VIDEO: Nechci vyvenčit! Proč se labradorka odmítá zvednout a jít ven

  • 34
Na první pohled pes připomínající lenocha, který se odmítá zvednout z gauče. Což působí nesmírně vtipně. Jenže kdo si dá práci a prohlédne si video pozorněji, měl by zaregistrovat signály, že o lenost v případě této labradorky tak úplně nepůjde. V první řadě by to ale mělo dojít jejím majitelům.

Video natočila a umístila na sociální sítě majitelka této fenky labradora z Kalifornie a jak sama uvádí, nešlo o nijak výjimečnou situaci. Jen o pravidelné večerní venčení předtím, než se všichni uloží ke spánku. Jenže fenka se marně nechala k procházce přemlouvat a postrkovat.

Záznam je zkrácený, ale trvalo prý celých deset minut, než se přece jen zvedla a šla se svou paničkou ven na záchod. Co způsobilo, že si nakonec dala říct?

Fenka podle své majitelky nemá ráda kontrolu ušních boltců (přitom je čištění uší u psů velice důležité, jak je správně čistit čtěte zde). Když tedy zaslechla „Dovolíš, zkontroluju ti uši,“ okamžitě přestala vycházku bojkotovat. Tolik vysvětlení, podle kterého se může zdát, že je fenka prostě líná.

Veterinární lékař čte chování psa úplně jinak

Spoustu laiků video možná opravdu rozesmálo, veterinární lékařku a odbornici na chování zvířat Hanu Žertovou ale rozhořčilo a rozesmutnilo. „Fenky je mi líto, protože její panička jí vůbec nerozumí a nedává jí péči, kterou by potřebovala. Nezachází s ní správně a ještě se veřejně baví jejím trápením.“

Fenka podle dlouholetých zkušeností veterinářky není líná, přestože její nadváha může k tomuto úsudku svádět. „Vstávání a chůze ji evidentně tuze bolí, proto se všemožně snaží bolesti vyhnout a používá celou škálu výrazů, kterými se to snaží paničce sdělit,“ říká Hana Žertová.

Fenka uši a ústní koutky stahuje dozadu, čím podle ní chce sdělit: Bojím se, je mi nepříjemné, co se mnou děláš. Zvedá také přední tlapku, což znamená: Prosím, nech mne být. A lehá si na záda, aby dala najevo: Prosím prosím, už toho nech. Majitelka to ale z jejího chování bohužel vyčíst neumí.

„Fenka se také olizuje, zívá a otřepává se, čímž říká něco jako ‚Co si mám počít!?‘ a při doteku na zádi zakňučí, což zcela nepřekvapivě znamená ‚moc mně to bolí‘. Pak už dokonce ze zoufalství vezme paniččinu ruku do zubů, aby jí dala najevo, že už absolutně neví, jak jí má říct, že se bojí bolesti a nechce se ani pohnout,“ čte etoložka z řeči těla nešťastného zvířete.

Nejen péče o psího seniora chce své

Když pak fena konečně s námahou vyskočí, je vidět, že silně napadá na pravou přední nohu. „Podle chování na videozáznamu pravděpodobně trpí závažným ortopedickým onemocněním kloubů jak předních, tak i zadních končetin. A nejen to. Ze země ji nakonec zvedla až hrozba čištění uší, to znamená, že i tam má bolestivý problém, zřejmě ještě bolestivější, než na kloubech,“ usuzuje z chování psa veterinární lékařka. (o dispozici labradorů ke kloubním onemocněním více zde)

„Paničce bych doporučila okamžitě navštívit veterináře, vyléčit zánět v uších, řešit ortopedické onemocnění, tlumit bolest a také se poradit, jak snížit fenčinu hmotnost. Má výraznou nadváhu, což její stav ještě zhoršuje,“ radí Žertová, což platí pro všechny majitele psů s podobnými problémy.

A jak může v takovém případě zvířeti ulehčit trápení majitel? „Pelíšek psa by měl být na klidném místě, měkký a dobře přístupný, obložený neklouzavými podložkami,“ radí Žertová, jak eliminovat zátěž kloubů psa.

Jako motivaci k procházce pak radí zvolit pamlsek - pes se například může naučit reagovat na zvuk typický pro otevření jeho piksly s pamlsky - nebo oblíbenou hračku. „Pokud ale strach z bolesti převládá i nad chutí na pamlsek, dá se zvířeti šetrně pomoci se vstáváním například použitím měkkého postroje,“ radí veterinářka. (více k péči o psí seniory zde)

Bohužel i u nás si podle jejích zkušeností z ordinace lidé často vysvětlují neochotu psa k požadované činnosti jako neposlušnost, lenost nebo výraz dominance. „Většinou však jde o strach, ať už z trestu, bolesti, nebo nepříjemných následků.“

Ještě teď v polovině ledna je například možné podobnou nechuť k večerní procházce často sledovat u psů, které děsí silvestrovské ohňostroje. „Zimu a tmu mají spojené s hrůzyplným prožitkem, a procházku si začnou užívat zase až s prodlužujícím se dnem,“ vysvětluje ještě etoložka.