Silvestrovské oslavy před hlavním nádražím v Kolíně nad Rýnem (31. prosince...

Silvestrovské oslavy před hlavním nádražím v Kolíně nad Rýnem (31. prosince 2015) | foto: AP

Němci obvinili prvního útočníka z Kolína, žil v uprchlickém táboře

  • 437
Německá policie obvinila prvního muže ze sexuálního napadení o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem. Kromě toho byli o víkendu zadrženi dva muži podezřelí, že se při stejném incidentu dopustili loupeže. Celkem policie kvůli silvestrovským událostem vyšetřuje dvě desítky lidí.

Policie zadržela šestadvacetiletého Alžířana v uprchlické ubytovně v Kerpenu západně od Kolína. Vyšetřovatelé u něj objevili dva mobilní telefony, které byly ukradeny při silvestrovském incidentu. Jedna z poškozených přitom uvedla, že muž, který jí telefon sebral, ji rovněž sexuálně napadl. Policisté muže obvinili ze sexuálního napadení a umístili ho do vyšetřovací vazby.

Útoky v Kolíně

O víkendu zadrželi policisté v Kerpenu a v Cáchách další dva Alžířany, kteří u sebe měli mobilní telefony ukradené o silvestrovské noci. Počet lidí podezřelých z loupeže tak vzrostl na 20, z toho sedm jich je ve vazbě.

Podle svědků i policie se v centru Kolína nad Rýnem sešlo o silvestrovské noci na tisíc lidí arabského a severoafrického původu. Z davu se vyčlenily skupiny mužů, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Kolínská policie přijala kvůli incidentu 766 trestních oznámení, z toho polovina je kvůli sexuálnímu napadení.

Podobné incidenty se o silvestrovské noci staly také v Hamburku, kde policie přijala na 200 trestních oznámení, a v menší míře také v dalších velkých německých městech. Události vyvolaly v zemi diskuzi o tom, do jaké míry se na obtěžování a krádežích podíleli nově příchozí běženci. Američanka Caitlin Duncanová, která se oslav v Kolíně zúčastnila, v rozhovoru s listem The New York Times řekla, že naopak díky pomoci syrských uprchlíků se jí podařilo násilníkům utéct.

Uprchlíci smí znovu na plovárnu

V německém Bornheimu smí od středy uprchlíci znovu do místní plovárny. Zákaz byl platný od minulého týdne, kdy mladí přistěhovalci při návštěvě městského krytého bazénu verbálně a neslušnými gesty obtěžovali ženy. Zpřístupnění bazénu uprchlíkům je podle radnice nyní možné, protože cíle vysvětlit roli ženy a muže v německé společnosti prý bylo dosaženo.

Radní Markus Schnapka, který nařízení vyhlásil, ho mezitím vysvětlil uprchlíkům v ubytovnách. Jeho smyslem a cílem bylo podle města vyvolat „reflexi a diskusi o roli ženy a muže v německé společnosti, o rovnosti pohlaví a o respektování žen“. Uprchlíci prý pocházejí ze zemí, v nichž platí jiná měřítka norem a hodnot, zvláště pokud jde o postavení ženy ve společnosti. Uprchlíci se tak prý musí nově zorientovat.

Některé další německé plavecké stadiony už dříve vyvěsily ve svých prostorách plakáty, na kterých uvádějí, že jakékoli obtěžování žen je nepřípustné. K takovému opatření se uchýlil například Mnichov, který má k dispozici letáčky ve vícero jazycích, mimo jiné v arabštině, somálštině či paštunštině. Text je navíc doplněn obrázky, aby byl srozumitelný i negramotným.

7. ledna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video