Dítě u policejního výslechu v Jablonci zklidní pohádky i panenky

  • 0
Pohodlná pohovka, televize, pohádky, na podlaze koberec s nakresleným skákacím panákem, na zdi veselé obrázky. A na poličce látkové panenky - holčička a chlapeček. Nová výslechová místnost na jabloneckém oddělení policie má sloužit hlavně dětem.

Vyšetřovatelé ji ale využívají i pro ostatní oběti trestných činů, třeba pro znásilněné ženy či napadené seniory. Díky prostředí, které připomíná útulný pokojík, se zmírní jejich trauma a snáze se policistům svěří.

Výslech je navíc pod dohledem kamer, každé slovo se zaznamená, což pak postačí, aby už oběť či svědek nemuseli opakovat svou výpověď znovu ještě před soudem. Nová místnost si odbyla už svou premiéru.

„Vyslýchali jsme tu dvě malé děti, oběti sexuálního obtěžování. Bylo na nich znát, že se cítily uvolněně, chovaly se spontánně, za chvíli zapomněly, že jsou u výslechu,“ přiblížila nedávný případ Nikola Danielová, komisařka vyšetřování na linii mládeže.

Prostředí, které dítě nijak nestresuje, hraje při výslechu důležitou roli. Stejně jako navázání vztahu s vyšetřovatelem. Velkým plus je i fakt, že se celý výslech nahrává a obhájci, státní zástupce či soudce jej sledují z vedlejší místnosti prostřednictvím obrazovky.

„Jedna místnost je snímaná ze tří úhlů. Dvě kamery jsou statické, jedna pohyblivá. Přenáší se také zvuk. U výslechu je tak pouze vyšetřovatel a dítě, případně sociální pracovnice. S obhájci či státním zástupcem komunikujeme pomocí počítače anebo přes psané vzkazy na papírkách,“ vysvětlila komisařka.

Dítě netuší, kdo všechno ho sleduje

Vyslýchané dítě tak netuší, kdo všechno jej sleduje a nemusí se ostýchat mluvit před cizími lidmi.

„Důležité je hlavně to, že ten výslech proběhne jednou a díky záznamové technice už nemusí dítě před soud, nebude se tak znovu traumatizovat. A tím, že mluví pouze s jedním člověkem, může s ním navázat hlubší vztah a spíše se mu svěří, než když bude výslechu přihlížet několik dalších lidí,“ upozornil Petr Šikola, vedoucí jablonecké policie. Pro výslechy dětí má oddělení sedm speciálně vyškolených policistů.

Jablonecká výslechová místnost je v pořadí čtvrtou v Libereckém kraji. Její vybudování a vybavení přišlo na 348 tisíc korun, z toho téměř tři sta tisíc tvořila dotace z ministerstva vnitra, zbytek doplatilo město Jablonec.

V kraji už slouží policistům pro výslechy obětí trestných činů od roku 2015 tři speciální místnosti, v Liberci, České Lípě a v Semilech. Loni jimi prošlo 102 osob, z toho 81 dětí.

„Nejvíce dětí bylo v pozici obětí trestného činu, a to 57, vypovídalo zde i 23 dětských svědků. V souvislosti s objasňováním domácího násilí či znásilnění navštívila tuto místnost desítka žen,“ řekla Vlasta Suchánková, krajská policejní mluvčí.

V celé České republice mají policisté k dispozici, i s tou jabloneckou, 60 speciálních výslechových místností, první vznikly v roce 2004 v Praze, v Kongresové ulici a v Ostravě. Ty už prošly také modernizací zejména po technické stránce.

Zda přibudou nějaké další, záleží na ministerstvu vnitra a jeho dotačních titulech. „Ve strategickém plánu prevence kriminality pro období let 2016 až 2020 s nimi počítáme. Od roku 2007 už ministerstvo vybudovalo 40 výslechových místností za více než deset milionů korun,“ poznamenala Iva Fürbacherová z oddělení preventivních programů ministerstva vnitra.