Tukové zásoby přilétá na krmítko v Makově doplňovat i sojka obecná.

Tukové zásoby přilétá na krmítko v Makově doplňovat i sojka obecná. | foto: Slow TV

U krmítka na Slow TV je nával. Mráz a sníh žene ptáčky k hostině

  • 22
Za okny je konečně zima se vším všudy a ptáci tedy ocení přilepšení na krmítku. Vydatná snídaně či večeře před nadcházející mrazivou nocí jim mnohdy doslova zachrání život. Jakmile totiž jejich zdroje přikryje sníh či námraza, jsou ztraceni. U krmítka Slow TV se teď doslova „dveře netrhnou“.

Pro drobné ptactvo může opravdu být fatální i jedna pořádně mrazivá noc, protože vydají tolik energie, že ti nejdrobnější ztratí až třetinu tělesné hmotnosti (více zde). Podobně nebezpečná je pro ně ledová krusta, která když pokryje krajinu, k potravě se nedostanou (čtěte zde), takže plné krmítko je pro ně doslova spásou.

„Mnoho ptačích druhů, které se u nás vyskytují, během podzimu odlétá do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy. Ptáci zůstávající u nás přes zimu rádi přijmou, především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, pomoc ze strany člověka ve formě přikrmování,“ upozorňuje Jaroslav Cepák z České společnosti ornitologické.

Pokud krmítko ještě nemáte, můžete jedno vzorové sledovat v Záchranné stanici živočichů Makov nedaleko Písku prostřednictvím Slow TV. K přikrmování jsou ideální například semena slunečnic či hovězí lůj, slané zbytky lidské stravy jim více ublíží než pomohou (přehled, čím krmit, najdete zde). Třeba vás jeho pozorování popostrčí a také ptáčkům ve vašem okolí přilepšíte (návod k postavení ptačího krmítka najdete ve videu níže, tip na kroužky k zavěšení na strom zde):

Přenos z Makova je unikátní v počtu ptačích druhů, který můžete spatřit na jednom místě. Vedoucí záchranné stanice, hajný Libor Šejna, mluví o pěti desítkách různých ptáků od nejčetnějších zástupců pěvců přes dravce, kachny, krkavcovité, hrdličky, strakapoudy až po čápy a volavky. Divákům „pomalé televize“ se přenos líbí, za dva měsíce provozu zaznamenal více než 170 tisíc zhlédnutí.

Ptačí druhy, které můžete vidět na přenosu z Makova

Bažant obecný, brhlík lesní, červenka obecná, řečetka zimní, čížek lesní, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, hrdlička zahradní, hýl obecný, kachna divoká, káně lesní, kos černý, krahujec obecný, krkavec velký, morčák velký, pěnkava jíkavec, pěnkava obecná, pěvuška modrá, poštolka obecná, puštík obecný, sojka obecná, stehlík obecný, straka obecná, strakapoud malý, strakapoud prostřední, strakapoud velký, strnad obecný, střízlík obecný, sýkora babka, sýkora koňadra, sýkora lužní, sýkora modřinka, sýkora uhelníček, šoupálek dlouhoprstý, špaček obecný, volavka popelavá, volavka bílá, veverka obecná, vrabec domácí, vrabec polní, zvonek zelený,zvonohlík zahradní, žluna šedá, žluna zelená.

Mimo to ke krmítkům chodí i vydra velká.

Stálí obyvatelé Makova:

Čáp bílý, čáp černý, husa velká, labuť velká, srnec obecný.

Stanice v Makově u Písku, která funguje od roku 1993 a provozuje ji Český svaz ochránců přírody, ročně přijme okolo 300 zraněných, nemocných, vyčerpaných, nevyspělých či jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Kromě péče o zvířata tu také pořádají vzdělávací programy pro školy a veřejnost, ročně stanici navštíví více než 6 tisíc lidí.

Na ploše čtyř tisíc metrů čtverečních je 35 voliér, aktuálně se tu starají o stovku živočichů, z nichž řadu spatříte i na webkameře. Kamera je u krmítka v provozu již sedm let, jen je teď pro účely Slow TV lehce upravená a přidán je noční přísvit.

Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, tak jak se právě odehrávají v daném okamžiku. Slow TV může působit zdánlivě nudně, ale její uvedení v České republice inspiroval velký úspěch podobných projektů v několika zemích Evropy v čele se slavnými slow TV pořady Thomase Helluma v Norsku.

Vyrobit krmítko není složité, podívejte se (další tipy na krmítka zde):

5. ledna 2011

,