Myslivcům končí lovecká sezona, trápí je přemnožení jeleni i prasata

  • 3
Posilňující zelňačka, slavnostní nástup a odjezd do lesů nad Odeří. Tak vypadal jeden z posledních honů myslivců z Karlovarska, kam vyrazil redaktor MF DNES. Hlavní lovecká sezona totiž končí 15. ledna. K tomuto datu skončil lov většiny druhů spárkaté zvěře.

„Tady máte oranžovou vestu a dnes budete honcem,“ řekl mi na začátku honu ředitel karlovarských lázeňských lesů Evžen Krejčí a do rukou mi nezapomněl dát klepačku.

Do lesů se nejprve vypravili střelci. „Už jsou připravení, takže vytvoříme řadu a jdeme tlačit zvěř na střelce,“ zavelel Krejčí a osmičlenná skupina honců se dala do pohybu. Pohled na terén dával najevo, že se o žádnou lázeňskou procházku jednat nebude.

Přemnožení jeleni ničí stromy, škody jdou až do milionů

„Pojďte sem, něco vám ukážu,“ křikl na mě při čekání na vyrovnání řady ředitel lázeňských lesů. Blížil jsem se ke stromům, které měly jen vršek, ale žádné spodní větve.

„Tohle udělal jelen evropský nebo jelen sika, ti se živí také okusováním mladých výhonů u stromků a často jim sloupávají nebo okusují kůru. Tím se do stromu pustí hniloba a strom se pak dá v mýtním věku prodat jen jako palivo. Celkovou škodu poznáme až za desítky let, kdy ho pokácíme a prodáme za zlomek původní ceny,“ vysvětlil Krejčí.

Myslivec tak narazil i na častý problém divokých prasat. Ta sice rozryjí půdu, ale tráva opět vyroste. „V tomto případě jsou škody do desítek tisíc korun, ale zničené stromy, to už jsou stovky, ne-li miliony korun,“ upozornil na daleko závažnější problém Krejčí.

Snaha o redukci sik je podle něho znát už dlouho a i přes zvýšený odstřel se stále nedaří zmenšit jejich počet.

„V našich lázeňských lesích tento problém teprve začíná. Před deseti lety jsme v revíru neměli ani jednoho jelena siku, prvního jsme střelili před šesti lety. Předloni už to bylo osm kusů, loni čtrnáct a letos zatím jen šest kusů. První škody už ale vidíme, a ten samý problém mají kolegové v okolí Lokte, Bečova, Bochovska, Žluticka a dá se víceméně říci, že skoro celé Karlovarsko a Plzeňsko. A bude hůř,“ naznačil Krejčí a dodal, že není problém cestou na Plzeň zahlédnout i sto kusů této zvěře.

Lesem se rozezněly klepačky, hon začíná

„Tak jdeme,“ vykřikl Krejčí. Za zvuku klepaček, které primárně slouží k nahánění zvěře, se rozezvučel celý les.

Lovci se od začátku roku musí řídit novými pravidly. „Selata a lončáci se lovili celoročně. Nyní se nově může lovit kňour a bachyně, ta však jen v případě, že není vodící, tedy že za ní nejdou malá selata,“ zmínil novinku Krejčí.

Domnívá se, že pokud nedojde k velkým plošným odstřelům, budou se stále opakovat časté nájezdy prasat do blízkosti lidských obydlí. „Toto zvíře nemá problém za noc urazit desítky kilometrů,“ upozornil ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary.

Rovnou připomněl i další novinku, z ulovených divočáků musí myslivci od letošního roku posílat ke kontrole vzorky bránice a barvy (krve, pozn. red.) i takzvaná pírka – ocásky. Pokud k tomu nedojde, bude muset lovec zaplatit kontrolu na cizopasníka ze své kapsy.

Dříve přitom stačilo odevzdat část bránice. „Z té ale můžete vzít i pět až deset vzorků z jednoho prasete,“ přiblížil důvod nového nařízení Krejčí.

Nakonec se slavilo, honci skolili jelena i kance

V dáli zaduněl výstřel. „Střílel jsem na lišku, ale netrefil jsem,“ prozradil později jeden z lovců. Zvuk klepaček a štěkot psů vylekal jednu ze srnek. Nikdo ji však netrefil neboť se srnčí zvěř na natláčkách nestřílí.

Nakonec se však slavilo, podařilo se skolit jeden kus zvěře sičí a jeden kus prasete divokého.