím ve třídě diskuzi.

„Tohle je hodně liberální země. V mé zemi, když máte se ženou sex, tak vás zabijí,“ říká somálský mladík a otáčí se na dalšího. „To je zajímavé. U nás nemůže žena ani vyjít ven bez doprovodu manžela nebo bratra,“ přidává se do debaty muž z Mali.

Líbí se mi tu, ale moje žena bude u plotny

Ačkoliv na první pohled vypadají takové lekce až komicky, centra přijímající uprchlíky je berou velmi vážně. Žadatelé se hlásí na hodiny na základě dobrovolnosti a učitelky věří, že jim přináší mnoho užitku. Pokud se nově příchozím imigrantům nepředstaví místní zvyky a obyčeje hned, tak mají podle Johanny později problém se integrovat do společnosti.

V zemi se totiž musí chovat podle platného trestního zákoníku, a tak musí vědět, co je čeká, pokud se budou k ženách chovat nevhodně. To je také důvod, proč tyto lekce podporují finské ministerstvo vnitra i policie.

Loni zde soud usvědčil tři žadatele o azyl ze znásilnění a na Nový rok řešila policie mnohonásobně více hlášených sexuálních napadení. Útoky byly podle webu Deutsche Welle podobné těm v Kolíně nad Rýnem. Policie uvedla, že šlo o muže „blízkovýchodního vzezření“.

„Je těžké o tom mluvit, ale musíme říct pravdu. Normálně bychom neodhalovali etnickou příslušnost podezřelých, ale tyto útoky, kdy skupiny cizinců obestoupí dívku na veřejném místě, se staly fenoménem,“ svěřil se zástupce policejního šéfa v Helsinkách Ilkka Koskimaki.

Jestli jsou lekce finských zvyků k užitku, ukáže čas. „Ve Finsku je to úžasné. Až se však ožením, bude moje žena v domácnosti, bude vařit jídlo, které mám rád a určitě nebude chodit na diskotéku,“ svěřil se při odchodu z hodiny jeden ze studentů reportérovi.

Rok 2015 se ve Finsku stal rekordním v počtu žádostí o azyl. Úřad pro imigraci jich obdržel více než 32 tisíc, přičemž převážnou většinu tvořili Iráčané. Další početné skupiny pocházely z Afghánistánu, Somálska a Sýrie. Povolení k pobytu v zemi získalo nakonec celkem 20 709 z nich.

Více než dvě třetiny, celkem 68 procent Finů, si přitom myslí, že země narůstající počet migrantů nezvládne. Vychází to z průzkumu finského Výboru pro obranné informace (ABDI) (celý dokument si můžete přečíst zde).

Specificky se k uprchlíkům zachovalo město Bornheim v Německu. Jeho vedení zakázalo mužům z místní uprchlické ubytovny vstup do bazénu:

15. ledna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video