O německém skokanovi Severinu Freundovi se v souvislosti s nepoctivostí diskutuje zejména. | foto: Reuters

Problém kombinéz vyřešen? Jen naoko, podvodníci mají dál zelenou

  • 7
Měl to být problém, který ze skoků na lyžích v letošní sezoně zmizí. Místo toho se o nepovolené manipulaci s kombinézami - a touze zajistit si tak delší skoky - mluví dál, naposledy třeba u druhého muže z Turné čtyř můstků Severina Freunda. Ale jak mu to může projít, když ho před skokem čeká kontrola?

Víc a víc byznys. Nebo produkt, který se musí prodávat. Tak se stále častěji hovoří o skocích na lyžích. S tím jde ruku v ruce i vývoj kombinéz, které často bývají na hraně pravidel. Je to stále žhavé téma, protože důležité je nejen skokanské umění, ale také plocha ve vzduchu. Platí to i před nastávajícím mistrovství světa v letech v rakouském Kulmu.

Severin Freund z Německa, Kenneth Gangnes a Johann Forfang z Norska. Druhý, třetí a pátý muž průběžného pořadí Světového poháru. O těch se v poslední době v této souvislosti diskutovalo zejména.

„Řadě trenérů se jejich kombinézy nelíbily, proto při víkendovém závodě ve Willingenu vyvolali nové přeměření výšky opravdového rozkroku od podlahy. Platilo to pro všechny závodníky a přítomni mohli být všichni trenéři,“ přiblížil Borek Sedlák, bývalý reprezentant, který je asistentem šéfa kontroly Seppa Gratzera z Rakouska.

Podle Sedláka všichni skokani nafasovali jednoúčelové průhledné trenýrky, aby si (náhodou) do těch svých nevložili nějakou vycpávku a pak neměli fyzický „rozkrok“ níž. Tudíž by potom při závodech mohli mít níž i rozkrok kombinézy, a ten podle loni zpřísněných pravidel nesmí být níž něž tělo o víc než o tři centimetry.

„A u 99 procent závodníků naměřené hodnoty odpovídaly těm letním, jen u čtyř šlo o korekci jednoho centimetru. Rozhodně to nebylo tak, že by Freund přišel a měl fyzický rozkrok oproti letnímu měření o pět centimetrů výš,“ dodal Sedlák.

Co tam nahoře vlastně měřili?

Háček je ale někde jinde. Anebo je zmíněné nové pravidlo nešikovně nastavené. Jaká je totiž praxe? Skokani vystoupají na věž, kde Sepp Gratzer přeměří výšku rozkroku jejich kombinézy od podlohy. Závodník si předtím kombinézu vytáhne a kontrolou projde. Pak už se nesmí kombinézy dotknout, ale během minuty nebo dvou, než se pustí z můstku, povolí tělo a rozkrok kombinézy sám klesne o pár centimetrů.

„Přijde mi, že to bude pořád stejné. Měření z Willingenu mi připadá jako přísloví o vlkovi, který se má nažrat, ale koza musí zůstat celá. Obávám se, že pořád budeme vídat Freunda, jak plachtí vzduchem s rozkrokem níž, než je normální. A zase si budu říkat - co tam nahoře vlastně měřili? Vždyť to s poctivostí ve sportu nemá nic společného,“ pravil Slovinec Vasja Bajc, někdejší trenér českých reprezentantů, který přivedl Jakuba Jandu k triumfu v Turné čtyř můstků i ve Světovém poháru.

Sedlák ve středu odletěl na závody žen do Japonska. V Evropě jej zastoupí jiný kontrolor, ale dosud si dole pod můstkem vybíral skokany k přeměření. „Dole ale mají závodníci možnost si kombinézu zase vytáhnout, navíc nemám v oku měřící zařízení. A nikoho kvůli tomu diskvalifikovat nemůžu - moje práce je kontrolovat velikost kombinézy, lyže a boty. Taková jsou nová pravidla, výška rozkroku kombinézy se měří nahoře,“ vysvětlil.

Bajc: Přijde mi to jako hloupost

Je známo, že například Němci mají pět specialistů, kteří se neustále snaží kombinézy vylepšovat. „Nejhorší pro mě je, že s odstupem jednoho nebo dvou dní po závodě mi přijdou e-mailem fotky skokana, jak letí pět metrů za hranou a rozkrok kombinézy v pořádku nemá. Jenže není v naší moci někoho diskvalifikovat v průběhu skoku. Takže je to pořád v rámci pravidel, nahoře všechno splnil,“ pokrčil rameny Sedlák.

„S Borkem se o tom budeme bavit v Japonsku, ale to, že si skokani dole můžou kombinézu zase povytáhnout a výška rozkroku se tam beztak nepřeměřuje, mi přijde jako hloupost,“ dodal Vasja Bajc, který nyní připravuje americké skokanky.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž