Kozák se vrátil a Aston Villa po devatenácti zápasech konečně vyhrála

• 23
Český útočník Libor Kozák se po dvou letech vrátil do základní sestavy Aston Villy a přispěl k prolomení nepříznivé série. Aston Villa totiž ve 21. kole porazila Crystal Palace 1:0 a vyhrála poprvé po devatenácti zápasech. Manchester United remizoval v přestřelce s Newcastlem 3:3.

Aston Villu nečekal jednoduchý zápas. Beznadějně poslední celek tabulky vyzval Crystal Palace, který překvapivě bojuje o poháry. Trenér Aston Villy Rémi Garde toužil konečně prolomit nepříznivou sérii - tým pod jeho vedením ještě nevyhrál.

Do základní sestavy se poprvé od 26. prosince 2013 po zlomenině nohy dostal Kozák, který ale pouze přihlížel, jak už ve druhé minutě trefuje jeho soupeř Wilfried Zaha z dobré pozice tyč. V prvním poločase se neprosadil ani další útočník Crystal Palace Bakary Sako, selhal také Jordan Ayew v dresu Aston Villy.

Po přestávce se do slibné šance dostal i český útočník, ale brankář Wayne Hennessey pěkným zákrokem zažehnal nebezpečí. O pár minut později ale fatálně selhal. Joleon Lescott vyslal na bránu Crystal Palace nepříliš tvrdou střelu hlavou, která ale překvapivě propadla Hennesseyho rukama - a Aston Villa tak slaví první vítězství od úvodního kola soutěže.

Manchester United vyhrál dvě utkání v řadě a na půdě sestupem ohroženého Newcastlu byl favoritem. Před úvodním hvizdem vzdali přítomní hold zesnulému brankáři Pavlu Srníčkovi minutovým potleskem.

Hned na začátku zasáhl obránce Newcastlu Chancel Mbemba míč ve vápně rukou a rozhodčí nařídil penaltu. K té se postavil kapitán hostů Wayne Rooney a trefil se už ve třetím utkání po sobě. Anglický útočník se významně podílel i na druhé brance Manchesteru - vedl protiútok, na jehož konci byl mladý Jesse Lingard. Newcastle však do přestávky zásluhou Georginia Wijnalduma snížil.

Gól do šatny domácím pomohl a dočkali se kýženého vyrovnání. V pokutovém území fauloval obránce United Chris Smalling a rozhodčí nařídil druhou penaltu v zápase. Aleksandar Mitrovič se stejně jako Rooney na druhé straně nemýlil. Jenže právě Rooney poslal deset minut před koncem Manchester povedenou střelou - teprve třetí na bránu - do vedení. Ze tří bodů se však nakonec neradoval, protože v samotném závěru vyrovnal Paul Dummett.

Bournemouth přívítal na domácím stadionu West Ham a už po necelých dvaceti minutách vedl díky krásné střele Harryho Artera, jenž se v Premier League trefil poprvé. Pak převzali iniciativu hosté, které ale deptal brankář Artur Boruc. Poláka mezi třemi tyčemi nedokázal překonat Nikica Jelavič ani Dmitri Payet. Druhému jmenovanému se přeci jen zadařilo - ve druhém poločase se postavil k přímému kopu a s pomocí břevna odčaroval Borucovo kouzlo.

Aktivní záložník West Hamu se podepsal pod druhý gól - přesnou přihrávkou vyzval ke skórování Ennera Valenciu, který Payetovu nabídku přijal a poslal hosty do vedení. Ekvádorský útočník přidal ještě jeden gól a West Ham v tabulce vystřídal na pátém místě Manchester United. Svěřenci Slavena Biliče zároveň vyrovnali klubový rekord osmi zápasů v řadě bez porážky.

Výsledky 21. kola: Aston Villa - Crystal Palace 1:0 (58. Lescott), Newcastle - Manchester United 3:3 (42. Wijnaldum, 67. Mitrovič z pen., 90. Dummett - 9. z pen. a 79. Rooney, 38. Lingard), Bournemouth - West Ham 1:3 (17. Arter - 67. Payet, 75. a 84. E. Valencia).