Kratší Jizerská padesátka i přes obavy táhla. Běželi ji Pirk i Doktor

  • 16
V provizoriu se kvůli nedostatku sněhu letos běžela slavná Jizerská padesátka. Závodníci v Bedřichově od pátku do neděle běhali na lyžích po čtyřkilometrovém okruhu s umělým sněhem. I přes obavy pořadatelů nakonec účastníci ročník chválili.

Hlavní závod pořadatelé pro masu amatérských běžců rozložili do tří dnů a startovalo se v devíti vlnách. Poslední blok se vydal na trať v neděli v 17 hodin.

Devětačtyřicátý ročník přepsal historii a díky nouzovému řešení se závod stal mnohem atraktivnější pro diváky. Ti si mohli závodníky na stadionu i podél trati mnohem víc užít. Během tří dnů sledovalo závod přes deset tisíc lidí. Závod absolvovalo na pět tisíc běžců.

„Měli jsme obavy, jak to účastníci Jizerské padesátky přijmou. Skepse byla cítit. Ohlasy jsou ale velmi pozitivní. Pro nás je to zadostiučinění,“ zhodnotil mluvčí závodu Tomáš Leixner.

Na vytvoření okruhu bylo zapotřebí deset tisíc kubíků umělého sněhu. Organizátoři tak vytvořili vrstvu o mocnosti třiceti až čtyřiceti centimetrů.

„Zaplatil jsem si volnou třicítku a nakonec jsem musel jet klasicky a jen dvanáct kilometrů. Je to ale pořád lepší, než kdyby pořadatelé závod zrušili jako před dvěma lety,“ prohlásil po dojezdu jeden ze závodníků.

Pořadatele pochválil tradiční účastník Jizerské 50, kardiochirurg Jan Pirk. „Měl jsem obavu, že se budeme na okruhu motat, ale nebyl to zase takový nával. Bylo to nádherné. Myslím, že pořadatelé udělali, co mohli,“ hlásil profesor Pirk těsně po dojetí do cíle zkrácené padesátky.

„Víme, jaké jsou podmínky, že není sníh. Pořadatelé si zaslouží velikou pochvalu, že to udělali aspoň tímto způsobem,“ řekl k bedřichovské „znouzectnosti“ rychlostní kanoista a dvojnásobný olympijský vítěz z her v Atlantě Martin Doktor.

Postavil se na start třicítky, letos tedy jen dvanáctikilometrového závodu na tři okruhy. Závodil i ve štafetě. „Příští rok určitě nastoupím do padesátky. Snad už nebude zkrácená,“ dodal Martin Doktor.

Na památku horolezcům

Další z tradičních účastníků, architekt David Vávra letos dokonce zkrácenou variantu závodu vítal.

„Měl jsem jednání v Liberci a dobře mi to zapadlo do skladby dne. Budu dřív doma,“ usmíval se v pátek před startem zkrácené padesátky. „Jen to nebude taková ta dřina a celý radostný víkend. Trošku to připomíná tu naši dobu. Příště už to snad zase bude klasická Jizerská padesátka,“ dodal Vávra.

Co připravili pořadatelé pro závodníky

25 tisíc tatranek

30 tisíc litrů čaje

900 kilogramů masa

450 kilogramů banánů

600 bochníků chleba

100 párů náhradních holí

Závod se jel na počest památky horolezců, kteří zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu při Expedici Peru 1970. Pořadatelé letos na památku zesnulých horolezců navždy ze startovní listiny vyřadili patnáct čísel.

Patnáct kol a padesát kilometrů měli v neděli v nohách jen elitní běžci. Jeli na tříapůlkilometrovém okruhu. V televizním přenosu mohli diváci sledovat, že bylo každé kolo věnováno jednomu zesnulému horolezci.

Navzdory zkrácené verzi závodu nebylo zajištění televizního přenosu jednodušší. Po úzké trati nemohly jezdit sněžné skútry, trať tak pokrývalo 21 pevných kamer. Přenos také nepomáhalo zajišťovat letadlo.