Chelsea remizovala v přestřelce s Evertonem, Leicester je o bod v čele

• 39
Dramatické rozuzlení měl zápas mezi Chelsea a Evertonem. Parádní šestigólovou přestřelku otevřel i uzavřel John Terry. Na vlastní gól z úvodu druhé půle odpověděl vyrovnáním v osmé nastavené minutě. Tabulku vede před Manchesterem City a Arsenalem po neúplném dvaadvacátém kole Leicester, který remizoval na hřišti poslední Aston Villy. Celý zápas v dresu domácích zvládl znovu Libor Kozák.

Chelsea ještě pod trenérem Guusem Hiddinkem neprohrála, proti Evertonu však měla hodně namále. Na stadionu Stamford Bridge diváci v prvním poločase žádný gól neviděli, to ve druhém poločase stačilo pouhých deset minut a domácí prohrávali o dvě branky. John Terry si nejprve srazil míč do vlastní sítě, Kevin Mirallas zanedlouho zvýšil přesnou střelou z otočky.

V pravou chvíli ovšem ze stínu kritiky v první části sezony v dresu Chelsea vystoupilo duo španělských reprezentantů. Diego Costa se zbavil obránce Phila Jagielky i brankáře Tima Howarda a jednoduchým gólem do prázdné branky snížil, Cesc Fábregas o necelé dvě minuty později vyrovnal svou první trefou v sezoně na 2:2.

To nejlepší si ale oba týmy schovaly až na závěr. Obránce Ramiro Funes Mori nejprve v poslední minutě znovu nasměroval Everton za třemi body. Kormidlem zápasu ale těsně před pomyslným nárazem v podobě porážky zatočil kapitán Terry, jenž v osmé nastavené minutě - z těsného ofsajdu - vyrovnal patičkou na 3:3.

Hned dvakrát se v sobotu měnila pozice lídra tabulky. Manchester City v odpoledním duelu jednoznačně přehrál Crystal Palace. Domácí šli do pohodlného poločasového vedení díky dvěma střelám z dálky a zvlášť při té první - z kopačky Fabiana Delpha - neměl čisté svědomí brankář Wayne Hennessey.

Druhý i třetí gól obstaral argentinský kanonýr Sergio Agüero, stejný hráč ještě v závěru - místo završení hattricku - připravil čtvrtý gól spoluhráči Davidu Silvovi. Svěřenci Manuela Pellegriniho se tak na necelé tři hodiny usadili na prvním místě.

V té chvíli třetí Leicester bojoval na hřišti poslední Aston Villy, v jejímž dresu se podruhé za sebou představil český útočník Libor Kozák. Odchovanec Opavy mohl v prvním poločase dokonce skórovat, z pravé strany postupoval na branku, jenže Kasper Schmeichel střelu k bližší tyči vystihl.

To Leicester svou první výraznější šanci využil, pokus Jamieho Vardyho dorazil z bezprostřední blízkosti Šindži Okazaki a kdyby Rijád Mahriz vzápětí proměnil pokutový kop, mohlo být o výsledku zápasu rychle rozhodnuto. Namísto toho Aston Villa ve druhém poločase spustila drtivý tlak, který nakonec vyústil ve vyrovnání z kopačky střídajícího Rudyho Gestedea.

Věděli jste, že...

• Záložník Tottenhamu Christian Eriksen vstřelil ve čtyřech zápasech proti Sunderlandu pět gólů.
  • Diego Costa vstřelil v pěti zápasech pod trenérem guusem Hiddinkem pět gólů. Pod vedením Josého Mourinha potřeboval na čtyři branky 21 utkání.
  • Fotbalisté Bournemouthu vstřelili v úvodních patnácti minutách víc gólů (7) než kterýkoli jiný tým v soutěži.
  • James Ward-Prowse ze Southamptonu vstřelil za poločas West Bromwichi dva góly. V předchozích 92 zápasech v Premier League se přitom 21letý fotbalista prosadil jen jednou.
  • Záložník Rijád Mahriz z Leicesteru neproměnil druhou penaltu ve třetím ligovém zápase po sobě.

Leicester přenocuje díky remíze na čele tabulky před druhým Manchesterem City a třetím Arsenalem, který má nedělní utkání se Stoke k dobru. Bilance čtvrtých v pořadí - fotbalistů Tottenhamu - nebyla před třetím ligovým zápasem nového roku proti Sunderlandu ideální, přes remízu s Evertonem a těsnou porážku s Leicesterem se ovšem severolondýnský celek dál držel na místech zaručujících kvalifikaci do Ligy mistrů.

Že na svém postavení nechtějí svěřenci Mauricia Pochettina nic měnit, bylo zřejmé od úvodních minut, v nichž byl soupeř ze Sunderlandu pod velkým tlakem. Paradoxně to ovšem byli hosté, kteří šli krátce před přestávkou do vedení. Na gólovou trefu Patricka van Aanholta ale odpověděl vzápětí přesnou dorážkou i domácí Christian Eriksen.

Za nerozhodného stavu poslal hostující trenér Sam Allardyce po přestávce na hřiště stopera Jana Kirchhofa, který si po příchodu z Bayernu Mnichov, kde se neprosadil, připsal první start v anglické lize. Nejraději by na něj ale zapomněl.

Necelou minutu po jeho příchodu na hřiště totiž zajistil domácím vedení Moussa Démbélé, za dalších sedm minut Kirchhof tečoval mimo dosah brankáře Jordana Pickforda střelu domácího Christiana Eriksena. Pětadvacetiletý Němec svůj debut korunoval ještě penaltovým faulem v 79. minutě, který ztrestal Harry Kane.

Poprvé po osmi zápasech prohrál West Ham, kterému na hřišti Newcastlu utekl začátek. Po patnácti minutách prohrával už o dva góly, ve druhém poločase svěřenci Slavena Biliče dokázali pouze snížit.

Podruhé v řadě naopak vyhrál Southampton. Hvězdou jeho domácího zápasu proti West Bromwichi byl zejména mladý záložník James Ward-Prowse, který se na výhře 3:0 podílel dvěma góly.

Stejný výsledek slaví i druhý celek z jižního pobřeží. Bournemouth doma v souboji nováčků porazil Norwich a v tabulce se před něj posunul na patnáctou pozici.

Sobotní výsledky 22. kola: Tottenham - Sunderland 4:1 (42. a 67. Eriksen, 59. Dembélé, 79. Kane z pen. - 41. Van Aanholt), Bournemouth - Norwich 3:0(10. Gosling, 54. Daniels z pen., 75. Afobe), Chelsea - Everton 3:3 (64. Costa, 66. Fábregas, 90.+8 Terry - 50. vlastní Terry, 56. Mirallas, 90. Funes Mori), Manchester City - Crystal Palace 4:0 (41. a 68. Agüero, 22. Delph, 84. Silva), Newcastle - West Ham United 2:1 (6. Pérez, 15. Wijnaldum - 49. Jelavič), Southampton - West Bromwich 3:0 (5. a 35. z pen. Ward-Prowse, 72. Tadič), Aston Villa - Leicester 1:1 (75. Gestede - 28. Okazaki).