Advokát Tomáš Sokol dorazil k soudu bez svého klienta Marka Dalíka (15. ledna...

Advokát Tomáš Sokol dorazil k soudu bez svého klienta Marka Dalíka (15. ledna 2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dalíkovo jméno při jednání o pandurech nepadlo, řekl exvelvyslanec USA

  • 43
Městský soud v Praze se po více než roční přestávce v pátek vrátil k údajné korupční kauze při nákupu obrněnců Pandur, ve které je obžalován lobbista Marek Dalík. Podle obžaloby si řekl o úplatek 480 milionů za to, že zajistí hladký průběh jednání mezi firmou a státem. Přes videokonferenci vypovídal bývalý americký velvyslanec v Česku Richard Graber.

Obžalovaný k soudu nepřišel, v jednací síni je jen jeho advokát Tomáš Sokol. Dalík poslal dopis, v němž souhlasil s jednáním v nepřítomnosti. Přál si ale, aby soudkyně Veronika Čeplová jen shrnula dosavadní líčení a nevěnovala se dalším důkazům. To však Čeplová odmítla.

Svou výpověď zahájil v pátek odpoledne Graber. Do jednací síně nedorazil osobně, soudkyně ho vyslechla ze Spojených států pomocí videokonference. Kvůli časovému posunu začal vypovídat až ve čtyři hodiny odpoledne našeho času.

Graber uvedl, že se na něj počátkem roku 2008 obrátil telefonicky prezident rakouské zbrojovky Steyr John Ulrich, který ho upozornil na neetické chování tehdejšího náměstka ministra obrany Martina Bartáka. „Nevzpomínám si, že by uvedl jméno pana Dalíka,“ řekl bývalý velvyslanec.

Podle dosavadních informací americká ambasáda poslala do USA zprávu nebo zprávy, které spojovaly Dalíka s korupcí. Graber ale uvedl, že takové zprávy nebyly poslány v době, kdy byl velvyslancem. Nic bližšího o nich nevěděl, pouze uvedl, že pokud se takové informace objeví, je přirozené, že jsou nahlášeny do USA.

Státní zástupce upozornil, že součástí spisu je i analýza diplomatických depeší ze serveru Wiki Leaks, které se týkaly pandurů a neetického chování, a odešly do USA z ambasády v Praze. „Jsou podepsány paní Jonesovou, panem Cabanissem a také vámi. Můžete se vyjádřit k jejich pravdivosti?“ zeptal se žalobce. Tento dotaz ale americká strana nepřipustila.

Přenos provázely technické problémy, americká strana upozornila na to, že se jim přenos zadrhává, a některé otázky proto musely být zopakovány. Sokol po zhruba půl hodině upozornil, že vypadl obraz, o několik minut později se spojení ztratilo úplně.

Komunikace s americkou stranou přes ministerstvo spravedlnosti trvala měsíce. „S ministerstvem to považujeme za zázrak, že to Amerika připustila,“ poznamenala soudkyně. Bývalého velvyslance museli v USA částečně zbavit diplomatické imunity, ovšem jen pro předem daný okruh otázek. Když se soudkyně Čeplová zeptala, zda americká ambasáda posílá do vlasti jen ověřené zprávy, nebo i neověřené či známé z doslechu, nemohl Graber odpovědět.

Soudkyně se po výslechu Grabera rozhodla líčení odročit. Žalobce navrhl výslech dalšího zaměstnance ambasády, který měl být přítomen na jedné ze schůzek se zástupci zbrojovky. O tomto důkazu soudkyně teprve rozhodne.

Dříve vypovídal Topolánek, Barták i Parkanová

V souvislosti s pandury vypovídal v minulosti u soudu i zmíněný náměstek a pozdější ministr obrany Barták. Popřel, že by to byl on, kdo Dalíka na schůzky resortu se zbrojaři pozval. Soud vyslechl i bývalého premiéra a blízkého Dalíkova přítele Mirka Topolánka, exministryni obrany Vlastu Parkanovou či manažery zbrojovky Steyr.

Policie Dalíka obvinila na podzim 2012. Podle žaloby se dopustil podvodu, když předstíral, že je schopen ovlivnit státní zakázku, konkrétně zajistit, aby vláda souhlasila s novou smlouvou se zbrojovkou Steyr na nákup pandurů. Přitom si údajně řekl o úplatek v eurech, který v přepočtu na koruny dělal přibližně 480 milionů korun.

Soudkyně dříve uvedla, že trestný čin může být teoreticky překvalifikován. Trestná je už samotná žádost o úplatek, bez ohledu na to, zda ho člověk nakonec dostal nebo ne.

Zakázku na dodávku obrněných kolových transportérů řešila již vláda ČSSD. Za premiéra Jiřího Paroubka uzavřela první smlouva s rakouskou zbrojovkou Steyr na dodávku 199 pandurů s opcí na dalších 35 celkem za 23,6 miliardy korun. Pozdější Topolánkův kabinet smlouvu se zbrojovkou zrušil. Nakonec byla vyjednána nová smlouva na nákup 107 obrněnců za 14,4 miliardy.

Marek Dalík se svým obhájcem Tomášem Sokolem (30. června 2014):

30. června 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video