Lidé čekající na autobus jsou v ohrožení. Zastávku v obci demolují auta

  • 21
Ve Zlátence na Pelhřimovsku přišli během pár měsíců o dvě čekárny u autobusových zastávek. Byly srovnány se zemí při nehodách. Obyvatelé obce u silnice z Tábora na Pelhřimov čekají, kdy se stane další. Bojí se hlavně o děti, které denně dojíždějí autobusem do škol.

Denně tudy po hlavním tahu mezi Pelhřimovem a Táborem projede zhruba 6 500 aut. Z toho je podle posledního sčítání dopravy z roku 2010 dva tisíce kamionů a jiných těžkých vozidel.

Hodně nebezpečno je na tamních autobusových zastávkách. Při nehodách v loňském roce byly dvě čekárny u Zlátenky srovnány ze zemí.

První náznak nebezpečnosti tohoto úseku se ukázal již zhruba před deseti lety. Tehdy dělilo Helenu Hložkovou od smrti jen pár kroků.

„Tenkrát spěchala na autobus, ale zapovídala se se svou tchyní, a to jí nepochybně zachránilo život. Brněnský profesor usnul za volantem a najel přímo do čekárny ve směru na Pelhřimov,“ připomněla starostka Zlátenky Olga Hrubešová.

Hložková, která je zdravotní sestrou, řidiči poskytla první pomoc a přivolala lékaře.

O původní čekárnu ve směru na Tábor přišla Zlátenka loni v červnu, kdy do zastávky najel zřejmě řidič kamionu, který ale z místa nehody odjel a jehož se ani později nepodařilo vypátrat. Obec tak na vlastní náklady vybudovala novou, prosklenou čekárnu. Ze svého rozpočtu obec uvolnila padesát tisíc korun.

Do zastávky vletělo osobní auto. Jeho řidič nehodu nepřežil

Zdemolovanou čekárnu nahradila nová, tu ale loni v listopadu zbořil řidič osobního auta. Nehodu nepřežil. „Utrpěl velmi vážná zranění, kterým na místě podlehl. Při průjezdu zatáčky vyjel mimo komunikaci, kde poté s automobilem narazil do autobusové zastávky,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kvůli minulým zkušenostem nechala obec přístřešky pro cestující pojistit.

Zástavku využívají nejen dospělí, ale také děti z obce. Ty musí při cestě do školy ráno - v zimním období často ještě za tmy - přejít i frekventovanou silnici. Lidé v obci se obávají, kdy dojde k dalšímu podobnému neštěstí. Starostka už začala jednat se zástupci krajského úřadu a hledat možná preventivní opatření.

„Děti, které dojíždějí do pelhřimovských základních škol, musí každé ráno přejít na zastávku přes vozovku. Provoz je tu hustý už od brzkého rána a navíc je tu i nepříjemná zatáčka,“ přibližuje problém starostka s tím, že v obci je možné využít otočný prostor, kde by autobus mohl děti vysadit a napojit se opět na hlavní silnici.

Problém však spočívá i v této variantě. Podle vyjádření z kraje není jednoduché nalézt vhodné řešení tak, aby vyhovovalo obci, ale zároveň aby nebyli vystaveni nebezpečí cestující v autobusu.

Odbočení do obce by vystavilo nebezpečí cestující v autubusu

„Pokud by autobus zajížděl do obce a otáčel se tam, tak by při opětovném napojování na hlavní tah mohlo dojít ke srážce s projíždějícími auty a nákladními vozy,“ upozornil Pavel Bartoš z krajského odboru dopravy a silničního hospodářství.

Autobus by v takovém případě totiž musel přejet protijedoucí pruh a napojit se do svého směru. „Starostce Zlátenky jsme odeslali návrh na setkání. Rádi bychom situaci prodiskutovali při místním jednání s obcí a společně tak našli východisko,“ dodal Bartoš.

Ve zmiňovaném úseku není žádné omezení rychlosti, pouze výstražná značka upozorňující na chodce. Chybí tu i vyznačený přechod. Podle Olgy Hrubešové ale řidiči předepsanou rychlost nedodržují a často překračují i v místě povolenou devadesátku.

„Situaci by mohlo alespoň částečně zmírnit vybudování železobetonového zátarasu, který by byl umístěn před čekárnou. Byla by to možnost, jak čekárnu do jisté míry ochránit,“ vyjádřil se zastupitel a zároveň rodič Jan Hložek.

Nové čekárny ve směru na Pelhřimov by se lidé ve Zlátence měli dočkat na jaře. Pro nepříznivé počasí se v současné době nedá s výstavbou začít.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz