Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Islámský stát, nebo Daeš? Svět se pře, jak správně nazývat teroristy

  • 308
Islámský stát, chalífát, ISIL nebo také Daeš. To všechno jsou názvy pro teroristickou organizaci rozpínající se na Blízkém východě. A Západ se stále nemůže shodnout, jak by džihádisty měl nazývat.

Zatímco v České republice se pro teroristickou organizaci vžilo označení Islámský stát, v arabském světě převládá označení „Daeš“. V zásadě jde o zkratku složenou z prvních písmen arabského názvu „ad-Dawla al-Islámíja fi-l-Iráq wa-š-Šam“, tedy Islámský stát v Iráku a aš-Šámu. Islamisté však tuto zkratku nesnáší.

Slovo totiž v arabsky mluvících zemích vyvolává negativní konotace. „Výslovnost toho slova může evokovat jiné výrazy, které mají pro ně pejorativní význam,“ vysvětluje arabista Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd. Slovo Daeš připomíná například arabské výrazy pro zašlápnutí, rozsévání sváru nebo vnucování svého pohledu ostatním.

Snad i proto termín Daeš rychle získal popularitu a bleskově se rozšířil na Blízkém východě. Postupně se k termínu začala hlásit i některá světová média nebo politici. „Upřímně, tenhle ďábelský kult smrti není reprezentací islámu ani státu,“ odůvodnil v prosinci britský premiér David Cameron, proč se jeho vláda přidá k Francii a bude od nynějška teroristům říkat Daeš.

ISIL, ISIS, IS

Před Islámským státem razila teroristická organizace i jiné názvy. Jedním z prvních byla zkratka ISIS - Islámský stát v Iráku a Sýrii. Později se objevil název ISIL - Islámský stát v Iráku a Levantě, který akcentoval postup džihádistů. Levanta je historický geografický termín, pod kterým se skrývá území dnešního Izraele, Palestiny, Libanonu a Jordánska. Ostřanský však připomíná, že termín Levanta nezahrnuje velké díly Sýrie.

Islámský stát

Podle BBC tak zkratky ISIL i ISIS mohou být odvozeny od úplně jiného názvu: Islámský stát v aš-Šámu. Aš-Šám se podle expertů rozprostírá víceméně tam, kde Levanta, ale zahrnuje i Sýrii. Někdy se mu tak říká „Velká Sýrie“.

Ani tato expanze však neodpovídá současné situaci, protože džihádisté mají své pobočky i v Africe nebo Asii. I proto skupina v roce 2014 zkrátila svůj název a přišla s označením Islámský stát (IS), které používá v prohlášeních vydávaných v angličtině nebo francouzštině. Někdy uvádí také jednoduše chalífát.

Politologické a náboženské kruhy však proti oběma těmto názvům protestují. „Islámský stát odkazuje na islámský stát s malým ‚i‘, a to je koncept, o který se muslimové přou celá staletí. Nemůžeme říct, jestli existuje islámské státoprávné uspořádání a stejně tak nemůžeme říct, že chalífát je tím ideálním modelem islámského státu. Bylo by to jako říct, že království je ideálním modelem křesťanského státu,“ dodává Ostřanský.

Podle něj by tak bylo nejlepší, pokud by se ve zprávách informujících o této teroristické skupině psalo vždy o „takzvaném Islámském státu“, aby se neutvrzovala představa, že džihádisté mají svůj vlastní stát.

Jaký název byste zvolili vy?

celkem hlasů: 2365

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 31. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

Daeš
Daeš 1588
Islámský stát (IS)
Islámský stát (IS) 600
takzvaný Islámský stát
takzvaný Islámský stát 136
ISIS
ISIS 23
ISIL
ISIL 18

25. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video