Německé město zakázalo běžencům vstup do bazénu, aby neobtěžovali ženy

  • 1353
Město Bornheim v Německu zakázalo mužům z místní uprchlické ubytovny vstup do bazénu. Návštěvnice i zaměstnanci plaveckého stadionu si totiž stěžovali na to, že je mužští azylanti často slovně obtěžovali. Uvedla to agentura DPA. Obtěžování u bazénu řeší i mnichovská policie. Tři muži tam sexuálně obtěžovali dvě mladistvé.

„Říkám zcela jasně, že o našem respektu k rovnosti mezi muži a ženami nebudeme v Německu diskutovat,“ prohlásil Markus Schnapka ze sociálního úřadu města, které leží nedaleko Bonnu. Uvedl také, že v případě zmíněných případů problematického chování se nejednalo o trestné činy.

Zrušené oslavy masopustu

Třicetitisícové německé město Rheinberg ležící v Porýní zrušilo ve čtvrtek letošní masopustní průvod. Město přiznalo, že nedokáže zajistit účastníkům akce bezpečnost. Roli při rozhodování o osudu oslav masopustu podle zástupce rheinberské radnice Jonnyho Streye hrálo i to, že jeho trasa měla vést nedaleko ubytovny, v níž žije asi 500 žadatelů o azyl. Nebylo to ale jediným důvodem, zdůraznil.

Schnapka uprchlickou ubytovnu navštívil a běžence s důvody zákazu seznámil. Řekl také, že jakmile město od sociální služby dostane vyrozumění, že běženci zásady chování k ženám chápou, zákaz bude zrušen. Dodal, že město nechce tímto opatřením dlouhodobě trestat nevinné.

Problémy s obtěžováním u bazénu řešila v uplynulém týdnu i mnichovská policie. Dvě setry ve věku 14 a 17 let v sobotu nahlásily, že je obtěžovala skupinka mladíků. Cílem byla starší sestra, která uvedla, že jí mladíci osahávali a poté jí vjeli rukou i pod plavky a sahali jí na genitálie. Mladší sestra se na scéně objevila až později, ale údajně byla poté i ona obětí sexuálně motivovaného útoku. Policie uvedla podle informací deníku Die Welt, že pachateli jsou dva Afghánci a jeden Syřan. Všichni tři jsou vedení jako žadatelé o azyl.

V Německu se v současné době diskutuje o chování některých mužů z řad běženců a přistěhovalců. Důvodem jsou silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem, kde dav mladých mužů v centru města obkličoval ženy, sexuálně je napadal a okrádal.

Útoky v Kolíně

Podle svědků i policie byli pachatelé převážně arabského a severoafrického původu. K podobným útokům došlo v menší míře také v Hamburku, Stuttgartu, Düsseldorfu, Mnichově či Norimberku (více o útocích čtěte zde).

Kolín ovládají gangy Severoafričanů už roky

V Kolíně nad Rýnem však dochází k podobným útokům už delší dobu. Případy z novoročních oslav, vyvolaly v zemi diskuzi o tom, do jaké míry se na obtěžování a krádežích podíleli nově příchozí běženci.

Policie uvedla na páteční tiskové konferenci, která se silvestrovským událostem věnovala pouze okrajově, že v Kolíně již tři roky pracuje zvláštní analytická skupina, která se věnuje výhradně kriminální činnosti páchané lidmi ze severní Afriky. Ti se nejčastěji věnují krádežím v obchodech a kapesním krádežím, uvádí slova Norberta Wagnera z vedení kolínské policie web Focus.

Za čtyřiceti procenty všech kapesních krádeží ve městě stojí podle Wagnera Severoafričané. Devadesát procent těchto imigrantů jsou dospívající či mladí muži bez jakýchkoli sociálních vazeb. Dodal, že v terénu působí pět sociálních pracovníků, kteří se snaží s těmito mladíky navázat kontakt. Pokud jde o Syřany, kteří kradou opakovaně, je jejich podíl podle policejních statistik 0,58 procenta.

„Od té doby, co se otevřely některé hranice, počet kapesních krádeží prudce vzrostl,“ uvedl Günther Korn z kriminální policie. V roce 2010 znala kolínská policie patnáct recidivistů ze severní Afriky. Počet krádeží ale narůstá, ačkoli se zvyšuje i počet zadržených.

Policie mluvila rovněž o agresivitě zlodějů a také těch, kteří o silvestrovské noci obtěžovali ženy. Svou roli prý očividně sehrává také alkohol a lehké drogy, jako je například marihuana. Problémem je i nebezpečnost takových zlodějů, často u sebe totiž mají nůž či teleskopický obušek. „Často míváme vážně zraněné kolegy,“ dodal Korn.

Proti Merkelové se formuje odpor ve straně

Proti vstřícné migrační politice kancléřky Angely Merkelové je zhruba třetina členů společného poslaneckého klubu Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU). V rozhovoru poskytnutém rádiu Deutschlandfunk to řekl poslanec Wolgang Bosbach. Kancléřka, která předsedá formaci CDU, zaslali dopis, ve kterém ji vyzvali, aby svou politiku vůči migrantům změnila.

„Vzhledem k vývoji posledních měsíců už nemůžeme mluvit jen o velké výzvě. Čelíme přetížení naší země, a považujeme proto za nezbytnou změnu dosavadní přistěhovalecké praxe - z humanitárních důvodů - prostřednictvím návratu k striktnímu dodržování platného práva,“ píše se v dopise.

CDU a CSU v německém Spolkovém sněmu tradičně tvoří společnou frakci. V současnosti má 310 členů. Podle Bosbacha stojí proti Merkelové asi třetina z nich. Předseda frakce Volker Kauder přitom v pátek uvedl, že za Merkelovou stojí „jasná většina“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue