Vyschlé jezero skrývalo vzácný meteorit. Našli ho na poslední chvíli

  • 46
Vyschlé australské Eyerovo jezero se zaplňuje vodou, což se děje jen několikrát za století. Britský vědec Phil Bland zde o Silvestru svedl úspěšný souboj s časem - podle stop v terénu se mu podařilo vypátrat vzácný meteorit dříve, než místo dopadu zaplavila voda.

Kámen se britskému profesorovi a jeho týmu z Curtinovy univerzity v Západní Austrálii podařilo doslova vyhrabat z bahna o Silvestru, několik hodin předtím, než místo zalila voda, uvádí BBC. K místu nálezu, které pomohlo určit i letecké pátrání, svědectví obyvatel, dron a průvodci z řad australských domorodců, se Bland dostal na čtyřkolce.

Zásadní roli v nalezení meteoritu ale sehrála síť 32 automatizovaných kamer, zvaná Desert Fireball Network, která po svém dokončení bude sledovat oblohu nad třetinou Austrálie. Částečně už ale je funkční a pět kamer průlet kamene zaznamenalo. Meteorit v Eyreově jezeře byl vůbec první úspěch kamerové sítě.

Kromě určení polohy dopadu ale podle Sydney Morning Heraldu má síť i další využití - dokáže vypočítat, odkud meteorit přiletěl. „Toto těleso pocházelo z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, což bylo dosud s určitostí možné říci pouze o dvaceti meteoritech v historii,“ uvedl SMH.

Lze se meteoritu dotknout?

Objev meteoritu oživil otázku, zda je přípustné na takový nález sahat holýma rukama. Astronomický ústav AV radí nálezcům se meteoritu kvůli kontaminaci nedotýkat.

V konkrétním případě meteoritu z Eyerova jezera podle spoluobjevitele meteoritu Martina Cupáka „karanténa“ smysl neměla, protože meteorit již byl kontaminován více než měsíčním pobytem v mazlavém slaném bahně plném organické hmoty. Kvůli poréznosti i uvnitř, což částečně omezuje možnosti chemické analýzy meteoritu.

Obsáhlý rozhovor s Martinem Cupákem najdete zde.

Bland připomněl na tiskové konferenci také další rozměr objevu: vesmírné agentury vynakládají miliardy dolarů na zkoumání asteroidů, mimo jiné i pro budoucí surovinové využití. Teď bude možné zkoumat vzorek, o kterém se celkem přesně ví, odkud pochází.

Eyreovo jezero se nachází v jihoaustralském vnitrozemí a když se zaplní, má rozlohu přes devět tisíc kilometrů čtverečních.

Vědci zatím předpokládaný, že objevený meteorit patří mezi tzv. chondrity, jak se označují tělesa vzniklá v rané fázi tvoření sluneční soustavy před zhruba 4,6 miliardami let. Většina meteoritů patří právě mezi chondrity, jejichž složení v sobě nese informace o zrodu sluneční soustavy. Naopak jako siderity se označují meteority, které prošly geologickým horotvorným procesem.

Na stáří meteoritů pak lze nazírat z několika úhlů pohledu: rozlišuje se stáří pozemské, stáří absolutní (od zformování tělesa) či stáří odpovídající době expozice tělesa kosmickému záření.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue