Interaktivních reklam přibývá. Věci chodce oslovují a vyvolávají iluze

  • 8
Reklamy, které vyvolávají iluzi skutečnosti, jsou na vzestupu. Přicházejí s nimi především velké firmy jako Coca-Cola, Heineken či Avon. V Česku zatím poutače, které mění realitu a zatahují diváka do děje, příliš vidět nebyly.

Loni společnosti Pepsi vylekala i pobavila některé obyvatele Londýna svou interaktivní autobusovou zastávkou. Vypadala úplně jako běžná zastávka, ale místo skla byla na jejím boku obrazovka, která přesně kopírovala město v pozadí. Jenomže v jednu chvíli na obloze prolétly talíře UFO, později se po chodníku procházel tygr nebo se kdosi vznášel ve výšce na hroznu barevných balonků. Reklama se objevila jako součást kampaně Pepsi Max pod názvem Unbelievable, v níž se firma snaží překvapovat lidi neuvěřitelnými jevy.

Podle Martina Charváta z agentury Konektor to byla první nebo jedna z prvních reklam, která takto využívala prostor na zastávkách. Další tvůrci se inspirovali a koncept napodobovali. Ukazuje se, že podobný hravý model reklamy je velmi úspěšný a díky rychlému rozvoji technologií podobných reklam bude přibývat.

Jejich podstatou pochopitelně není oslovit co nejvíce lidí na ulici. Interaktivní zastávka byla pro kolemjdoucí dočasným povyražením, mnohem důležitější je ale následné šíření po internetu. Ve zmíněném případě nasdílelo scénku se zastávkou s reakcemi překvapených Londýňanů přes sedm milionů lidí.

Kampaň na Pepsi je dobrým příkladem, že rozšířená realita může být i dobrým nástrojem podpory prodeje. V minulosti to předvedlo například Lego s kampaní „Digital box“, kde zákazník na prodejně proskenoval krabici se stavebnicí a na obrazovce se mu promítaly animované 3D modely, kde mohl produkt vidět 3D v akci a ze všech stran. Zákazníkům tak pomáhal rychleji se rozhodnout, co si koupit. A zapůsobil i na děti.

Ač to nevypadá, dobrý nápad může být nakonec také levnější než jiné způsoby reklamy. „Cena takových reklam je řádově nižší než televizní reklama,“ říká Miroslav Pomikal z agentury Young&Rubicam.

V našich končinách realizovala podobně interaktivní kampaň značka Avon na Slovensku. Jakmile prošla nějaká dívka kolem citylightu Avon, ozval se hlas, který ji pochválil, že jí to sluší a nabídl produkty Avon.

„Bylo to celé on-line. Na citylightu byla umístěna kamera, která snímala ulici a u mikrofonu byl připravený komentátor, který s ženami komunikoval,“ říká Pomikal.