GoPro se nedaří. Akcie padají, záchranou může být dron

  • 72
Rozjetý stroj jménem GoPro se zadrhl. Po úspěšných letech přišel výrazný propad akcií i poptávky. Trh s digitálními akčními kamerkami, který firma sama v roce 2006 otevřela, se zatím nasytil.

Akcie společnosti GoPro se ve středu 14. ledna propadly o 23,34 % a už se příliš nezvedly. Aktuální cena se pohybuje kolem 11 dolarů za kus. Burza tak reagovala na ekonomické výsledky firmy za čtvrtý kvartál roku 2015 a na informace o propouštění.

Akcie však klesaly už dlouho před tím, než firma výsledky oznámila. Důvod byl vždy podobný: silná konkurence a nastupující ještě silnější konkurence. Například když v lednu 2015 získal Apple patent na dálkově ovládanou kamerku, klesly akce GoPro o 12 % na tehdy ještě slušných 49,87 dolaru za kus. Tím ovšem špatné zprávy neskončily.

GoPro akcie

Celkový příjem společnosti za rok 2015 byl 1,6 miliardy dolarů. Poslední kvartál však se 435 miliony dolarů očekávání a předpovědi nenaplnil.

Tržní kapitalizace GoPro je aktuálně kolem dvou miliard dolarů.

Akcie společnosti se začaly veřejně obchodovat v roce 2014 za 35 dolarů kus. Zatím nejvyšší cena byla 89 dolarů.

Zatím poslední model řady Hero s označením Hero4 Session (uvedený na trh v červenci 2015) není příliš úspěšný a například podle analytiků z Morgan Stanley je to doslova propadák. Výsledky předpokladům rozhodně neodpovídají a překonat v prodejích předchozí model se nepodařilo.

Problém je v tom, že firma GoPro není schopna na trh uvést produkt, který by většinového uživatele donutil svou „starou“ kamerku vyměnit za novou. I dva roky starý model Hero3+ totiž odvede kvalitní práci, a pokud stejně jako většina uživatelů zapnete kameru jen párkrát za rok, není ani příliš opotřebovaný (nebavíme se samozřejmě o profesionálních filmařích). Na trhu se navíc objevily levnější a na druhou stranu i dražší a papírově kvalitnější alternativy.

Propad akcií GoPro (14. ledna 2016)

Stav akcií tak logicky odráží nevyslyšený tlak investorů na zvýšení prodeje kamerek a nalezení nových zdrojů příjmu. Oživení by mohl přinést například očekávaný GoPro dron Karma. Projekt zatím počítá s uvedením na trh již v letošním roce. Co má dron umět, si můžete přečíst zde.

Firma by si měla každopádně pospíšit, protože i trh s autonomními letouny se začíná velmi zahušťovat, a přesto že jsme teprve na začátku, už dnes některé stroje dokážou věci, o kterých se amatérským i řekněme chudším profesionálním filmařům před pár lety ani nesnilo. Boom dronů přitom vypukl již na loňském veletrhu CES v Las Vegas, takže GoPro má opravdu co dohánět.

Speciální držák pro kamerky GoPro pro sférické snímání, který lze vytisknout na 3D tiskárně.

Společnost GoPro byla kvůli špatným výsledkům nucena propustit 105 zaměstnanců (7 % z celkového stavu). Zda se GoPro podaří nepříznivý směr zvrátit už s příchodem novinky Hero5, není jisté. S napětím očekávaná kamera má nabídnout natáčení s rozlišením 4K se snímkovou frekvencí 60 fps i možnost „ještě pomalejšího“ režimu slow motion u filmů v 1080p. Díky systému Ambarella H1 by měla pětka nabídnout také vylepšené HDR (vyšší dynamický rozsah) a stabilizaci obrazu.