Detroitský brankář Petr Mrázek klečí na ledě překonaný, radují se arizonští...

Detroitský brankář Petr Mrázek klečí na ledě překonaný, radují se arizonští Mikkel Boedker (89), Antoine Vermette (50) a kapitán týmu Shane Doan. | foto: AP

Mrázek vychytal pátou výhru v řadě, Vrbata jediným střelcem Vancouveru

• 26
Hokejisté Detroitu ve čtvrtek zakončili náročnou šestizápasovou sérii po kluzištích soupeřů, z nichž vytěžili úctyhodných pět výher. U všech byl český gólman Petr Mrázek, jenž naposledy 27 zákroky přispěl k úspěchu 3:2 po prodloužení nad Arizonou. Útočník Radim Vrbata byl jediným střelcem Vancouveru při prohře 1:4 na ledě lídra NHL z Washingtonu.

Z posledních dvanácti představení Detroitu nastoupil Petr Mrázek od úvodní minuty v devíti případech. Jeho náhradník Jimmy Howard během dané série ve třech startech navíc dvakrát předčasně mířil na střídačku s gólovým přídělem a v jediném celém utkání nedávno nezabránil prohře 2:4 v Los Angeles.

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
2. Jaromír Jágr (FLA), 41z.- 32b.(15+17)
3. Tomáš Plekanec (MTL), 44z.- 32b.(8+24)
4. Jakub Voráček (PHI), 41z. - 29b.(5+24)
5. Martin Hanzal (ARI), 30z.- 22b.(6+16)
6. Jiří Hudler (CGY), 36z.- 22b.(5+17)
7. Radim Vrbata (VAN), 42z. - 20b.(11+9)
8. Tomáš Hertl (SJS), 41z. - 19b.(6+13)
9. T. Fleischmann (MTL), 42z. - 17b.(8+9)
10. Michael Frolík (CGY), 30z. - 16b.(7+9)

Právě pondělní nezdar s Kings ve čtvrtek Red Wings úspěšně odčinili, když výsledkem 3:2 z prodloužení dobyli led Arizony a zaznamenali pátý triumf z šestidílního venkovního tripu.

Po čtyřiceti odehraných minutách to přitom s nadějemi Detroitu na bodový zisk nevypadalo nejlépe. Domácí totiž díky trefě ofenzivního beka Olivera Ekman-Larssona a využité přesilovce kapitána Shane Doana vedli dvougólovým rozdílem.

Fauly Antoina Vermetta a Anthony Duclaira ze třetí třetiny ale Red Wings postupně proměnili při početních převahách ve vyrovnání na 2:2. U obou akcí nechyběli útočníci Gustav Nyquist a Pavel Dacjuk (oba 1+1). Posledně jmenovaný ruský reprezentant se pak asistencí podílel i na vítězné brance obránce Danny DeKeysera z třetí minuty prodloužení.

Klíčové akci střetnutí předcházely skvělé zákroky Mrázka proti Tobiasi Riederovi a krajanovi Martinu Hanzalovi (16:23, -1, 3 střely), jenž se stejně jako bek Zbyněk Michálek (15:45, +/-: 0, 1 střela) v utkání nedokázal prosadit.

Skvělý individuální výkon mladého Rusa Jevgenije Kuzněcova (2+1) a tradičně spolehlivý brankář Braden Holtby (29 zákroků proti 30 střelám) zajistily lídrovi NHL z Washingtonu další výhru po výsledku 4:1 nad Vancouverem.

Když v bráně Capitals nastoupil Holtby, bodoval tým Alexe Ovečkina už v 22. zápasech v řadě. Dané série trvá od 12. listopadu a celkově během ní z 29 startů uhráli 23 výher a v řádné hrací době padli jen ve třech případech (vždy byl v bráně náhradník Philippe Grubauer).

V klubových statistikách navíc Holtby svou výhrou číslo 129. předčil Dona Beaupreho na druhé příčce za rekordmanem Olafem Kölzigem (301 vychytaných výher za Washington).

O čisté konto jednoho z největších průběžných favoritů na Vezinovu trofej pro letošní sezonu připravil až v 52. minutě během dvojnásobné početní převahy Canucks český útočník Radim Vrbata (15:40, -2, 4 střely, 1+0), jenž uspěl dorážkou z bezprostřední blízkosti brány. Dosáhl svého 11. gólu sezony a vyrovnal na druhé příčce mezi krajany Davida Krejčího z Bostonu. Nejlepším českým střelcem v NHL zůstává s 15 zásahy Jaromír Jágr z Floridy.

Washington před úvodním buly oficiálně pogratuloval kapitánovi Alexi Ovečkinovi k nedávno docíleným 500. trefám. Ve speciálně připraveném videu ruskému kanonýrovi pogratulovala řada hokejových osobností, mimo jiné i lídr všech hlavních historických statistik Wayne Gretzky.

Už devátou výhru v řadě uhráli hokejisté Chicaga. Svůj zatím poslední úspěch obhájci Stanley Cupu uhráli na ledě Montrealu, odkud si odvezli dva body po výsledku 2:1.

Kouč vítězů Joel Quenneville se tak hned na první pokus osamostatnil na druhé pozici historické tabulky trenérských výher s 783 úspěchy. Předčil aktuálně již třetího Ala Arboura (782 výher) a před ním zůstává jen legendární Scotty Bowman (1 244 výher).

O výsledku utkání se rozhodlo už v zahajovací třetině, kdy hosty poslal do vedení kapitán Jonathan Toews. V 11. minutě sice srovnal Paul Byron, krátce na to ovšem za asistence Michala Rozsívala (14:05, +1, 1 střela, 0+1) vrátil Chicagu vedení Ryan Garbutt.

V dresu Montrealu zůstali bez bodu oba čeští útočníci Tomáš Plekanec (17:50, -1, 3 střely) a Tomáš Fleischmann (14:22, +1, 3 střely), jenž se vrátil do sestavy po jednom duelu v roli nehrajícího náhradníka.

Cenný skalp si připsali hokejisté Caroliny, když ve čtvrtek dobyli výsledkem 4:1 led silného St. Louis. První hvězdou zápasu byl zvolen s bilancí (1+1) útočník vítězů Jeff Skinner. U jeho 17. trefy sezony mu v 22. minutě asistoval český útočník Andrej Nestrašil (14:08, +1, 0+1). Domácí Dmitrij Jaškin (11:16, -2) se neprosadil a navíc byl na ledě u dvou inkasovaných branek.

Výsledky NHL

NY Islanders - NY Rangers 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
42. Nelson, 45. Leddy, 60. Okposo - 40. M. Staal. Střely na branku: 32:35. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Leddy, 2. Nelson, 3. Pelech (všichni NY Islanders).

Washington - Vancouver 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
27. a 60. Kuzněcov, 33. Alzner, 42. Wilson - 52. Vrbata. Střely na branku: 40:30. Diváci: 18 605. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Holtby, 3. Alzner (všichni Washington).

Montreal - Chicago 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
11. Byron - 9. Toews, 13. Garbutt (Rozsíval). Střely na branku: 40:33. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Crawford (Chicago), 2. Jemelin, 3. Byron (oba Montreal).

St. Louis - Carolina 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
48. Lehterä - 22. Skinner (Nestrašil), 44. Pesce, 48. McGinn, 57. Nash. Střely na branku: 24:28. Diváci: 19 282. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Pesce, 3. Hainsey (všichni Carolina).

Winnipeg - Nashville 5:4 v prodl. (0:1, 3:0, 1:3 - 1:0)
27. a 35. Byfuglien, 30. Little, 46. Ehlers, 61. Wheeler - 1. Fiala, 50. Johansen, 32. Nystrom, 60. Neal. Střely na branku: 24:35. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Byfuglien, 2. Ladd (oba Winnipeg), 3. Johansen (Nashville).

Colorado - New Jersey 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
1. Duchene, 28. Barrie, 60. Söderberg. Střely na branku: 26:27. Diváci: 15 536. Hvězdy zápasu: 1. Pickard, 2. Duchene, 3. Tanguay (všichni Colorado).

Arizona - Detroit 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
25. Ekman-Larsson, 39. Doan - 52. Dacjuk, 55. Nyquist, 63. DeKeyser. Střely na branku: 29:25. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Diváci: 12 014. Hvězdy zápasu: 1. DeKeyser (Detroit), 2. Ekman-Larsson (Arizona), 3. Dacjuk (Detroit).

San Jose - Edmonton 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
12. Vlasic, rozhodující sam. nájezd Pavelski - 29. Jakupov. Střely na branku: 33:21. Diváci: 15 379. Hvězdy zápasu: 1. Jones (San Jose), 2. Jakupov (Edmonton), 3. Couture (San Jose).