Praha nastěhuje do opuštěných radničních domů umělce

  • 6
Přes devět let byly historické radniční domy na Malém náměstí v centru Prahy bez využití. Teď by se měly stát místem, kde budou tvořit umělci a kam budou Pražané chodit na přednášky a výstavy. Město chce spolu s Institutem plánování a rozvoje a Univerzitou Karlovou v domech zřídit Centrum vzdělávání, kultury a kreativity.

„Dlouhá léta se nevědělo, co si s těmi domy počít. Byly tu třeba návrhy luxusního bydlení, což bylo ale finančně náročné,“ říká primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Praha podle ní ve svém centru postrádá prostor, kde by se mohli setkávat kreativní lidé. Podobně, jako se děje třeba v klubu Jatka78 v Holešovické tržnici.

Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje Petra Hlaváčka by měl v následujícím roce vzniknout konkrétní plán, který představí oslovené partnery a instituce. Vedle Univerzity Karlovy oslovil IPR ještě Národní galerii, Městskou knihovnu, FAMU, Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a Skautský institut. Poslední jmenovaný už v jednom z domů sídlí tři čtvrtě roku.

Údržba nevyužívaných domů stála za více než devět let hlavní město několik milionů korun. „Výhodou toho projektu je, že není potřeba velká a nákladná rekonstrukce objektu. Chceme to provést za minimum peněz,“ uvádí Hlaváček.

Náklady na provoz by mělo částečně hradit město a částečně subjekty, které se do projektu zapojí. „Počítáme ale s tím, že budeme těm institucím nabízet nízké nájmy, protože naším cílem není v tomto případě vydělat, ale otevřít Prahu kreativním lidem,“ dodává primátorka.

Konkurovat obchodům a restauracím

Inspirací byla při přípravě projektu řada evropských měst, která podobná kreativní centra ve svém jádru mají. „Ve Vídni jde třeba o kulturní a muzejní čtvrť Museums Quartier, v Budapešti je to bývalý terminál dálkových autobusů Design Terminal a mě osobně nejvíce oslovila Tabačka v Košicích,“ říká ředitel IPR Hlaváček.

Spuštěním centra chce Praha vytvořit také konkurenci klasickým turistickým lákadlům. „Je to pokus nějakým způsobem konkurovat tomu, co se v historickém centru objevuje ve velkém, a to restauracím a obchodům pro turisty,“ vysvětluje Hlaváček.

V budoucnu by si mohlo Centrum vzdělávání, kultury a kreativity pronajmout i část předzahrádek, které teď využívají restaurace.

„Věřím tomu, že budoucností turistického ruchu je autentický život. A jestli se Praze nepodaří dostat z kategorie kulisa do kategorie živé město, tak dřív nebo později budou ty hospody prázdné,“ dodává ředitel IPR.