Ministryně školství Kateřina Valachová (2. 7. 2015). | foto: Michal Šula, MAFRA

Žádná revoluce, inkluze už funguje. Jen dodáme peníze, říká Valachová

  • 126
Ministerstvo školství zapracovalo hojné připomínky do ostře sledované vyhlášky ke společnému vzdělávání, která bude účinná od září. „Nejde o převratnou změnu, ale o evoluci,“ zdůraznila na úterní tiskové konferenci ministryně školství Kateřina Valachová. Takzvané inkluzivní vzdělávání už podle ní funguje, jen je nutné do systému nalít peníze.

Vyhláška začne platit vyhlášením ve Sbírce zákonů, účinná bude od letošního září spolu s inkluzivní novelou školského zákona. Vyhláška řeší za jakých podmínek a jakým způsobem se dětem s lehkým mentálním postižením či jiným znevýhodněním poskytuje potřebná podpora. Její součástí je i přehled podpůrných opatření včetně jejich finanční náročnosti.

Co letos čeká české školství? Začleňování postižených i povinná školka

Podle Valachové není vzdělávání dětí s lehkým mentálním postižením v běžných školách nic radikálně nového. „Ten proces je postupný a neskončí po září 2016, bude samozřejmě stále pokračovat. Děti s lehkým mentálním postižením se už nyní ve velké míře vzdělávají v běžných školách. V drtivé většině případů tak už existuje proces integrace. Rodiče a učitelé na to ale nedostávají zvláštní finance. To se teď změní,“ řekla Valachová.

Od září se zruší příloha rámcového vzdělávacího programu pro lehce mentálně postižené děti (LMP). Děti se speciálními vzdělávacími potřebami budou mít nově zdarma nárok na podpůrná opatření, jako je například asistent pedagoga. Cílem je podle ministerstva maximální začlenění těchto dětí do běžných základních škol. Inkluzivní opatření jim mají pomoci překonat jejich znevýhodnění.

Děti na druhém stupni, které se dosud vzdělávaly podle LMP, v tom ale budou moci pokračovat i nadále. Resort tím chce umožnit, aby jejich vzdělávání bylo kontinuální.

Ministryni kritizoval v Rádiu Impuls školský expert ODS Václav Klaus mladší:

V poradenských zařízeních přibude 150 lidí

„Kapacita školských poradenských zařízení se kvůli startu společného vzdělávání nyní navýší o deset procent,“ doplnil náměstek Stanislav Štech. Poradny přijmou zhruba 150 lidí.

Segregací přicházíme o talenty dětí. Tvoříme nezaměstnané, říká expertka

„Cílem novely není jakýmkoli způsobem významně měnit naše speciální školství, které je z hlediska dětí se středním a těžším mentálním postižením naopak velmi úspěšné,“ zdůraznila Valachová.

Odklad inkluzivních změn, který žádají některé kraje, je podle Valachové nemožný. Byly by tím odmítnuty jen peníze pro děti, zdůraznila.

„Nedivím se učitelům, že mají obavy ze společného vzdělávání. Nedivím se ani tomu, že je neohromí ta částka 4,5 miliardy. Proč se tomu nedivím? Protože jsme deset let byli svědky toho, že někdo poslal dolů peníze, ale ony se tam nedostaly. Budu jako ministryně garantovat, že tato praxe skončila,“ uvedla Valachová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue