Praha - Drážďany za 50 minut. Němci navrhují 26 kilometrů dlouhý tunel

  • 357
Zvažovaná stavba vysokorychlostní tratě z Prahy do německých Drážďan dostala novou podobu. Německá studie navrhuje postavit na trase jeden z nejdelších železničních tunelů v Evropě.

Vyplývá to z návrhu nové studie, kterou představilo saské ministerstvo dopravy a na kterém se podílely i české instituce.

Podle studie je tunel pod Krušnými horami jediným řešením, jak cestu výrazněji zkrátit. Trasa údolím Labe totiž mnoho možností pro zrychlení nenabízí.

„Podmínky tratě kolem Labe znemožňují zvýšit kapacitu i rychlost,“ řekl saský ministr Martin Dulig. Podle něj je celý úsek úzkým hrdlem na spojnici mezi severem a jihem.

Tunel má začínat za Ústím nad Labem mezi Chlumcem a Chabařovicemi a končit před saskou Pirnou. Na konec tunelu bude navazovat ještě přes kilometr dlouhý viadukt, kratší tunel a další most až do saského Heidenau. Posledních dvanáct kilometrů povede po stávající trati. Trať je navržena pro dálkové osobní i nákladní vlaky. Před portálem tunelu na německé straně bude ještě výhybna. Tunel se napojí na stávající trať z Ústí nad Labem do Teplic

Nová trať z Prahy do Drážďan má mít celkem 123 kilometrů. Z Prahy vyjíždí Vítkovskými tunely, z Balabenky má vzniknout další čtyři kilometry dlouhý tunel, z kterého vyjedou vlaky za Prosekem. Dále má trať kopírovat z velké části trasu dálnice D8. Míjí Lovosice a Litoměřice, kde nepočítá vůbec se zastavením a vjíždí do 17 kilometrů dlouhého tunelu napříč Českým středohořím.

Cvičení pro projektanty a grafiky?

Vlaky vyjedou v Ústí nad Labem - Střekově, novým mostem přes Labe se dostanou do prostoru současného západního nádraží, kde má vzniknout nový terminál pro Ústí nad Labem. Z Prahy do Ústí nad Labem mají vlaky jezdit rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, z Ústí pak dvoustovkou. Oproti současným 2 hodinám a 17 minutám mají cestu zvládnou za 50 minut.

Prvotní odhady nákladů na celou stavbu počítají s částkou kolem pěti miliard eur. Zatím ani není jasné, zda nejde jen o další cvičení pro projekční kanceláře a grafiky. Následovat mají další studie, které ukáží, zda má stavba skutečně smysl. Saský ministr dopravy odhaduje, že první vlaky by mohly vyjet nejdříve za dvacet let.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Jakuba Ptačinského je nová varianta vedena zatím pouze na základě základní územní průchodnosti. „Ta samozřejmě popisuje i rizika a omezení, které zakreslené vedení vyvolává a s kterými je třeba počítat a řešit je,“ řekl Ptačinský. Podle něj projekt čeká ještě zadání studie příležitostí a dalších potřebných dokumentací. „Ty teprve vyberou možnou variantu přesného trasování,“ dodal.

Tunel by měl vézt ze severočeského Chlumce do saské Pirny.

Tunel by měl vézt ze severočeského Chlumce do saské Pirny.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz