Sparťané si na úvod přípravy zastříleli, Ústí odjelo se „sedmičkou“

• 99
Sparťanští fotbalisté ve svém úvodním přípravném utkání na jaro porazili druholigové Ústím nad Labem vysoko 7:1. V tréninkovém centru na Strahově se dvakrát trefili David Lafata a Michal Breznaník. V souboji s třetiligovými Domažlicemi nezaváhala Plzeň.

Sparťané soupeře zaskočili v úvodních minutách, kdy na hostech byl viditelný respekt. Za stavu 3:0 se hra trochu srovnala. Druhý poločas už byl zase jednoznačnou záležitostí sparťanů.

„Zápas jsme brali jako zpestření prvních dvou týdnů přípravy, kdy se hodně trénuje. Jsem rád, že se nikdo po té zátěži nezranil, že jsme podali slušný výkon, ale vůbec to nepřeceňuju,“ řekl trenér Zdeněk Ščasný.

Její dres poprvé oblékli obránce Mazuch a záložník Zahustel. Mazuch už v první minutě připravil krásným pasem za obranu vedoucí gól Krejčímu. Chvíli poté zvýšil Lafata a kapitán ve 23. minutě vstřelil i třetí branku. Vzápětí za Ústí snížil Šnirc.

Sparťanský trenér Ščasný do druhého poločasu nasadil úplně jinou jedenáctku včetně další zimní posily Zahustela. Bývalý záložník Mladé Boleslavi hrál na pravé straně obrany.

V 51. minutě skóroval Breznaník a krátce po něm parádní rána sedla Matějovskémuj. Po hodině hry pak Breznaník přidal svůj druhý zásah. V závěru uzavřel skóre Juliš.

I Plzeň začala vítězně

Fotbalisté Plzně vyhráli i druhé utkání zimní přípravy. Úřadující mistr a lídr nejvyšší soutěže doma porazil třetiligové Domažlice 4:1. Viktoria už v sobotu v rámci projektu „Kopeme za fotbal“ deklasovala účastníka jihlavského okresního přeboru Puklice 10:3.

Na výsledek tak úplně nekoukám. Těch tréninků je nyní opravdu hodně a spíš kluky musím pochválit. Zápas odmakali a ukázali správný přístup. Dívám se, jak v únavě pracují. Utkání s Domažlicemi účel splnilo. Navíc došlo ke konfrontaci několika bývalých spoluhráčů,“ řekl pro plzeňský web trenér Karel Krejčí.

Na umělé trávě v Luční ulici po bezbrankovém poločase otevřel skóre v 53. minutě slovenský útočník Ďuriš a v 66. minutě zvýšil obránce Hejda. Za Domažlice, které jsou plzeňskou farmou, vzápětí snížil Mužík, ale závěrečné desetiminutovce pojistili výhru favorita druhým zásahem Ďuriš a Krmenčík.

Toho chválil Krejčí. „Michael udělal ve své kariéře velký progres. Stáhli jsme si ho proto z hostování. Je to typologicky podobný hráč jako Aidin Mahmutovič, který odchází na hostování do Olomouce,“ uvedl plzeňský kouč.

„Především do prostoru je to nepříjemný hráč. V Dukle (Krmenčík) na podzim patřil k nejlepším hráčům. Psychika i sportovní forma byla na velmi dobré úrovni a nastal čas, aby se prosadil i u nás v Plzni,“ doplnil Krejčí.

Jeho svěřenci v sobotu odlétají na první soustředění do Turecka. „Některé hráče jsme dnes šetřili. Ovšem po soustředění v Turecku si sedneme a rozhodneme, k jakému zeštíhlení kádru dojde. Zatím to vypadá na dva hráče,“ dodal Krejčí.

Přípravné zápasy

Sparta - Ústí nad Labem 7:1 (3:1)
7. a 23. Lafata, 51. a 61. Breznaník, 1. L. Krejčí, 53. Matějovský, 81. Juliš - 25. Šnirc.
Sestava Sparty: I. poločas: Bičík - Mareček, Brabec, Mazuch, Hybš - Konaté, Jiráček, Vácha, L. Krejčí - Pulkrab, Lafata. II. poločas: Štěch - Zahustel, Holek, Costa, Frýdek - Fatai, Matějovský, Jánoš, Dočkal, Breznaník - Juliš. Trenér: Ščasný.

Plzeň - Domažlice 4:1 (0:0)
53. a 80. Ďuriš, 66. Hejda, 84. Krmenčík - 68. Mužík.
Sestava Plzně: I. poločas: Pavlík - Rajtoral, Hubník, Baránek, Končal - T. Kučera, Suchan - Štípek, D. Kolář, Kovařík - Holenda. II. poločas: Šiman - Matějů, Hubník (65. Baránek), Hejda, Kovařík (65. Končal) - Hořava, Boček - Petržela, Ďuriš, Kopic - Krmenčík. Trenér: K. Krejčí.

Jablonec - Vlašim 4:2 (4:1)
Branky: 21. z pen. a 23. Wágner, 15. Tecl, 35. Breda - 5. Matějka, 74. Martin Hašek II.
Sestava Jablonce: I. poločas: Valeš - Kubista, M. Kysela, Lischka - Masopust, Hübschmann, Pospíšil, Trávník, Breda - Tecl, Wágner. II. poločas: Valeš - Rys, Pernica, Beneš, Matěj Hanousek - Rossi, Greguš - Karavajev, Mihálik, Mingazov - Martin Doležal I. Trenér: Frťala.