Dmitrij Jaškin ze St. Louis překonává krajana Petra Mrázka v brance Detroitu....

Dmitrij Jaškin ze St. Louis překonává krajana Petra Mrázka v brance Detroitu. Marně se mu v tom snaží zabránit Mike Green. | foto: AP

Jaškin se vrátil do sestavy St. Louis a dal Mrázkovi vítězný gól

• 12
Po dvou vynechaných zápasech kvůli zranění se útočník Dmitrij Jaškin vrátil do sestavy St. Louis a rozdílovým gólem pomohl k těsné výhře 2:1 na ledě Detroitu. Domácí brankář Petr Mrázek kryl 18 z 20 střel a byl zvolen třetí hvězdou duelu.

Bez zraněného Dmitrije Jaškina St. Louis v sobotu uspělo na domácím ledě 4:3 po prodloužení nad Montrealem a v pondělí smetlo 5:2 Pittsburgh. Středeční těsný úspěch 2:1 nad Detroitem z Joe Louis Arény je tak pro Blues už třetím dvoubodovým ziskem v řadě.

O prodloužení dané série rozhodl právě zmiňovaný navrátilec do sestavy. Český útočník s ruskými kořeny (8:21, +1, 2 střely, 1+0) se prosadil po předešlých osmi startech bez bodu. Své třetí trefy sezony a celkově desátého zápisu (3+7) dosáhl v 53. minutě po skvělé individuální akci.

1. Tomáš Plekanec (MTL), 47z.- 34b.(9+25)
2. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
3. Jaromír Jágr (FLA), 43z.- 32b.(15+17)
4. Jakub Voráček (PHI), 44z. - 31b.(5+26)
5. Tomáš Hertl (SJS), 43z. - 22b.(8+14)
6. Martin Hanzal (ARI), 32z.- 22b.(6+16)
7. Jiří Hudler (CGY), 37z.- 22b.(5+17)
8. Radim Vrbata (VAN), 45z. - 21b.(11+10)
9. T. Fleischmann (MTL), 45z. - 17b.(8+9)
10. Michael Frolík (CGY), 32z. - 17b.(7+10)

Středem kluziště se prodral přes obránce a rychlou kličkou oklamal Mrázka. Hosté tak vedli už o dvě branky, když v 19. minutě St. Louis poslal do trháku Ty Rattie. Detroit vymazal nulu na kontě Briana Elliotta až v samotném závěru, kdy alespoň snížil na nejtěsnější rozdíl využitou přesilovkou kapitán Henrik Zetterberg.

První hvězdou zápasu byl zvolen obránce vítězů Alex Pietrangelo, jenž asistoval u obou branek, před útočníkem Blues Alexanderem Steenem a domácím gólmanem Petrem Mrázkem (18 zákroků proti 20 střelám).

Red Wings v zápase postrádali zraněného elitního beka Niklase Kronwalla a nemocného střelce Tomáše Tatara. Hosté pro změnu na poslední chvíli přišli o možnost nasadit zadáky Carla Gunnarssona a Coltona Parayka, načež utkání odehráli jen s pěti obránci.

V utkání bez české účasti Colorado na domácím ledě díky dvěma zásahům ze třetí třetiny otočilo skóre proti Buffalu. Bezbrankový stav nejprve ukončil v 37. minutě využitou přesilovkou hostující útočník Evander Kane.

Domácí se dočkali až v 50. minutě, kdy vyrovnal Alex Tanguay. Stejný hráč pak v závěru řádné hrací doby navíc i asistoval u vítězné trefy od obránce Francoise Beauchemina. Své šesté branky sezony docílil v čase 59:28.

Podobný průběh měla i konfrontace Anaheimu s Minnesotou. Domácí Ducks rovněž rozhodli o svém zisku dvou bodů dvěma zásahy až ze třetí třetiny. Smírný stav 1:1 uťal v 54. minutě Rickard Rakell a v 60. minutě do prázdné klece vše pojišťoval Jakob Silfverberg. Český útočník vítězů Jiří Sekáč nastoupil ve čtvrté formaci a stihl absolvovat čtrnáct střídání (9:36, +/-: 0, 1 střela).

Detroit - St. Louis 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
58. Zetterberg - 19. Rattie, 53. Jaškin. Střely na branku: 30:20. Petr Mrázek odchytal za Detroit 57:58 minuty, inkasoval dvě branky z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo, 2. Steen (oba St. Louis), 3. Mrázek (Detroit).

Colorado - Buffalo 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
50. Tanguay, 60. Beauchemin - 37. E. Kane. Střely na branku: 35:28. Diváci: 13 274. Hvězdy zápasu: 1. Beauchemin, 2. Tanguay, 3. Varlamov (všichni Colorado).

Anaheim - Minnesota 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
11. Stewart, 54. Rakell, 60. Silfverberg - 7. Stoll. Střely na branku: 27:26. Diváci: 15 962. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Gibson, 3. Lindholm (všichni Anaheim).