Vojáci předali Brdy lidu, turistické stezky se budou značit dva roky

  • 30
Bývalý vojenský újezd Brdy v pátek symbolicky předán pod správu nově vzniklé chráněné krajinné oblasti. Už nyní Brdy skýtají desítky možností kam na výlet a lidé bombardují infocentrum dotazy. V budoucnu by mohla přibýt stráž, která by poradila zbloudilcům.

Koncem ledna roku 2015 stvrdil Miloš Zeman svým podpisem nový zákon, kterým skončil Vojenský újezd Brdy. Rok poté si ministr životního prostředí Richard Brabec zamnul ruce a pronesl: „A jsme doma“.

Stalo se tak v pátek dopoledne poté, co ministr obrany Martin Stropnický symbolicky předal bývalý vojenský újezd nově vzniklé chráněné krajinné oblasti.

Ta byla zřízena k 1. lednu a veřejnosti se tak po téměř devadesáti letech otevřela část Brd od Rokycan k Příbrami a od Hořovic po Rožmitál pod Třemšínem.

Chráněná krajinná oblast Brdy

  • CHKO byla k 1. lednu 2016 zřízena nařízením vlády z 12. října 2015
  • V roce 2007 byly zpřístupněny malé části na okrajích areálu, jinak je však celá oblast od roku 1950 nepřístupná.
  • V Hořehledech na Plzeňsku od léta funguje infocentrum, které odpovídá na dotazy ohledně nové CHKO Brdy.
  • Rozloha CHKO Brdy je 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 kilometrů tvoří bývalý vojenský újezd.
  • Turisté nově mohou navštívit zchátralý vojenský bunkr Jordán, zámeček Tři trubky, Padrťské rybníky či zříceninu Valdek. Na stránkách poznejbrdy.cz je ale tipů mnohem víc.

Turisté už se tak nemusí plížit na zakázané území a doufat, že nenarazí na nevybuchlý granát. Nově se zcela legálně dostanou například k bunkru Jordán, který stál 884 tisíc korun a proslavil se díky filmu Obecná škola.

Dalším turistickým lákadlem je lovecký zámeček Tři trubky, který se má stát srdcem Brd. Právě tam dostal v pátek ministr Brabec od Stropnického figurku Fabiána, skřítka střežícího Brdy, a ředitelé Agentury ochrany přírody a krajiny a Vojenský lesů a statků tam podepsali dohodu o spolupráci.

Veřejnost se nyní dostane do asi třetiny bývalého vojenského prostoru, ve kterém od jara roku 2012 probíhá pyrotechnická očista. Žádné riziko už ve vyklizeném prostoru nehrozí. „Pokud někdo vezme motyku a začne kopat, vystavuje se samozřejmě nebezpečí i v dekontaminovaném prostředí,“ uvedl v nadsázce Stropnický.

„Máme výstavu úlomků, granátů a bomb, které jsme během čištění areálu vykopali. Takové věci se tu nachází pořád, také tady leží devadesát let,“ dodal. Zbytek území se stále čistí od munice, dekontaminována je zhruba polovina prostoru. Kompletně by mělo být hotovo do roku 2017. Oblast přístupná veřejnosti se tak bude postupně rozšiřovat, armáda si pro výcvik ponechá zhruba 3 200 hektarů.

S turistickým značením se začne na jaře. „Klub českých turistů by se do toho chtěl pustit, až bude lepší počasí. Spolupracujeme na tom, aby páteřní trasy byly označeny,“ uvedl Brabec.

Vyznačit všechny turistické cesty v nové CHKO potrvá asi dva roky. Pro turisty jsou zatím určující cedule se zákazem vstupu. A ačkoliv řádné značení stále chybí, o Brdy projevují lidé velký zájem.

Říká to i generální manažer Informačního centra Brdy Martin Kopčák. „Dorazily nám již desítky dotazů. Je patrné, že zájem je opravdu velký a lidé se chtějí do Brd podívat,“ říká Kopčák.

Zákaz vstupu na dopadové plochy střelnic však nerespektují všichni. Sankce si v takovém případě bude řešit samotná správa CHKO. Na nově otevřených trasách se podle Kopčáka zatím nikdo neztratil. Preventivně se dá v infocentru zakoupit mapa, dalším řešením pak můžou být strážní, kteří v budoucnu možná budou oblast hlídat. „Šlo by hlavně o dohlížení na pořádek a udělování rad,“ dodává Kopčák.