Stoupenkyně uprchlíků policistu zranit nemohla, tvrdí soudní znalec

  • 597
Pochod protiimigrantských demonstrantů, kteří na začátku července prošli centrem Prahy, měl ve středu dohru u soudu. Policista Filip Dlesk tvrdí, že ho zranila Kateřina Krejčová, která na Václavském náměstí patřila k demonstrantům podporujícím uprchlíky. Podle soudního znalce však žena policistu zranit nemohla.

V jedné soudní lavici sedí devětadvacetiletá, viditelně nervózní dokumentaristka Kateřina Krejčová a u řečnického pultu mezitím vypovídá Filip Dlesk, ani ne čtyřiadvacetiletý policista. Je veden jako svědek a tvrdí, že ho Krejčová bolestivě zranila na levém rameni. Té tak hrozí až čtyřletý trest vězení. Znalecký posudek však ukazuje, že Dleska zranit nemohla.

První červencový den loňského roku zemřel sir Nicholas Winton. Muž, který zachránil stovky dětí před řáděním nacistů za druhé světové války. Ve stejný den také centrem Prahy prošlo několik set antiimigrantských demonstrantů, z nichž někteří nad hlavou nesli makety šibenic (více čtěte zde).

Komu byly určeny, dal ještě před začátkem pochodu najevo jeden z pořadatelů demonstrace Adam B .Bartoš ve svém projevu na Václavském náměstí. „Pro ostatní politiky máme speciální vzkaz. Zatím je to pouze symbolické, aby si uvědomili, jak se mají chovat,“ prohlásil Bartoš a za souhlasného pokřiku davu zvedl nad hlavu připravenou oprátku.

Po dalších projevech se demonstranti vydali na pochod k Úřadu vlády, ale ve spodní části Václavského náměstí se setkali se shromážděním asi padesáti lidí, kteří sem přišli projevit opačný, prouprchlický názor. Mezi účastníky této rovněž povolené demonstrace seděla na chodníku také Kateřina Krejčová.

Křuplo mi v rameni

„Chtěli jsme projevit pasivní odpor proti pochodu hlásajícímu nenávist,“ vysvětluje. Průvod protiimigrantských demonstrantů sice mohl sedící lidi obejít, ale na rozkaz velitele zásahu policisté - mezi nimi i Filip Dlesk - sedící vyzvali, aby průvodu v čele s Bartošem uvolnili cestu. Podle policie šlo o jejich vlastní bezpečnost. Policie se obávala, že je protiimigrantští demonstranti napadnou.

Krejčová a její přítel Tomáš Schejbal patřili ani ne k desítce zraněných, kteří výzvu neuposlechli. Policisté totiž dostali rozkaz cestu uvolnit ručně.

Sedící demonstranty proto začali jednoho po druhém odnášet. Dlesk vypověděl, že přítel dokumentaristky kladl aktivní odpor. Proto ho prý se svým kolegou položili na zem. Dlesk mu klekl na záda a jeho kolega na krk. A udělal to takovým způsobem, že mu ranou hlavou o zem zlomil zub. „Uvolnil jsem svaly, abych byl co nejtěžší. Chtěl jsem tak klást pasivní odpor,“ tvrdí Schejbal.

V tu chvíli dvaapadesátikilová žena spatřila, že její přítel dostal ránu a praštil se hlavou o chodník. Rozběhla se směrem k policistům a do asi devadesátikilového Dleska zezadu strčila. Pak ji další policisté odklidili, zaklekli a odnesli do policejního auta.

„Udeřila mě rukou do ramene, potom mě chytila zezadu za krk z pravé strany, začala se mnou cloumat a poté na mě nalehla celou vahou. V tuto chvíli mi v rameni nějak křuplo,“ popisoval nadstrážmistr Dlesk ve své výpovědi z loňského léta.

Vše zachytilo video, které je dostupné na serveru youtube.com. Incident na záznamu tak dramaticky nevypadá. Dleskovu výpověď rozporuje také posudek soudního znalce Tomáše Adámka. „K pohmoždění levého ramenního kloubu nemohlo dojít v průběhu údajného fyzického napadení poškozeného Filipa Dleska obviněnou,“ stojí v jeho zprávě. „Křupnutí v rameni si mohl vymyslet,“ dodal ve středu Adámek před soudem.

K závěrům znalce se Dlesk pro MF DNES vyjádřit odmítl. Jeden z policistů nakonec ke středečnímu soudu nedorazil a ten tak byl odročen na 17. února.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue