Volná pata, volná mysl, tvrdí propagátorka telemarkového lyžování

  • 6
Nejen v Krkonoších zažívá vzestup popularity telemarkové lyžování. Ve Špindlerově Mlýně se v sobotu konala Telemarková noc, která přilákala desítky nadšených lyžařů. Je to vášeň i závislost, shodují se telemarkisté.

Propagovat telemarkové lyžování na českých horách se snaží klub Kérkonošská telechasa, parta mladých lidí, které tomuto zatím spíše okrajovému stylu lyžování doslova propadla. Právě oni ve Špindlerově Mlýně ve Svatém Petru zorganizovali jednodenní telemarkový festival, kde se závodilo, skákalo a někdy až tančilo na lyžích.

Jednou ze zakladatelek telechasy je bývalá instruktorka lyžování Tereza Hájková.

„Hlavním a poznávacím znamením telemarkisty je jízda z kopce s volnou patou. Na rozdíl od sjezdového lyžování není pata připevněná pevně k lyži a oblouky se provádějí stylem naklekávání, kdy vrchní koleno směřuje k patě nohy spodní. Telemarkování je vlastně prapůvodní styl lyžování, který vznikl v norské oblasti Telemark, dnes však s moderním vybavením,“ říká třicetiletá lyžařka.

Je popularita telemarkového lyžování na vzestupu?
Asi to nikdy nebude masivně rozšířený sport, rozhodně nemůžeme očekávat, že by třeba nahradil nebo zastínil například snowboarding. Je to spíš sport pro nadšence, pro lyžaře, co už nechtějí hoblovat sjezdovky jen z hrany na hranu svých slalomek. Přestože se i na telemarkách jezdí závody světového poháru, pořád si tento sport drží svůj styl dle hesla „volná pata, volná mysl“.

Proč by to měl lyžař zkusit?
Jakožto telemarkový nadšenec na tom shledávám samozřejmě jen samé klady. Od doby, kdy jsem telemarky ovládla, se moje sjezdovky dostávají na kopec spíš sporadicky. Hlavní výhodou je, že ač se to nemusí zdát, telemarkování je mnohem zdravější pro všechny klouby, než klasické sjezdové lyžování. Klouby se ohýbají ve svých přirozených osách, nepůsobí na ně žádné nepřirozené tlaky. V telemarku najdou praktickou výhodu i zarytí sjezdaři závodníci. Jízda na telemarkách pomáhá v tréninku správného postavení na lyžích.

A další plusy?
Když se proženete po kopci na telemarkách, máte téměř stoprocentní jistotu, že na vás ulpí pohledy všech kolem. A ty pohledy jsou většinou obdivné, pokud se vám tedy nezadaří třeba teletučňák - pád specifický jen pro telemarkisty - po hlavě mezi špičky. To už jsou pohledy zaručeně pobavené. Naučit se na tele, jak se telemarkovým lyžím zkráceně říká, je na začátku výzva, pak už závislost a vášeň. Hladce řezané oblouky na slalomkách nebo obřačkách jsou najednou strašná nuda. Možná nebudete až takoví super rychlíci, i když i na tele to jde smažit pekelně rychle, ale zažijete daleko větší pocit lyžařské kreativity. Hopsat na telemarkách v prašanu je taky úplně jiná sranda než na lyžích normálních. Možná se trochu víc nadřete, ale za tu kolosální radost to fakt stojí.

Je těžké se to naučit?
Myslím, že základy je člověk schopný naučit se během pár hodin. Pokud na lyžích umíte, čili neupadnete, jakmile se lyže trochu sklouzne po sněhu, tak jsou základy opravdu otázkou pár hodin. Určitě je ale nejlepší začít s instruktorem nebo s někým, kdo na tom umí a ví, jak to naučit. Samostudium může vést k dlouhému bádání a zažití si špatných návyků, co se pak budou hůř odbourávat.

Souvisí vzestup tohoto lyžování i s čím dál větší oblibou skialpinismu?
Telemarkové lyžování je především styl sjíždění z kopce dolů. U skialpinismu je základ v chůzi nahoru. U skialpinismu máte volnou patu, jen když jdete do kopce. Na jízdu dolů zaklapnete botu do vázání a jedete jako na klasických sjezdovkách. Výhodou tele je, že když si pořídíte speciální stoupací vázání a tulení pásy na skluznici, můžete si vesele a pohodlně vykračovat do kopce jako skialpinisté.

Co budu potřebovat k tomu, abych se také stal telemarkovým lyžařem?
Rozhodně nadšení! Dál je potřeba pořídit si telemarkové boty a vázání. Boty jsou stejně jako klasické lyžáky skeletové s přezkami, ale nad místem ohybu prstů mají harmoniku, takže se dají trochu ohnout. Podrážka je většinou polepená gumovým Vibramem. Vepředu mohou mít telemarkové boty „kačenu“ jako mívaly boty na běžky, ale jsou i boty, co ji nemají a vypadají jako klasické lyžáky. Záleží na druhu vázání. Právě vázání vám určí, jakou botu pořídit. Nejjednodušší je to s lyžemi. Na telemarky můžete použít jakékoliv sjezdové lyže, jaké budete chtít.

Kérkonošská telechasa. Co to vlastně je?
Spolek nadšených telemarkistů a jejich přátel. Tmelí nás dohromady telemarková vášeň, obliba hor a zimních i letních akčních sportů vůbec. Před časem jsme se manželem shodli, že bychom chtěli zkusit telemarky, na které jsme do té doby ještě neměli šanci stoupnout, ale děsně se nám to líbilo. Rozhodli jsme se, že v tom budeme dobří. Když už v tom budeme dobří, založíme si klub. Když už budeme mít klub, tak bychom mohli proniknout mezi telemarkovou komunitu v Čechách a uspořádat telemarkový festival se závody.