Když vás WC mísa hýčká: umyje intimní partie, osuší je a ještě svítí

  • 42
Ruce špinavé od hlíny nebo od škrábání brambor. Nikoho nenapadne spokojit se pouze utřením rukou do papírové utěrky, vždy dostane přednost voda. Pokud jde však o hygienu na toaletě, většina lidí se smíří pouze s papírem. I zde však přichází ke slovu voda.

Podle loňského průzkumu, který si nechala v několika zemích ve světě vypracovat společnost Geberit agenturou GfK, patří Češi mezi nejčistotnější národy Evropy, minimálně jednou za den se osprchuje téměř 8 z 10 Čechů. Přesto se v průzkumu každý desátý dotázaný přiznal se ke špinavému spodnímu prádlu minimálně několikrát do měsíce.

Tento průzkum se už uskutečnil i v dalších evropských zemích (Švýcarsku, Německu, Itálii, Španělsku, Nizozemsku, Francii, Anglii, Belgii, Dánsku, Norsku, Polsku a Slovensku).

Ve světě jsou na tom nejlépe s intimní hygienou Japonci, kde toalety s integrovanou vodní sprchou používá 77 procent lidí (myčky nádobí přitom jen něco kolem 60 procent), v Evropě by tento způsob očisty volilo 71 procent Švýcarů.

Samostatná dámská sprcha nabízí funkci obzvlášť jemného sprchovacího proudu.

U nás? Devět z deseti Čechů má za to, že budou po velké potřebě čistější, pokud se omyjí vodou, 44 procent Čechů pokládá za nejpřijatelnější způsob očisty toaletu s integrovanou sprchou. Klasický bidet ztrácí na oblibě: vyžaduje další prostor, ne každému vyhovuje jeho používání.

Pro hygienu na WC se dnes nabízí řada možností, od toalet s integrovanou vodní sprchou, elektronických bidetů a bidetových sedátek až po bidetové spršky nebo klasické bidety. Díky novým technologiím se do popředí dostává první uvedená varianta, která však patří i k nejdražším.

Hygienický luxus

Integrované vodní spršky nabízejí řadu funkcí, například pulzní mytí, takzvanou lady neboli dámskou sprchu, klyzmatické mytí (mytí konečníku) či masážní režim a sušení. Toalety jimi vybavené nabízejí i vyhřívání sedátka.

Výhoda toalet s integrovanou sprchou tkví také v úspoře nároků na prostor (zejména v porovnání s kombinací WC mísa + bidet). Kromě očisty vodou nabízejí i další užitečné funkce.

„Nová toaleta Geberit AquaClean Mera nabízí nejen unikátní sprchování a splachování, vyhřívání sedátka a odsávání zápachu, ale šetří i energii a vodu,“ tvrdí Petr Ajm ze společnosti Geberit.

Patentovaná technologie sprchování WhirlSpray se dvěma tryskami zajišťuje cílené a důkladné očištění díky pulzujícímu proudu vody, který je obohacený provzdušněním. Po použití se všechny trysky omyjí proudem vody.

Geberit AquaClean Mera získala dvě prestižní ceny za design: „Design Plus powered by ISH 2015“ a „Red Dot Design Award 2015“. Mezinárodní poroty ocenily vzhled, ale především řadu nových technologií, od systému ohřevu, způsobu osoušení (rameno fénu se automaticky vysune do poslední nastavené polohy sprchovacího ramene, aby se dosáhlo optimálního osušení) i splachování. To využívá technologii TurboFlush, která si vystačí s jedním bočním splachovacím otvorem. To samozřejmě usnadňuje úklid.

Toaleta je i „hračkou“ pro ty, kteří mají rádi různé vychytávky: například čidlo zaznamená ve tmě blížícího se uživatele a pod klozetovou mísou se rozsvítí „naváděcí“ LED zdroj, dokonce si lze navolit barvu osvětlení. Pokud se přiblížíte k míse, automaticky se vám zvedne její poklop.

Klozet s integrovanou vodní spškou vypadá jako standardní záchod. V noci vás však světlem „navádí“.

Ne pohled nepoznáte, že máte klozet i bidet v jednom

První výrobek na světě, kde se od sebe poprvé zcela oddělily sedátko a bidetová technologie, byl však už na jaře 2015 SensoWash Slim od Duravitu. Jejího předchůdce, sedátko SensoWash, navrhl už před několika lety světově proslulý designér Philippe Starck.

„Slim“ nabízí mnohem štíhlejší proporce, jak říká samo označení, elegantní nadčasový design, i snadnou údržbu a ovládání a údržbu. Pomocí dálkového ovládání lze pouhým dotykem na ikonu příslušné funkce spustit hýžďovou sprchu, komfortní sprchu či takzvanou lady sprchu určenou pro ženy.

I pro muže, zejména ty, kteří tráví spoustu hodin v autě nebo na židli v kanceláři, je hygiena určitých partií velmi důležitá.

Sušení zde nenajdete, výrobce totiž některé funkce „vypustil“, tím se podařilo jak výrazně snížit cenu, tak také nabídnout slim provedení sedátka.

Na příjemnou drobnost však nezapomněl: u této toalety s integrovanou sprchou se ve tmě rozsvítí LED osvětlení vnitřního prostoru klozetové mísy, takže nepotřebujete v noci ani na záchodě svítit. (Více zde).

Intenzitu a pozici sprchového paprsku lze stejně jako teplotu vody nastavit podle přání, a to na dálkovém ovladači se svítícími symboly. Dálkové ovládání se připevňuje do držáku na zdi.

Pozor při nákupu

Na tuzemském trhu se objevily v poslední době i cenově poměrně dostupné výrobky z Asie, hlavně z Koreje. Při nákupu těchto bidetových sedátek se vyplatí opatrnost.

„Už se nám stalo, že si zákaznice pořídila toto sedátko, jenže si předem neověřila, zda je vhodné na rozměry její klozetové mísy. Je poměrně hluboké, takže k WC kombi prostě nešlo nainstalovat, nejdříve jsme museli mísu vyměnit. To ovšem znamenalo další výdaje,“ upozorňuje Jiří Wagner z firmy Wagner instalace.

Ne každý asijský výrobce může znát nabídku klozetů na tuzemském trhu, proto informace o tom, na který typ záchodové mísy lze sedátko namontovat, je opravdu dobré si zkontrolovat.

WC a bidet v jednom - tryska je umístěná v zadním límci sanitární keramiky.

Některé firmy jsou však zodpovědné, třeba u elektronického bidetu Blooming Eko Plus uvádějí prodejci hned celou řadu kompatibilních výrobků. Známá je také značka Coway.

Varianta takzvaného přídavného bidetu, který se dodatečně instaluje na klozetovou mísu pod stávající sedátko, vyžaduje pamatovat na přívod elektrické energie a také na zásuvku vhodnou do vlhkého prostředí (230V/50Hz).

„Další možností je WC+bidet 2v1 s bidetovou tryskou zabudovanou přímo v zadním límci sanitární keramiky. Ten je dostupný i v sérii Hendikep,“ vysvětluje Michal Řeha z firmy Wcbidet2v1.cz, která se na klozety s bidetovými sprškami specializuje.

Řešením může být i samostatná bidetová sprška, která slouží třeba i pro pohodlné napouštění kbelíku s vodou. Lze ji nainstalovat k umývátku nebo k roháčkům u kombi WC.

„Pozor tady ale na instalaci, vodu je lepší uzavřít dvakrát, a to baterií a tlačítkem u spršky. Samostatné spršky představují riziko, voda se spouští pouhým lehkým stisknutím tlačítka a pokud spršku špatně pověsíte, můžete vytopit sousedy,“ varuje Ing. Rudolf Ledl z velkoobchodu společnosti Wärme.

Pořízení bidetu znamená přivést k němu teplou a studenou vodu. Pro ovládání bidetové trysky je nejvhodnější podomítková páková baterie. Z ní pak přivedete teplou předmíchanou vodu do trysky.

Proč důraz na očistu vodou

U intimní hygieny pomocí vody nejde jen o pocit čistoty. Voda dokáže odstranit nežádoucí mikroby mnohem lépe a šetrněji než toaletní papír. To ocení nejen lidé postižení (či ohrožení) hemoroidy, což je nemoc postihující zejména jedince se sedavým zaměstnáním. A to nejen úředníky, jde o typický problém řidičů.

Vodní spršky navíc pomáhají u žen posilovat i pánevní dno. „Jde o reflexní masáž,“ vysvětluje doktorka Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu. Voda (zejména chladnější) vyvolává totiž instinktivní sevření svalů v příslušných partiích, což je hodně důležité pro těhotné i starší ženy ohrožené inkontinencí v důsledku poklesu pánevního dna.

Navíc obyčejná voda je pro intimní hygienu ženy mnohem lepší než mýdlo, které likviduje přirozeně kyselé prostředí bránící množení bakterií. Mýdla bývají zásaditá, proto ochrannou bariéru ničí.

Snaha o dokonalé očištění pouze papírem není ideální. Lékaři varují před parfémovanými toaletními papíry, protože přidané parfémové složky mohou ve vyšší koncentraci v kombinaci s mechanickým dráždění vyvolat nepříjemné reakce.

Klamavé reklamy tvrdící, že bidetová sprška chrání před rakovinou tlustého střeva nebo konečníku, už naštěstí zmizely. Hygiena pomocí vody však snižuje nebezpečí vzniku hemoroidů, případně průběh onemocnění není až tak drastický.

Mnozí lidé vnímají hemoroidy jako nutné zlo, jenže jejich příznaky mohou zastřít právě příznaky rakoviny tlustého střeva, v níž patří Česká republika bohužel na špici v počtu nemocných (vedeme v počtu nových případů na sto tisíc obyvatel ročně).